płyty drogowe

Jak zabezpieczyć nieutwardzaną drogę dojazdową, aby wytrzymała intensywne prace budowlane?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domów, a większe inwestycje budowlane również coraz częściej są podejmowane. Niezależnie czy mamy do czynienia z inwestorem prywatnym czy firmą, każdą budowę trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Nie chodzi tylko o jej odgrodzenie, ale również wykonanie niezbędnych robót, które sprawią, że nieutwardzana droga wytrzyma intensywne prace budowlane. Zatem, jakie są tu możliwości?

Wymagania co do dróg komunikacyjnych, dojazdowych i ewakuacyjnych płyty drogowe

Bezpośrednio z przepisów BHP na placach budowy wynika konieczność, by podłoże było trwałe i ustabilizowane i dotyczy to zarówno dróg komunikacyjnych, jak i ewakuacyjnych. Przede wszystkim powinno być na tyle wytrzymałe, by ciężki sprzęt budowlany mógł się po nim poruszać. Utwardzony musi być również teren do składowania materiałów budowlanych, które dodatkowo powinny być zabezpieczone przez niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Planowana inwestycja musi mieć dostęp do drogi publicznej, zatem konieczne jest odpowiednie usytuowanie drogi dojazdowej na planie zagospodarowania przestrzennego. Niemniej jednak bezpośrednio z prawa budowlanego nie wynika konieczność utwardzenia gruntu na działkach budowlanych, w przypadku których chce się uzyskać pozwolenie na budowę. Jednak w przypadku chęci utwardzenia drogi dojazdowej czasem istotne może być pozwolenie na budowę. Dzieje się tak, gdy prace naruszają plany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, pogarszają stan środowiska czy też warunki zdrowotno-sanitarnego.

Badanie gruntu odpowie na pytania, z jakimi problemami możemy się borykać podczas budowy drogi dojazdowej

Niewątpliwie wybór metody utwardzenia drogi dojazdowej na plac budowy zależny jest od tego, z jakim gruntem mamy do czynienia. Może być to podłoże twarde, charakteryzujące się dużą nośnością. Jest to sytuacja idealna, która bardzo rzadko występuje. Najczęściej mamy do czynienia z miękkim gruntem, w którym warstwę nośną stanowi piach, ewentualnie mieszanka iłu i gliny. W tej sytuacji wysypanie tłucznia może prowadzić do tego, że szybko droga znów stanie się niespoista, co będzie utrudniało pracę i będzie niosło ze sobą konieczność używania sprzętu budowlanego na gąsienicach.

Sposób utwardzenia drogi miękkiej – zastosowanie geosiatki do podłoża

Jeśli chce się postawić na tłuczeń czy kamień, to grunt musi być najpierw odpowiednio zabezpieczony przed powstawaniem kolein. Dobrym rozwiązaniem może być geowłóknina. Jest to tkanina z polipropylenu lub poliestru, która łączona jest mechanicznie lub termicznie. Najczęściej stosowana jest geowłóknina filtracyjno-separacyjna. Dzięki jej użyciu można zmniejszyć ilość stosowanego surowca do wykonania podbudowy i warstwy nośnej, a zatem zaoszczędzić. Zanim geowłóknina zostanie rozłożona należy usunąć wierzchnią, nośną warstwę gleby. Potem należy wyrównać podłoże i utwardzić przy użyciu gruzu. Na ubity grunt, który stanowi podbudowę układa się geowłókninę, a następnie na nią wysypuje gruz. Górną warstwę może stanowić tłuczeń, żwir lub kliniec. Celem takich prac jest stworzenie drogi dojazdowej możliwie trwałej, zabezpieczonej przed osiadaniem pod ciężarem własnym, pojazdów oraz wymywaniem przez wodę opadową. Jednak o ile w przypadku inwestorów prywatnych taka droga może się sprawdzić, gdyż może być drogą tymczasową, zanim właściciel działki zdecyduje się na trwalsze czy bardziej estetyczne rozwiązanie, o tyle tam, gdzie liczy się czas konieczne jest zastosowanie innych rozwiązań. Zatem po jaki materiał sięgną firmy budowlane?

Płyty drogowe MON najlepszym, uniwersalnym sposobem utwardzenia drogi dojazdowej

Oczywiście duże firmy budowlane nie mają czasu na długie i mozolne utwardzanie terenu. Zamiast stosowania geosiatki, bardzo często decydują się na płyty drogowe. Można je kłaść bezpośrednio na utwardzonym gruncie. Są niezwykle odporne na ściskanie, a także uszkodzenia mechaniczne. Co ważne po skończonych pracach budowlanych można wykorzystać je na innej budowie co także jest nie bez znaczenia. Płyty MON mają odpowiednią grubość, są odporne na działanie niskich temperatur i świetnie nadają się pod teren gdzie przechowywane są materiały budowlane.

Warto wybierać najlepsze i najtrwalsze rozwiązania, a do takich z pewnością należą płyty drogowe. Ich trwałość i stabilność doceniają wszystkie firmy budowlane.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij