Jak przykleić płytki drewnopodobne na elewację domu?

Jak przykleić płytki drewnopodobne na elewację domu?

Elewacja niewątpliwie jest ważną częścią domu. Rzeczywiście wpływa na jego estetykę. Trzeba pamiętać, że nawet stary dom może dobrze się prezentować, jeżeli elewacja będzie stylowa. Bardzo modne obecnie są płytki drewnopodobne, które wpisują się w stylu klasyczny, nowoczesny, ale też kolonialny. Dziś podpowiemy Wam, jak przykleić płytki elewacyjne i o czym należy pamiętać.

O czym trzeba pamiętać, klejąc płytki drewnopodobne na elewację domu?

Podstawą są oczywiście kleje montażowe. Dzięki nim materiał będzie dobrze trzymać się podłoża. Odpowiednio dobrane kleje zapewniają dobrą nośność, ale też szybko się wiążą. Pierwsze wiązanie następuje zazwyczaj po kilkunastu sekundach, natomiast na efekt końcowy trzeba poczekać ok. 24 godziny. Wtedy też klej montażowy uzyskuje pełną siłę wiązania. Nim przejdziecie do klejenia, musicie pamiętać, jak ważne jest przygotowanie ściany. Musi ona być maksymalnie nośna. Powierzchnia musi być czysta. Trzeba pozbyć się wszelkiego rodzaju zabrudzeń, resztek materiału, czy kleju. Do tego celu należy użyć mocnego papieru ściernego. Pamiętajcie też, że jeżeli na elewacji występuje grzyb, to konieczne jest jego usunięcie. Dopiero potem można przejść do prac. Ścianę trzeba jeszcze odpylić oraz odtłuścić. To nadal nie wszystko. Niezbędne jest także zagruntowanie powierzchni. Wybierając płytki drewnopodobne przypominamy, że nie należy stawiać na te, które są bardzo cienkie.

W jakiej temperaturze można przeprowadzać prace?

Klejenie płytek zasadniczo nie jest trudne ani czasochłonne. Wystarczy tylko nieco chęci i zaangażowania, a efekt przerośnie Wasze oczekiwania. Dopiero po wyschnięciu gruntu, możecie przejść do klejenia, przy czym pamiętajcie, iż klejenie nie może odbywać się w bardzo niskiej temperaturze, ani też w bardzo wysokiej. Mróz, opady śniegu oraz deszcz są również przeszkodą. Prace polegające na klejeniu płytek elewacyjnych powinny odbywać się gdy temperatura wynosi od 5 do 25 stopni Celsjusza. Należy też zabezpieczyć ściany południowe, które narażone są na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Do tego celu możecie użyć plandeki. Taka osłona powinna chronić tę ścianę przynajmniej przez 3 dni od momentu związania się kleju montażowego. Prac nie można wykonywać, gdy promieniowanie słoneczne jest bardzo intensywne. Najlepiej robić to wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem. Klejenie trzeba rozpocząć od newralgicznych miejsc, które są najbardziej widoczne. Potem dopiero przechodzimy do tych miejsc, które są mniej widoczne. Najlepiej rozpocząć od narożników i kontynuować klejenie ku górze. Nie zapomnijcie użyć poziomicy, gdyż tylko wtedy wyznaczycie idealny poziom płytek. Dla jeszcze lepszego efektu, ale też po to, by ułatwić sobie pracę, należy zastosować listwę startową. Teraz można już przejść do klejenia. Klej montażowy należy nakładać na całą powierzchnię płytki, następnie docisnąć ją i przytrzymać do momentu aż nastąpi pierwsze wiązanie kleju.

budynek z drewnianą elewacją w lesie

Jak układać płytki? Klika przydatnych rad

Ułożenie płytek nie musi być trudne. Warto jednak zaplanować odpowiedni schemat, np. płytki typu D można układać równomiernie, tak by prostokątne elementy były w pozycji horyzontalnej. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku płytek typu S, J, czy też W. Tutaj należy je układać z przesunięciem o pół płytki, biorąc pod uwagę poprzedni rząd. W ten prosty sposób uzyskacie najlepszy efekt. Płytki typu C i P trzeba idealnie do siebie dopasowywać. Może się okazać, że konieczne będzie ich przycinanie. Wycinajcie płytki, których tylna strona jest zmatowiona, gdyż w ten sposób nie będziecie musieli stosować dodatkowej obróbki w postaci procesu ścierania czy też szlifowania. Do docinania płytek użyjcie tarczy diamentowej.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Przed położeniem kleju należy delikatnie zwilżyć wodą tył płytki, ale też ściany. Powierzchnia nie może być jednak zmoczona. Dzięki tej czynności klej jeszcze lepiej się zwiąże i nie pojawi się problem odpadania. Klej montażowy nakładamy za pomocą gładkiej packi, następnie resztę wyrównujemy stroną zębatą. Jeżeli zabrudzicie płytki zbyt dużą ilością kleju, to koniecznie od razu go usuńcie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij