Jak działają zbiorniki retencyjne?

Woda wydaje się być wszędzie, ale w rzeczywistości w wielu miejscach odczuwa się niedobory tego cennego zasobu. Właśnie dlatego tak ważna jest retencja, czyli gromadzenie zapasów wody. Umożliwiają to specjalnie skonstruowane zbiorniki retencyjne.

Gdzie można spotkać zbiorniki retencyjne?

Retencja to ważna część gospodarki wodnej. W zbiorniku retencyjnym gromadzony jest nadmiar wody, który można później wykorzystywać w okresach suszy. Oczywiście zbiornik musi mieć taką konstrukcję, by zebrana woda nie ulegała nadmiernemu zanieczyszczeniu, w przeciwnym razie nie będzie się ona nadawać do ponownego użytku. W odpowiednio przygotowanych zbiornikach woda może być przetrzymywana nawet przez kilkanaście miesięcy.

Retencja to jednak nie tylko gromadzenie deszczówki. Zużyta woda bardzo często jest na tyle zanieczyszczona i skażona, że nie można jej po prostu wylać do rzeki czy na glebę, ponieważ doprowadzić może do zniszczenia środowiska naturalnego. Ścieki przemysłowe i komunalne, woda technologiczna, ścieki pochodzenia rolniczego są gromadzone właśnie w zbiornikach retencyjnych, gdzie brudna woda poddawana jest oczyszczaniu i dopiero po zakończeniu tego procesu zbiornik można opróżnić. Osobną kategorią są jeszcze zbiorniki wody przeciwpożarowej, używanej do gaszenia.

Jak budowane są zbiorniki retencyjne?

Zbiorniki retencyjne na ścieki i inne skażone media muszą być wykonane z wysokiej jakości betonu, który jest odporny na działanie toksycznych substancji. Niezależnie od przeznaczenia, każdy zbiornik musi też być bardzo szczelny i dobrze znosić działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Polecanym rozwiązaniem są zbiorniki z prefabrykatów, które można zamówić na Sienkiewicz.com.pl. Prefabrykaty to inaczej betonowe moduły, z których powstaje większa konstrukcja – betonowe elementy przewożone są na plac budowy i tam montowane, co pozwala uniknąć czasochłonnych i skomplikowanych robót mokrych. Zbiorniki retencyjne produkowane są na podstawie indywidualnych projektów, a parametry dobiera się zarówno pod kątem zastosowania zbiornika, jak i warunków gruntowo-wodnych terenu.

Zbiorniki z prefabrykatów mogą być stosowane jako naziemne, jak również podziemne w terenie zielonym, czy pod ruchem ciężkim.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij