Jak działają wodomierze?

Jak działają wodomierze?

Wodomierz to przyrząd pomiarowy, przydatny w celu określenia zużycia wody przez jej odbiorcę, co pozwala na ustalenie należnej opłaty. Obecnie w blokach mieszkalnych i kamienicach standardem jest osobny wodomierz dla każdego z lokali.

Wiele jest jednak budynków, w których pomiar dokonywany jest w sposób zbiorowy, uzyskany wynik dzieli się przez liczbę mieszkańców oraz oblicza się prognozowane zużycie. Istnieje kilka rodzajów urządzeń, są to m.in. wodomierze mokrobieżne, suchobieżne, sprzężone, kątowe, hydrantowe, przemysłowe, hybrydowe/półsuche (z liczydłem umieszczonym w roztworze gliceryny). Dzieli się je również na jednostrumieniowe oraz wielostrumieniowe, a także objętościowe. Mogą one posiadać poziomą lub pionową oś wirnika, bądź tłok. Które z nich są najpopularniejsze? Jaka jest charakterystyka ich działania?

Rodzaje wodomierzy i ich zalety

Dawniej, powszechnie dokonywano odczytu wskazań liczników fizycznie, zatrudniając w tym celu zespół ludzi. Rozwój nowoczesnych technologii dał jednak nowe możliwości, dzięki którym wodomierze radiowe samodzielnie wysyłają sygnał do głównego komputera. Jest to duża oszczędność oraz wygoda. Dodatkowo, stały dopływ danych pozwala lepiej dostosować wysokość poszczególnych rachunków do faktycznego zużycia przez użytkowników. Dzięki temu można płacić za wodę dokładnie tyle, ile się z niej korzystało. Kończą się niespodzianki w postaci dopłat wyrównawczych, opiewających niejednokrotnie na pokaźne kwoty. Jednocześnie, wyższa opłata w danym miesiącu stanowi bodziec do natychmiastowego rozpoczęcia oszczędności. Inną zaletą, jaką dają inteligentne wodomierze jest możliwość zwiększenia kontroli nad tzw. wodą technologiczną. Jest to zjawisko, związane z wszelkiego rodzaju przeciekami, zlokalizowanymi w mieszkaniach (krany i spłuczki), ale również w częściach instalacji należących do spółdzielni lub firmy dostarczającej wodę. Urządzenia radiowe posiadają także specjalne czujniki, sygnalizujące przyłożenie do nich magnesu bądź inne próby manipulacji pomiarem i oszustwa. Jak wspomniano powyżej, rejestrują one także wsteczny przepływ, brak przyrostu wskazań oraz wyciek, co pomaga szybko zdiagnozować ewentualne usterki w instalacji.

Czym różnią się wodomierze jednostrumieniowe od wielostrumieniowych?

W dostępnych na rynku urządzeniach stosowane są wirniki skrzydełkowe lub śrubowe. Te pierwsze stosowane są w instalacjach o niewielkim przepływie wody, np. w mieszkaniach, a drugie – w przemyśle. W wodomierzach skrzydełkowych konstrukcja jednostrumieniowa powoduje, że woda dociera do wirnika w jednym zwartym strumieniu. Urządzenia wielostrumieniowe wyposażone są dodatkowo w osłonę ze szczelinami, powodującymi rozbicie strumienia wody i jej dopływ do wirnika w mniejszych partiach. Wodomierze jednostrumieniowe teoretycznie mogą więc przy uderzeniu bardzo silnego strumienia wody wykazywać chwilowo zniekształcone pomiary. W zastosowaniu mieszkaniowym nie ma jednak częstych sytuacji tego typu. Są one właściwe bardziej dla budynków użyteczności publicznej, wielkich zakładów przemysłowych lub instalacji z hydrantami. W blokach stosuje się najczęściej urządzenia mechaniczne, wyposażone w wirnik, ponieważ ich cena jest kilkukrotnie mniejsza od nowocześniejszych „następców”. Decydując się jednak na większą inwestycję, uzyskuje się bardzo dokładne pomiary i wbudowany do wodomierza odbiornik radiowy oraz szereg innych korzyści…

Jakie korzyści zapewniają wodomierze elektroniczne?

Urządzenia te posiadają szeroki zakres pomiarowy, bardzo niski próg rozruchu, potrafią zapamiętać wskazania, tworząc „archiwum” zużycia oraz wyposażone są we wbudowane moduły radiowe, co uniemożliwia bądź znacznie utrudnia nieuprawniony demontaż. Stosując je, nie trzeba czekać w domu na specjalistę od pomiarów, a więc eliminuje się w ten sposób błędy ludzkie, wynikające z pomyłek w odczycie lub zapisie. W większości przypadków zyskuje się też stały wgląd do konta klienckiego, umożliwiający śledzenie bieżącego zużycia wody. Z pewnością docenią te zalety osoby, których często nie ma w mieszkaniu podczas pomiarów, a wodomierz jest zlokalizowany wewnątrz niego – zwłaszcza, jeżeli znajduje się on w trudno dostępnym miejscu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij