Po jakie masy sięgnąć, tworząc hydroizolację fundamentów?
Chcesz skutecznie zabezpieczyć fundamenty przed zawilgoceniem? Powinieneś zastosować na nich specjalną powłokę hydroizolacyjną. Zobacz, jakie masy sprawdzą się najlepiej w tej roli i jak wybrać najlepszą!
Rodzaje mas hydroizolacyjnych – główny podział
Najpowszechniejszy podział mas hydroizolacyjnych bazuje na ich składzie chemicznym. Zgodnie z nim można wyróżnić następujące preparaty:
– masy bitumiczne – jest to najczęściej wykorzystywane rozwiązanie kwestii izolacji fundamentów. Powłoka z masy bitumicznej jest zazwyczaj dość gruba – może mieć nawet do 4 mm;
– masy epoksydowe – jak sama nazwa wskazuje, ich głównym składnikiem jest żywica epoksydowa. Cechuje je wytrzymałość, dobra przyczepność oraz elastyczność;
– masy mineralne – wykonuje się je z białego lub szarego cementu. Po całkowitym utwardzeniu są wyjątkowo odporne na działanie wody – wytrzymają ciśnienie hydrostatyczne nawet do 7 barów.
Izolacja lekka czy ciężka – jaką wybrać?
Wybierając materiał hydroizolacyjne, możesz spotkać się też z podziałem na masy lekkie, średnie i ciężkie. Co je od siebie odróżnia?
– masy lekkie – najsłabsza hydroizolacja, którą można wykorzystywać jedynie w miejscach, w których panują korzystne warunki wodno-gruntowe;
– masy średnie – warto je zastosować w miejscach, w których woda utrzymuje się na gruncie przez długi czas, a także tak, gdzie znajdują się grunty spoiste, takie jak iły czy gliny;
– masy ciężkie – najpewniejsze zabezpieczenie przed wodą oraz silnym parciem hydrostatycznym. Tego rodzaju hydroizolacja jest zazwyczaj dość gruba. Często wzmacnia się ją również zbrojeniem wykonanym z siatki z włókna szklanego.
Na co można nakładać masy hydroizolacyjne?
Preparaty hydroizolacyjne nadają się do nakładania w zasadzie na każde podłoże mineralne. Może to być beton, ceramika, keramzytobeton czy silikat. Niezależnie od rodzaju materiału, powinieneś zadbać o jego dokładne oczyszczenie przed zaaplikowaniem masy. Przede wszystkim usuń z podłoża luźny osad i substancje oleiste, które mogłyby osłabić wiązanie. Warto też upewnić się, że podłoże jest odpowiednio suche i utwardzone – szczególnie w przypadku betonu.
Jaka grubość hydroizolacji będzie właściwa?
Wszystkie preparaty hydroizolacji powinny być nakładane w 2 warstwach – minimalizuje to ryzyko popełnienia błędu i pozostawienia niezabezpieczonego fragmentu. Co zrobić jeśli podłoże wymaga gruntowania? Pamiętaj o tym, że warstwa preparatu gruntującego nie wlicza się w grubość powłoki hydroizolacyjnej – nie uwzględniaj jej więc, mierząc wykonaną hydroizolację.
Hydroizolacja fundamentów wykonana z masy lekkiej nie powinna być grubsza niż 3 mm. Taka ilość preparatu jest wystarczająca do uzyskania szczelnej i trwałej powłoki, a niepotrzebnie ją pogrubiając jedynie zmarnujesz materiał. W przypadku środków typu ciężkiego konieczne może się okazać zastosowanie 4 mm warstwy. Warto też przemyśleć wzmocnienie jej włóknem szklanym tak, by była jak najbardziej odporna na działanie wody o silnym ciśnieniu.