Jak ograniczyć ryzyko wypadków w pracy?

Niestety z roku na rok przybywa wypadków w pracy. Ta liczba rośnie w zastraszającym tempie. Wielu pracodawców łamie zasady BHP, co niestety w znacznym stopniu przyczynia się do tragedii. Niestety sami pracownicy nie przestrzegają przepisów i często je bagatelizują. A przecież nie ma niczego bardziej cennego niż życie. Dlatego niezbędna jest wiedza o zagrożeniach, ale również odpowiednia odzież robocza i robocze buty męskie. A jak jeszcze można ograniczyć ryzyko w pracy?

Bezpieczeństwo to podstawa

Każda praca powinna odbywać się w miarę bezpiecznych warunkach. Jednak są zawody, gdzie ryzyko jest wyższe. Tutaj można wspomnieć choćby pracę w kopalni, czy na budowie. Jak pokazują badania liczba wypadków spowodowała, że wydatki ZUS na różnego rodzaju świadczenia kosztowały ponad 5 miliardów, a jak wiadomo na tę sumę składają się wszyscy podatnicy. Zatem zmniejszenie liczny wypadków jest w interesie każdego podatnika. Dlatego, aby zwiększyć bezpieczeństwo konieczne jest przestrzeganie regulaminu BHP. Istotną rolę pełnią tutaj szkolenia z tego zakresu, które często w wielu firmach są bagatelizowane, a to przecież duży błąd. Otóż należy pamiętać, że szkolenia z wiedzy BHP powinni prowadzić doświadczeni wykładowcy, co możne ograniczyć ryzyko wypadków. Często wynikają one bowiem z braku wiedzy pracowników na temat istniejących zagrożeń.

Odzież robocza i robocze buty męskie – dlaczego ich jakość ma tak duże znaczenie?
Odzież robocza i robocze buty męskie mają być wygodne i komfortowe, a jednocześnie w znaczący sposób niwelować ryzyko wypadków w pracy. Jak wiadomo wystarczy tylko chwila nieuwagi, dlatego tak ważna jest odzież robocza. Powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. W przypadku prac, gdzie istnieje ryzyko porażenia prądem konieczne jest stosowanie odzieży o właściwościach elektrostatycznych. Również buty męskie robocze pełnią ważną rolę. Otóż chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale i ciężkimi ranami ciętymi. Zatem tam, gdzie występuje choć minimalne ryzyko, konieczne jest stosowanie butów męskich roboczych, które posiadają podnosek. Najlepiej wybrać też, model który wytrzymuje energię uderzenia do 200 J. Ponadto doskonałym zabezpieczeniem jest wkładka antyprzebicowa. Następnie niezwykle ważna jest podeszwa. Tutaj należy postawić na modele butów, które posiadają antypoślizgową podeszwę. Zwiększa ona również przyczepność.

Odpowiednie zabezpieczenie ma duże znaczenie

Praca w trudnych warunkach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Niestety i to jest bagatelizowane. Przykładem mogą być pracownicy pracujący na dachach, którzy nie są przypięci do linek zabezpieczających. Dlatego, aby zmniejszyć liczbę wypadków koniecznie należy zadbać o zabezpieczenia. Zatem stosowanie lin asekuracyjnych jest niezwykle ważne, podobnie jest zastosowanie amortyzatorów, których celem jest wyhamowanie spadającego pracownika, a także ograniczenie skutków przeciążenia. Oczywiście pracownicy powinni nosić kaski ochronne, które zabezpieczają przed uderzeniami w głowę. Następnie przy pracach na wysokości powyżej jednego metra konieczne jest stosowanie barierek ochronnych. Warto także stosować pasy z taśmą opasującą. Takie zabezpieczenia sprawdzą się podczas pracy na słupach. Oczywiście owe zabezpieczenia powinny być poddawane regularnym kontrolom i przeglądom, aby zniwelować ryzyko uszkodzeń. Nie można także zapominać o noszeniu okularów ochronnych, czy też całych masek, co jest obowiązkowe w pracy spawacza.

Nagrody i kary

Nic tak nie motywuje pracowników jak nagrody, czy tez kary. Wszak pieniądze odgrywają niewątpliwie ważną rolę. Dlatego w zakładach pracy powinien być stosowany system nagród w postaci premii, dla osób, które w znaczący sposób poprawiły bezpieczeństwo w pracy. Również propagowanie bezpieczeństwa powinno być nagradzane. Nieprzestrzeganie BHP z kolei powinno być karane, gdzie notatkę służbową może sporządzić behapowiec, a karą tutaj będzie potrącenie z premii. Warto też organizować konkursy wiedzy o bezpieczeństwie.

Ograniczenie niebezpieczeństwa w pracy jest bardzo ważne. Dlatego należy do tego tematu podejść poważnie. Istotne jest prowadzenie kampanii informacyjnych o zagrożeniach, tak aby każdy pracownik posiadał wystarczającą wiedzę. Tudzież organ nadzorujący powinien regularnie kontrolować miejsca pracy. Również bardzo ważne jest noszenie odpowiedniej odzieży roboczej i ochronnej, dostosowanej do wykonywanej pracy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij