po-jakie-masy-siegnac-tworzac-hydroizolacje-fundamentow

Po jakie masy sięgnąć, tworząc hydroizolację fundamentów?

Chcesz skutecznie zabezpieczyć fundamenty przed zawilgoceniem? Powinieneś zastosować na nich specjalną powłokę hydroizolacyjną. Zobacz, jakie masy sprawdzą się najlepiej w tej roli i jak wybrać najlepszą!

Rodzaje mas hydroizolacyjnych – główny podział

Najpowszechniejszy podział mas hydroizolacyjnych bazuje na ich składzie chemicznym. Zgodnie z nim można wyróżnić następujące preparaty:

– masy bitumiczne – jest to najczęściej wykorzystywane rozwiązanie kwestii izolacji fundamentów. Powłoka z masy bitumicznej jest zazwyczaj dość gruba – może mieć nawet do 4 mm;

– masy epoksydowe – jak sama nazwa wskazuje, ich głównym składnikiem jest żywica epoksydowa. Cechuje je wytrzymałość, dobra przyczepność oraz elastyczność;

– masy mineralne – wykonuje się je z białego lub szarego cementu. Po całkowitym utwardzeniu są wyjątkowo odporne na działanie wody – wytrzymają ciśnienie hydrostatyczne nawet do 7 barów.

po-jakie-masy-siegnac-tworzac-hydroizolacje-fundamentow-2

Izolacja lekka czy ciężka – jaką wybrać?

Wybierając materiał hydroizolacyjne, możesz spotkać się też z podziałem na masy lekkie, średnie i ciężkie. Co je od siebie odróżnia?

– masy lekkie – najsłabsza hydroizolacja, którą można wykorzystywać jedynie w miejscach, w których panują korzystne warunki wodno-gruntowe;

– masy średnie – warto je zastosować w miejscach, w których woda utrzymuje się na gruncie przez długi czas, a także tak, gdzie znajdują się grunty spoiste, takie jak iły czy gliny;

– masy ciężkie – najpewniejsze zabezpieczenie przed wodą oraz silnym parciem hydrostatycznym. Tego rodzaju hydroizolacja jest zazwyczaj dość gruba. Często wzmacnia się ją również zbrojeniem wykonanym z siatki z włókna szklanego.

Na co można nakładać masy hydroizolacyjne?

Preparaty hydroizolacyjne nadają się do nakładania w zasadzie na każde podłoże mineralne. Może to być beton, ceramika, keramzytobeton czy silikat. Niezależnie od rodzaju materiału, powinieneś zadbać o jego dokładne oczyszczenie przed zaaplikowaniem masy. Przede wszystkim usuń z podłoża luźny osad i substancje oleiste, które mogłyby osłabić wiązanie. Warto też upewnić się, że podłoże jest odpowiednio suche i utwardzone – szczególnie w przypadku betonu.

po-jakie-masy-siegnac-tworzac-hydroizolacje-fundamentow-3

Jaka grubość hydroizolacji będzie właściwa?

Wszystkie preparaty hydroizolacji powinny być nakładane w 2 warstwach – minimalizuje to ryzyko popełnienia błędu i pozostawienia niezabezpieczonego fragmentu. Co zrobić jeśli podłoże wymaga gruntowania? Pamiętaj o tym, że warstwa preparatu gruntującego nie wlicza się w grubość powłoki hydroizolacyjnej – nie uwzględniaj jej więc, mierząc wykonaną hydroizolację.

Hydroizolacja fundamentów wykonana z masy lekkiej nie powinna być grubsza niż 3 mm. Taka ilość preparatu jest wystarczająca do uzyskania szczelnej i trwałej powłoki, a niepotrzebnie ją pogrubiając jedynie zmarnujesz materiał. W przypadku środków typu ciężkiego konieczne może się okazać zastosowanie 4 mm warstwy. Warto też przemyśleć wzmocnienie jej włóknem szklanym tak, by była jak najbardziej odporna na działanie wody o silnym ciśnieniu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij