jak przygotować budynek do malowania elewacji

Jak przygotować budynek do malowania elewacji?

Malowanie elewacji budynku może okazać się dość pracochłonne. Aby wysiłek nie poszedł na marne, warto dobrze przygotować powierzchnię do pracy. Położenie świeżej farby przy niewłaściwych warunkach może doprowadzić do jej zmarnowania. Aby uniknąć konieczności ponawiania całego procesu, warto dowiedzieć się jak prawidłowo przygotować budynek do malowania elewacji.

Zanim zaczniesz malowanie elewacji, dokładnie ją umyj

Aby malowanie elewacji miało jakikolwiek sens, najpierw należy ją dokładnie umyć. Są to wręcz działania ze sobą nierozerwalne. Specjalistyczna farba nie jest produktem tanim, więc tym bardziej warto uważać, aby go nie zmarnować. Malować powinno się wyłącznie powierzchnie wolne od zabrudzeń, bakterii i grzybów.

Przykrycie nieoczyszczonej ściany farbą mogłoby prowadzić do licznych komplikacji. Aby uniknąć pogorszenia się jakości farby czy rozrostu grzybów, malowanie elewacji trzeba rozpocząć od jej umycia, dzięki któremu łatwo pozbyć się większości problematycznych zabrudzeń.

Przed malowaniem elewacji sprawdź podłoże

Zanim rozpoczniesz malowanie, warto również dokładnie przyjrzeć się samej elewacji. Oczyszczona powierzchnia może objawić przed nami niedociągnięcia lub nawet uszkodzenia, których nie było widać, kiedy była zabrudzona. Sprawdzając podłoże, warto skupić się więc na strukturze całej powierzchni.

To właśnie w tym momencie oględzin najlepiej będzie widać wady, które posiada nasza elewacja. Planując malowanie elewacji po ocieplaniu styropianem, warto upewnić się, że ogólna struktura ściany i ocieplenia nie wymagają naprawy. Jeśli okaże się, że budynek wymaga dodatkowej renowacji, malowanie nie miałoby większego sensu, ponieważ i tak konieczna przyszła poprawa. Przy oględzinach elewacji warto zwrócić szczególną uwagę na pozostałe na niej powłoki.

Usuń powłoki w złym stanie przed malowaniem elewacji

Aby efekt malowania był najbardziej estetyczny i pozbawiony wad, warto zadbać o to, aby usunąć ewentualne powłoki przed nałożeniem nowej warstwy. Nawarstwiona farba może psuć efekt wizualny, kiedy chcemy na przykład równo malować elewację w pasy.

Dodatkowy krok, jakim jest zadbanie o czyste środowisko pracy, może spowodować, że cały wysiłek przyniesie lepsze efekty. Po oględzinach i usunięciu pozostałych warstw i powłok malarskich możemy mieć większa pewność, że na przykład malowanie elewacji domu we wzory końcowo powinno wyglądać zgodnie z oczekiwaniami.

Zagruntuj elewację przed malowaniem

Na koniec, w przypadku kiedy konieczne były naprawy lub szpachlowanie, warto zadbać o poprawne zagruntowanie elewacji. Tego rodzaju podkład może pomóc w zniwelowaniu różnic, powstałych w wyniku naprawy. Pokrywając całą powierzchnię jednolitym podkładem, malowanie elewacji pistoletem może okazać się prostsze i bardziej estetyczne.

Przygotowując się do malowania budynku, należy pamiętać o kilku najważniejszych krokach. Nierozłączną częścią malowania elewacji jest jej dokładne mycie. Aby nie powtarzać całego procesu tak szybko, dobrze jest również sprawdzić podłoże i naprawić ewentualne ubytki. Chcąc osiągnąć jak najbardziej równą powierzchnię, warto także ją oczyścić z pozostałości po poprzednich warstwach. Przed samym malowaniem dobrze jest również zagruntować elewację, aby zniwelować różnice powstałe przy szpachlowaniu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij