Jak zapewnić wysokie standardy higieniczne w sanitariacie publicznym?

Korzystanie z publicznych sanitariatów dla wielu osób jest dużą niedogodnością, gdyż warunki w nich panujące często odbiegają od wymaganych standardów. Przyczyną jest często oszczędność na urządzeniach i akcesoriach, które niwelują ryzyko roznoszenia się chorobotwórczych bakterii, w szczególności choroby brudnych rąk. Inwestycja w systemy bezdotykowe i podtynkowe, a także akcesoria umożliwiające oszczędność środków higienicznych, np. dozowników do mydła, przy zachowaniu najwyższych standardów higienicznych jest bardzo istotna. Warto więc przyjrzeć się bliżej poszczególnym rozwiązaniom.

Suszarki do rąk z filtrem HEPA – eliminują groźne drobnoustroje

W sanitariatach publicznych stosowanie ręczników papierowych w roli, które nie są zabezpieczone mija się z celem. Niewłaściwe nawyki higieniczne i zbyt krótkie mycie rąk powodują przenoszenie na nie drobnoustrojów, a przy odwijaniu niejednokrotnie dotyka się kolejnych ręczników. Poza tym dotykanie papieru mokrymi rękami sprawia, że niejednokrotnie rola nasiąka wilgocią przez co korzystanie z papieru staje się wyjątkowo niekomfortowe, a także nieefektywne. Dlatego właśnie wybieranie suszarek do rąk do sanitariatów publicznych jest lepszym rozwiązaniem. Najwyższe standardy higieniczne można zapewnić stosując suszarki do rąk z filtrem HEPA. Jeśli wybierze się modele z najlepszymi filtrami można liczyć na niwelowanie przez nie nawet 99,9% groźnych bakterii.

Pojemniki na ręczniki papierowe i papier toaletowy – zapobiegają marnotrawstwu i rozprzestrzenianiu bakterii

Nie zawsze możliwe jest zastosowanie suszarek do rąk, wtedy stosuje się ręczniki papierowe. Jednak, by ich używanie nie wiązało się z marnotrawstwem i przenoszeniem bakterii trzeba wybrać odpowiednie pojemniki, dzięki którym będą chronione zarówno przed wilgocią, jak i przed bakteriami. Podobnie jest w przypadku pojemników na papier toaletowy. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest wybór pojemników z dodatkowym miejscem na zapas wewnątrz. Dzięki temu nie musi on być umieszczony obok spłuczki toaletowej, co powoduje roznoszenie bakterii. Oczywiście takie rozwiązanie zapobiega też wandalizmowi czy kradzieży, które zdarzają się nawet w przypadku mało atrakcyjnych i cennych środków higienicznych, a także sytuacji w której papier znajduje się np. tylko w jednej kabinie toaletowej.

Dozowniki do mydła – sposób uwalniania mydła w płynie i pianie ma znaczenie

Najwyższe standardy higieniczne powinny być zastosowane w strefie umywalkowej, wszak to tam pozbywamy się z rąk bakterii, wirusów i grzybów. Zatem najbardziej zasadne wydaje się stosowanie dozowników do mydła bezdotykowych, umieszczonych przy każdej misie umywalkowej, również na wyspie umywalkowej. W takim przypadku nie dotykamy obudowy, a dozownik do mydła uruchamiany jest na podczerwień po zbliżeniu rąk. Oczywiście tutaj ponosi się koszty wymiany baterii, jednak za sterylne warunki trzeba zapłacić więcej. Takie dozowniki do mydła dostępne są w wersji dla mydła w płynie i pianie. Na uwagę zasługuje fakt, że w przypadku mydła w pianie do dozownika wkłada się zamknięty szczelnie wkład, zatem przy jego wymianie środek higieniczny nie ma kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jeśli nie można zastosować dozownika do mydła bezdotykowego, a w strefie umywalkowej jest wystarczająco dużo miejsca, warto wybrać model uruchamiany łokciem za pomocą specjalnej wajchy.

Podkłady na deskę sedesową – niwelowanie ryzyka przenoszenia chorób brudnych rąk

Jak wiadomo najwięcej bakterii jest na desce sedesowej. W przypadku, gdy z sanitariatu korzysta wiele osób trzeba zapewnić większy komfort i sterylność. To zapewniają podkłady na deskę sedesową, które można umieścić w specjalnym dedykowanym pojemniku, zapobiegającym dostawaniu się na podkłady bakterii, zanim zostaną użyte w toalecie. Takie wyposażenie podobnie jak systemy bezdotykowe niweluje przenoszenie choroby brudnych rąk. Zwłaszcza dzieci mają tendencję do dotykania sedesu przy siadaniu, dlatego podkłady są w ich przypadku są bardzo potrzebne.

Sanitariaty publiczne wymagają stosowania większych środków ochrony przed drobnoustrojami niż w przypadku domowych toalet. Dzięki temu korzystanie z nich staje się znaczenie bezpieczniejsze.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *