Jak prawidłowo rozmieścić gniazdka w mieszkaniu i domu

Jak prawidłowo rozmieścić gniazdka w mieszkaniu i domu?

Wydaje się, że rozmieszczenie gniazdek nie jest żadną wielką filozofią. Ot, wystarczy przejść się po nowym mieszkaniu czy budowanym domu, zaznaczyć na ścianie miejsca montażu kontaktów i gotowe. Okazuje się natomiast, że wielu właścicieli popełnia na tym etapie proste i brzemienne w skutkach błędy. Rzutują one później na komfort mieszkania, a nawet mogą powodować zagrożenie dla zdrowia i życia. Jak zatem prawidłowo rozmieścić gniazdka w mieszkaniu i domu, by uniknąć poważnych problemów?  

Wyznaczenie obwodów trójfazowych i jednofazowych

Jeśli przewidujemy użytkowanie sprzętów o dużym poborze energii, a najczęściej tak jest, to pierwszym krokiem będzie wyznaczenie w mieszkaniu lub w domu gniazd trójfazowych. Podłączymy do nich później np. przepływowy podgrzewacz wody, piekarnik czy płytę indukcyjną z zasilaniem 400V.

Zdecydowanie więcej będzie natomiast gniazdek jednofazowych, do których można podłączać wszystkie sprzęty wymagające zasilania 230V, jak telewizor, radio, dekoder, lodówka, pralka czy różne sprzęty kuchenne.

Ile gniazdek potrzebujesz w domu lub mieszkaniu?

To pierwsze pytanie, jakie zadają sobie inwestorzy będący na etapie wyznaczania punktów poboru energii elektrycznej. Nikt przecież nie chce przesadzić z liczbą gniazdek, bo każdy dodatkowy punkt generuje kolejne koszty (usługa elektryka + zakup samego gniazdka). Warto się tutaj kierować dość uniwersalną zasadą, zgodnie z którą w lokalu o powierzchni do 100 metrów kwadratowych powinno się znaleźć co najmniej 5 a optymalnie 7 obwodów elektrycznych. Dzięki temu nie dopuścimy do sytuacji, w której jeden obwód będzie nadmiernie obciążony.

Jeśli natomiast chodzi o konkretną liczbę gniazdek, to wszystko zależy od przewidywań dotyczących liczby sprzętów elektrycznych i elektronicznych używanych w domu/mieszkaniu. Najwięcej kontaktów należy zaplanować w kuchni oraz w salonie – powinno ich być co najmniej 7-8. W sypialniach i pokoju dziecięcym wystarczą 3-4 gniazdka, natomiast w łazience 1-2.

Jakie gniazdka wybrać: pojedyncze, podwójne, a może potrójne?

Decyzja w tym zakresie nie może być podyktowana jedynie kwestiami finansowymi czy estetycznymi. Wiadomo, że gniazda pojedyncze są najtańsze oraz najmniej rzucają się w oczy. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się do nich podłączać zbyt dużej liczby sprzętów przy pomocy rozgałęźników czy listew zasilających. Groziłoby to przeciążeniem obwodu.

Gniazda pojedyncze montujemy w takich miejscach, w których będziemy podłączać urządzenia elektryczne okazjonalnie – np. odkurzacz podczas sobotnich porządków. Takie gniazdo dobrze sprawdzi się też do zasilania lampki biurkowej czy lampy stojącej.

Uniwersalnym wyborem są gniazda podwójne, które należy montować m.in. za planowaną szafką RTV oraz nad blatem kuchennym (pamiętając, aby były to gniazda co najmniej IP 44). Pozwoli to podłączyć w jednym miejscu wiele urządzeń, a jednocześnie nadal zachować akceptowalną estetykę.

Gniazda potrójne są dość rzadko stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych, jednak warto o nich pomyśleć planując rozmieszczenie kontaktów m.in. w kotłowni/pralni oraz innych pomieszczeniach technicznych.

Nie zapominamy również o gniazdkach specjalnego przeznaczenia, takich jak gniazdka z wbudowaną ładowarką i portami USB (pozwala naładować baterię np. w smartfonie bezpośrednio z gniazdka), gniazdka z ładowarką indukcyjną (coraz popularniejsze rozwiązanie), gniazdka multimedialne, audio i wideo, telewizyjne, telefoniczne i RJ 45, głośnikowe czy światłowodowe.

Rada

Przed wybraniem konkretnej serii gniazdek i łączników zawsze warto się skonsultować z elektrykiem, który będzie je montować.

Doświadczeni fachowcy podpowiedzą, które produkty są godne polecenia z uwagi na wysoką jakość wykonania, łatwość montażu, idealne przyleganie do ściany czy niezawodność w długim okresie eksploatacji. Bardzo dobre opinie wśród instalatorów zbiera osprzęt Kontakt-Simon, szczególnie ten z prestiżowych serii Simon 54 czy Simon 82.

Na jakiej wysokości montować gniazdka?

Teoretycznie obowiązuje tutaj pełna dowolność, jednak rozsądnie będzie kierować się dobrymi praktykami instalacyjnymi. Zakładają one, że gniazdka elektryczne powinno się osadzać na wysokości około 20 centymetrów nad poziomem podłogi. Dzięki temu korzystanie z nich będzie wygodne, nie będzie też problemu z podłączaniem różnych urządzeń, a same kontakty nie będą się aż tak rzucać w oczy.

Wyjątkiem od tej reguły są natomiast gniazdka montowane w łazience oraz w kuchni. Kontakty rozmieszczamy 110-130 centymetrów nad podłogą i w taki sposób, aby znajdowały się minimum 60 centymetrów od baterii, zlewu, wanny, umywalki, prysznica czy toalety, czyli wszelkich źródeł wody. Dodatkowo muszą to być gniazdka bryzgoszczelne, czyli wyposażone w klapkę ochronną.

Szeroki wybór gniazdek elektrycznych do domu i mieszkania znajdziesz w hurtowniach partnerskich Elektrotarg.pl.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij