Jak dobrze zorganizować wyburzanie budynku pod nową nieruchomość

Jak dobrze zorganizować wyburzanie budynku pod nową nieruchomość?

Niezależnie od tego czy działkę, na której znajduje się budynek do rozbiórki kupuje deweloper czy osoba prywatna niezbędne jest odpowiednie zaplanowanie zburzenia budynku. Trzeba zastanowić się czy będzie to wymagało użycia materiałów wybuchowych czy wystarczy ciężki sprzęt do burzenia. Należy również zabezpieczyć odpowiednio teren. Wreszcie, istotne znaczenie ma wywóz nadmiaru gruzu do składu. 

Po pierwsze: sposób zburzenia 

Są dwa sposoby na zburzenie budynku. Użycie materiałów wybuchowych stosowane jest w przypadku budynków wysokich, kilkukondygnacyjnych. Tu oczywiście potrzebne jest wynajęcie specjalistów, którzy obliczą ile materiału wybuchowego będzie potrzebnego do wyburzenia, a także właściwie zaplanuje jego rozmieszczenie, tak by po aktywowaniu przycisku proces mógł być odpowiednio skontrolowany. Budynki mieszkalne, takie jak domy najczęściej burzone są metodą tradycyjną z użyciem ciężkiego sprzętu. Tutaj niewątpliwie sprawdzi się koparka, koparko ładowarka, młotki pneumatyczne, a także młoty wyburzeniowe.    

Po drugie: zabezpieczenie terenu rozbiórki

Aby praca mechaniczna lub z użyciem materiału wybuchowego była bezpieczna należy odpowiednio zabezpieczyć teren. Niezbędne będą tablice informacyjne. Trzeba również zastosować taśmy grodzące w miejscu prowadzenia prac, aby żadna osoba postronna nie miała tam dostępu.

Po trzecie: zaplanowanie wywozu gruzu 

Kiedy wszystkie prace są wykonane pozostaje pozbycie się gruzu. Tutaj niezależnie czy jest się inwestorem prywatnym czy prowadzi się działalność gospodarczą, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się wywozem gruzu. Zapewnią szybki załadunek i pozbycie się starego materiału zgodnie z prawem. Dysponuje flotą samochodową, która gwarantuje wywiezienie całego materiału w ciągu jednego dnia, nawet z dużego terenu rozbiórki.  Gruz często wykorzystywany jest na przemiał i używany np. przy budowie dróg tymczasowych. Oczyszczony plac jest gotowy do prac budowlanych, czyli fundamentowania i stawiania nowego budynku albo budowy innej infrastruktury.    

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *