Uszczelnienie progu drzwi wejściowych — jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
Masz energooszczędne drzwi a do domu i tak wkrada się chłód? Może to oznaczać nieszczelność przy progu. Aby wyeliminować problem, w pierwszej kolejności ustal jego źródło i przygotuj odpowiednie akcesoria. Uszczelnienie progu drzwi wejściowych zapewni komfort termiczny i akustyczny. Poznaj metody uszczelnienia!
Jak uszczelnić drzwi wejściowe – zlokalizuj nieszczelności
Zanim zabierzesz się za pracę, musisz znać miejsce i rodzaj usterki. Zanim poznasz odpowiedź jak uszczelnić drzwi wejściowe, wykonaj 3 proste testy.
- Zamknij drzwi i zarygluj je. Po tej czynności przyłóż do progu i wokół skrzydła zwiewny delikatny materiał. Jeśli w którymś miejscu będzie odginał się na skutek wiatru, to miejsce nieszczelności.
- Sprawdź poziom hałasu po zamknięciu drzwi i przy otwartym skrzydle. Jeżeli nie jest wyraźnie niższy przy zamkniętych drzwiach, koniecznie trzeba je uszczelnić.
- Zamknij drzwi i od zewnątrz polej je niewielką ilością wody w okolicy progu. Obecność wody po drugiej stronie pokaże miejsce nieszczelności.
Oczywiście ww. testy nie muszą być przeprowadzane jeżeli dobrze znasz, gdzie drzwi są nieszczelne. Może się okazać, że w trakcie zimy próg jest oszroniony, a w czasie ulewy za drzwiami jest kałuża deszczówki. Skoro znasz już miejsce, zobacz, jak uszczelnić drzwi zewnętrzne. Zacznijmy od najprostszych czynności.
Jak uszczelnić drzwi wejściowe do mieszkania – regulacja
Czasem problem nie musi wynikać z nieprawidłowego montażu, ale rozszczelnienia drzwi wejściowych. A więc jak uszczelnić drzwi wejściowe do mieszkania lub domu przez regulację? Najczęściej skrzydła przylgowe montowane są na zawiasach czopowych. Regulacja bazuje na 3 śrubach – dwóch umieszczonych w górnej części zawiasu i jednej dolnej. Skrzydło możesz regulować w pionie, poziomie i stopniu docisku do ościeżnicy.
Jeżeli na całym obwodzie drzwi czujesz powiewy i przenikające zimno najlepiej docisnąć skrzydło do uszczelki. Odpowiada za to śruba w dolnej części zawiasu. Dokręć ją w każdym zawiasie i ponownie sprawdź szczelność.
Jeżeli dystans między skrzydłem a ościeżnicą w niektórych miejscach jest większy niż w innych, należy wykonać regulację pozostałymi zawiasami. Jak uszczelnić drzwi wejściowe w bloku czy domu w takiej sytuacji? Przy pomocy taśmy malarskiej i markera zmierz odległość między krawędzią ościeżnicy a skrzydłem. Jeżeli jest różna, wyreguluj drzwi dwiema śrubami w górnej części zawiasów.
Jak uszczelnić próg drzwi wejściowych od spodu?
Czasem regulacja drzwi nie przynosi spodziewanych rezultatów, a winowajcą jest niezaizolowany próg. To on najczęściej odpowiada za przenikanie zimna, wilgoci i wody. Jak uszczelnić próg i drzwi wejściowe od spodu?
Jedna z propozycji to wykonanie prostego i skutecznego odizolowania w formie silikonu, pianki montażowej lub gotowych listew izolacyjnych. W zależności od wybranego wariantu uszczelnienia należy:
- przygotować narzędzia;
- usunąć starą izolację;
- oczyścić powierzchnię;
- zamontować nową warstwę izolacyjną.
W przypadku silikonu czy pianki montażowej istnieje ryzyko zanieczyszczenia skrzydła przy aplikacji. Dlatego najlepiej zdjąć drzwi i zabezpieczyć próg przed niekontrolowanym dostępem produktu uszczelniającego.
Kolejna propozycja to zastosowanie uszczelek gumowych, piankowych czy szczotkowych. Nie wymagają aplikacji kleju czy innych produktów. Jak uszczelnić drzwi wejściowe od spodu przy ich pomocy? Uszczelka szczotkowa przyklejana jest do skrzydła, natomiast warianty gumowe i piankowe możesz przykleić do progu. Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu elementów, do których zamierzasz przyklejać uszczelnienie.
Jeszcze jeden sposób na wykonanie uszczelnienia to zastosowanie opadającej listy. To kolejny dobry wariant izolacji stolarki drzwiowej. Dzięki niej do pomieszczenia dostaje się mniej zimna, wilgoci czy hałasu. Chociaż wymaga więcej pracy i zdjęcia skrzydła z zawiasów, bardzo dobrze sprawdzi się do zaizolowania.
Izolacja poprawia komfort użytkowania.
To jasne, że uszczelnienie progu drzwi i całego obwodu skrzydła jest pracochłonne. Jednak w konsekwencji zapewnia widoczne różnice w komforcie użytkowania stolarki. Izolacja od chłodu czy wilgoci pozwoli na obniżenie strat ciepła i lepszą ochronę drzwi przed uszkodzeniem.