Jak prawidłowo zmierzyć drzwi?

Przy remontach często chcemy zaoszczędzić, a materiały budowlane, jak i robocizna dla fachowców kosztuje. Wiele osób decyduje się oszczędzać, gdzie się da, np. przy wymianie drzwi. Często jednak własnoręczny montaż drzwi kończy się fiaskiem, drzwi są źle wymierzone i niedopasowane. Jak zatem poprawnie zmierzyć drzwi? W dzisiejszym artykule to wyjaśnimy.

Jakie są wymiary drzwi?

Standardowe drzwi mają około 2060 mm wysokości i 710 mm szerokości. Jednak nie jest to reguła, w starszych zabudowaniach i kamienicach, drzwi częściej mogą mieć niestandardowe otwory. Standardowe rozmiary drzwi można podzielić na cztery różne kategorie: tzw. sześćdziesiątki, siedemdziesiątki, osiemdziesiątki i dziewięćdziesiątki. Każda z nich ma określoną wysokość otworu, szerokości otworu, jak i drzwi mogą być już różne. Jeśli nie wiesz, jak podaje się wymiary, sprawdź na www.podamto.pl, dzięki temu unikniesz nieporozumień przy składaniu zamówienia na drzwi. Najpopularniejsze w nowoczesnym budownictwie są osiemdziesiątki, standardowa szerokość skrzydła takich drzwi wynosi 84 cm.

Jak poprawnie zmierzyć drzwi?

Jeśli w mieszkaniu mamy gotowy otwór bez zainstalowanej ościeżnicy, mierzenie jest dość łatwe. Najpierw należy zmierzyć wysokość, przyłóż miarkę do podłogi, aż samej góry otworu, żeby uniknąć błędnych pomiarów, możesz spisać pomiar z trzech różnych miejsc, mogą to być dwa boki i środek. Jeśli okaże się, że masz różne wyniki z pomiarów, na kartce zapisz najmniejszy wynik. Następnie możesz przejść do mierzenia grubości muru, by wiedzieć jakiej ościeżnicy potrzeba.

Jak wybrać drzwi do istniejącej futryny?

Jeśli otwór jest już z zamontowaną futryną, dokonywanie pomiaru wygląda trochę inaczej. Żeby zmierzyć, należy przyłożyć miarkę do dołu futryny i przeciągnąć aż na górę. Należy pamiętać o tym, by nie wliczać w wymiary listew wykończeniowych! To bardzo ważne, ponieważ można przez to kupić nieodpowiednie drzwi. Następnie należy wymierzyć szerokość drzwi, wystarczy sprawdzić, jaki jest wymiar od jednego do drugiego boku.

O czym pamiętać przy montażu drzwi?

Dobrze zmierzone drzwi to podstawa w każdym domu, jeśli zamontujesz drzwi, które są za krótkie, mogą zaburzyć komfort cieplny w całym domu, a z pokoju będzie uciekać ciepło. Grzanie na nic się tutaj nie zda, ponieważ ciepło będzie uciekać do innych pomieszczeń, jest to bardzo nieefektywne. Za duże drzwi stwarzają zaś problem w postaci porysowanego parkietu, to tylko kwestia czasu, zanim podłoga będzie do ponownej wymiany. Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać, a niektórzy o niej zapominają – po której stronie znajdują się drzwi, czy mają to być lewe skrzydła drzwiowe, czy może prawe?

Wiele firm, które zajmują się robieniem drzwi na wymiar, oferuje darmowy pomiar i montaż drzwi. Przed złożeniem zamówienia, upewnij się, czy jest taka możliwość w miejscu, w którym zamawiasz drzwi. Dzięki temu możesz uniknąć pomyłek związanych z prawidłowym pomiarem drzwi.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij