Jak prawidłowo zabezpieczyć miejsce wypadku?

Wypadki zdarzają się często nie tylko na drodze, ale również w pracy. Zanim przybędą na miejsce służby ratunkowe trzeba prawidłowo zabezpieczyć miejsce wypadku, w tym udzielić pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Za nieudzielenie pomocy osobie poszkodowanej grozi kara więzienia do lat 3. Warto zatem dowiedzieć się co należy w kwestii obowiązków świadka lub uczestnika wypadku, który nie doznał obrażeń. Niewątpliwie dużą rolę będzie miało odgrodzenie miejsca zdarzenia od potencjalnych gapiów, a także osób, które mogłyby zatrzeć ślady. Zatem służby ratownicze i porządkowe używają często taśm z nadrukiem. Jednak przyjrzyjmy się wszystkim czynnościom od początku.

Oględziny miejsca zdarzenia

Będąc świadkiem wypadku należy podjąć czynności zabezpieczające i udzielenia pierwszej pomocy. Zatem będąc kierowcom należy zatrzymać się w odpowiedniej odległości od miejsca zdarzenia i włączyć światła awaryjne. Trzeba założyć kamizelkę odblaskową. Następnie należy wyciągnąć trójkąt ostrzegawczy i ustawić o w określonej odległości. W przypadku drogi szybkiego ruchu jest to 100 metrów, a w terenie niezabudowanym 50 m od miejsca zdarzenia. W przypadku, gdy zdarzenie miało miejsce za zakrętem trójkąt ostrzegawczy trzeba ustawić przed nim. Najlepiej gdy do dyspozycji ma się dwa trójkąty ostrzegawcze, które można ustawić na pasie, gdzie zdarzył się wypadek po obydwu stronach.

Ocena sytuacji poszkodowanych

Jeśli poszkodowany w wypadku znajduje się w samochodzie, to trzeba sprawdzić czy jest przytomny. Jeśli tak, to nie należy wyciągać go z samochodu, aby nie pogorszyć jego stanu. Chodzi głównie o urazy związane z kręgosłupem. Jeśli ryzyko utraty życia istnieje, należy wyciągnąć poszkodowanego z pojazdu stosując chwyt Rauteka, który polega na umiejętnym wywleczeniu poszkodowanego z samochodu i wymaga sporo siły. Jeśli nie możliwe jest zastosowanie tego chwytu w sytuacji zagrożenia życia należy wyciągnąć poszkodowanego w jakikolwiek sposób. Zwykle owo ryzyko związane jest z pożarem. Dlatego świadek wypadku musi wyciągnąć również gaśnicę. Przy gaszeniu silnika, jeśli dopiero nastąpił zapłon nie można otwierać maski. A jedynie lekko ją uchylić, by wprowadzić środek gaśniczy. Należy bowiem dbać również o własne bezpieczeństwo. Jeżeli wypadek miał miejsce z udziałem pieszego, to jeśli zagrożone jest jego bezpieczeństwo należy przenieść go w inne miejsce, choć jeśli to możliwe pomocy należy udzielić na miejscu. Oczywiście sprawdza się przytomność, a także tamuje krwawienie przy pomocy dostępnych środków medycznych, które każdy kierowca posiada w apteczce pierwszej pomocy. Będąc pieszym świadkiem wypadku można do zatamowania krwawienia, w skrajnych przypadkach, gdy nie ma możliwości skorzystania z żadnej apteczki, użyć nawet własnej odzieży.

Zawiadomienie służb medycznych

Jeśli nikt nie zrobił tego w międzyczasie to po dokonaniu oględzin należy zawiadomić służby medyczne, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i informując bardzo dokładnie o miejscu wypadku. Na drogach krajowych często można spotkać się ze słupkami na których można odczytać zarówno numer drogi wyszczególniony od góry jako pierwszy, a także jej kilometr oraz metr, o których informują kolejno następne liczby. Jeśli nie ma takiego punktu odniesienia należy szukać punktów charakterystycznych miejsca zdarzenia. Oczywiście należy podać również wszystkie obrażenia osób uczestniczących w wypadku jak najdokładniej.

Wypadek w miejscu pracy

Nie tylko na drodze może przydarzyć się wypadek. Wiele z nich ma miejsce w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. W takiej sytuacji, jeżeli ma on związek z obsługą pojazdów trzeba natychmiast wyłączyć silnik, a w przypadku urządzeń odciąć zasilanie. Następnie należy udzielić pomocy poszkodowanemu i wezwać służby ratownicze, a także pogotowie. Wypadek można zgłosić do inspektora pracy, a w przypadku wypadku śmiertelnego jest to konieczność, podobnie jak wezwanie policji i prokuratora. Miejsce zdarzenia musi być odpowiednio zabezpieczone i służby stosują tu taśmy z nadrukiem, najczęściej żółto-czarne. Zapobiega to przypadkowemu lub celowemu zatarciu śladów, a także umożliwia wykonanie czynności przez specjalistów i zabezpieczenia wszystkich dowodów.

Oferta taśm z nadrukiem jest bardzo szeroka i obejmuje m.in. taśmy grodzeniowe. Pozwalają one służbom odpowiednio wykonywać swoje obowiązki, a także zniwelować udział gapiów w czynnościach oraz zapewnić w ten sposób bezpieczeństwo osobom postronnym w sytuacji istniejącego nadal zagrożenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij