Jak położyć panele winylowe?

Jak położyć panele winylowe?

Panele podłogowe winylowe współcześnie w żadnym stopniu nie przypominają znanego nam z czasów PRL-u słynnego ciężkiego i brzydkiego gumolitu. Dlaczego? Ponieważ w odróżnieniu od tego materiału są bardzo sprężyste, niezwykle wytrzymałe, a dotykając ich można ulec złudzeniu, że to naturalne drewno. Panele z tego materiału są świetnym rozwiązaniem, gdy nie chcemy pozbywać się starej podłogi.

Panele winylowe nie tylko pięknie wyglądają, lecz także są bardzo proste w montażu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tych panelach podłogowych? Jak już sama nazwa wskazuje, ich głównym składnikiem jest winyl. Ten materiał jest dość sprężysty, a dzięki tej właściwości absorbuje wszelkie obciążenia dużo lepiej niż inne gatunki paneli. Ponadto podłoga wykonana z winylu wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, co jest dużym atutem. Świetnie sprawdza się w domach, w których mieszkają czworonogi, oraz miejscach użytku publicznego. Ogromną zaletą paneli winylowych jest też sposób montażu, ponieważ możemy je układać zarówno na już istniejącej podłodze, jak i świeżej wylewce betonowej.

Chcesz zobaczyć, jak prezentują się panele winylowe w pomieszczeniach?

Zobacz ofertę paneli winylowych Dobre Dla Domu >>

Panele podłogowe winylowe montaż – krok po kroku

Jak wygląda montaż paneli winylowych? Przeprowadzimy Cię przez ten proceder – od przygotowania podłoża aż do położenia ostatniego panelu.

ETAP I – przygotowania do montażu paneli winylowych

1. Zmierz pomieszczenie

Zanim przystąpisz do rozpoczęcia prac, zmierz pomieszczenie, w którym zamierzasz położyć panele winylowe. Co musisz wiedzieć? Taki rodzaj panel to tzw. podłogi pływającej – a to oznacza, że możesz układać wyłącznie na twardych podłożach, np. ceramicznych, cementowych lub drewnianych. Odpowiednie warunki do położenia paneli podłogowych to podłoże zwarte, stabilne, równe oraz suche. Pamiętaj! Maksymalne odchylenia od płaszczyzny nie może przekraczać 3 milimetrów na 2 metry długości.

2. Usuń nierówności

Przed położeniem paneli musisz usunąć wszelkie nierówności, najlepiej stosując do tego samopoziomujące masy cementowe albo szybkoschnące lub plastyczne masy szpachlowe na bazie cementu.

a bazie cementu.

3. Sprawdź wilgotność

Przed przystąpieniem do prac, koniecznie sprawdź wilgotność podłoża. Jeśli zdecydowałeś się na położenie paneli winylowych na posadzkę cementową, wilgotność powinna być mniejsza lub równa 2%. W przypadku podłoża anhydrytowego wartość ta powinna wynosić 0,5%.

4. Zrób porządną izolację

Upewnij się także, jak została położona izolacja pod podkład pod panele winylowe. Dodatkowo warto położyć pod spód warstwę izolacji przeciwwilgociowej, najlepiej wykorzystać do tego folię.

5. Skompletuj narzędzia

Do położenia paneli przydadzą się:

  • piła elektryczne,
  • klocki dystansowe,
  • ołówek,
  • przymiar liniowy,
  • folia PE,
  • taśma klejąca.

Z takimi zestawem możesz spokojnie zaczynać montaż.

Panele podłogowe winylowe – narzędzia i dalsze kroki montażu

ETAP II – montaż

1. Zachowaj odstęp

Rozpoczynając układanie paneli, pamiętaj o zachowaniu 10-milimetrowego odstępu dylatacyjnego od ścian i każdego zamontowanego na stałe elementu pomieszczenia

2. Wybierz sposób ułożenia desek

Jak układać deski? Przyjrzyj się kierunkom padania światła w pomieszczeniu i zacznij układanie według tego, jak wskazują Ci promienie słoneczne. O czym musisz pamiętać rozpoczynając układanie? Pamiętaj, że podłoga winylowa nie może być mocowana na stałe za pomocą kleju czy gwoździ. Panele winylowe w ostatnim ułożonym rzędzie nie powinny być węższe niż 5 cm. Ważna jest odrobina swobody, gwarantuje ona to, że podłoga będzie pracować.

3. Zacznij układanie!

Montaż podłogi najlepiej rozpocznij w rogu pokoju. Pierwszą deskę ustaw tak, aby jej pióro skierować w stronę ściany, a wpust w kierunku pomieszczenia. Teraz użyj klocka do montażu, posłuży Ci on do wyznaczenia odpustu 10 milimetrowego odpustu dylatacyjnego w przestrzeni między czołem deski i ścianą. Teraz delikatnie podnieś pod odpowiednim kątem koniec kolejnej deski i ułóż jej pióro na wprost wpustu deski, którą wcześniej położyłeś. Dociśnij pióro do wpustu i opuścić deskę na podłoże. Układaj tak pozostałe panele z pierwszego rzędu.

4. Układaj kolejne rzędy

Układanie kolejnego rzędu paneli rozpocznij od pierwszego kawałka, który został z pierwszego rzędu. Przed przystąpieniem do układania, musisz upewnić się, że czy przesunięcie pomiędzy czołowymi krawędziami desek w sąsiednich rzędach wynosi nie mniej niż 300 milimetrów. Kontynuuj tak układanie całej posadzki winylowej.

  

Zobacz całą ofertę Dobre Dla Domu >>

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij