Jak wybrać kocioł gazowy Dostępne rodzaje i technologie
Ogrzewanie gazowe jest obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań dedykowanych do domów i mieszkań prywatnych, sektora publicznego oraz przemysłu. Kotły gazowe cechują się wysoką wydajnością. Ponadto, są to systemy, które charakteryzuje wysoki komfort użytkowania (bezobsługowa eksploatacja).
Współczesny rynek oferuje wiele rozwiązań w obszarze ogrzewnictwa gazowego. Przed dokonaniem wyboru, należy przede wszystkim dobrać moc kotła, adekwatną do zapotrzebowania energetycznego budynku. Po doborze mocy, można przystąpić do wybory konkretnej technologii. Pod tym względem, oferty producentów kotłów gazowych są bardzo bogate. Poniżej przedstawiamy podstawowy podział kotłów zasilanych gazem. Powinien on pomóc w dokonaniu odpowiedniego wyboru.
Kotły gazowe – podział pod względem funkcjonalnym
W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma rodzajami kotłów gazowych:
- Kocioł jednofunkcyjny – służy do podgrzewania wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli chcemy, aby brał udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej, jesteśmy zmuszeni dokupić do niego dedykowany zasobnik. Nawet w przypadku takiego rozwiązania, kocioł nadal nazywany jest jednofunkcyjnym. Moc kotła gazowego jednofunkcyjnego dobiera się do zapotrzebowania na ciepło do centralnego ogrzewania.
- Kocioł dwufunkcyjny – w przeciwieństwie do jednofunkcyjnego, piec gazowy dwufunkcyjny jest wyposażony w dodatkowy przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. Dzięki temu, bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń możemy ogrzać zarówno dom jak i przygotować ciepłą wodę użytkową. Jest tańszy ale też mniej komfortowy niż kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem.
Podział kotłów ze względu na rodzaj komory spalania
Tutaj również można wyróżnić dwa podstawowe typy kotłów gazowych:
- Kotły gazowe z otwartą komorą spalania – czerpią tlen do procesu spalania bezpośrednio z pomieszczenia, w którym są zamontowane. Pomieszczenie przeznaczone do tego rodzaju kotłów gazowych powinny mieć kubaturę nie mniejszą niż 8 m³, oraz mieć zapewniony dopływ powietrza otworem o powierzchni co najmniej 200 cm² a także wentylację grawitacyjną.
- Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania – pobierają powietrze z zewnątrz. Ponadto, spaliny są nie mają kontaktu z powietrzem w pomieszczeniu. Dzięki temu, kocioł gazowy można umieścić w dowolnym pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 6,5 m³.
Ponadto, na rynku są dostępne kotły gazowe stojące oraz wiszące.
Główny podział technologii
Ze względu na zastosowaną technologię spalania, wyróżniamy kotły gazowe kondensacyjne oraz tradycyjne. Czym się różnią?
Pierwsze z nich posiadają wymiennik wtórny. Dzięki niemu woda, która powraca z instalacji centralnego ogrzewania jednocześnie odbiera ciepło wydzielające się podczas wykraplania pary wodnej ze spalin.
Spaliny z kotła kondensacyjnego mają znacznie niższe temperatury niż w kotłach tradycyjnych. Są one ochładzane do tzw. punktu rosy. Efektem zastosowania zjawiska kondensacji jest znacznie wyższa sprawność takich urządzeń. Kotły gazowe kondensacyjne mogą być nawet o 30% wydajniejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki.