W każdym inteligentnym domu wykorzystywane są różne rodzaje czujników, które mają usprawnić funkcjonowanie budynku i jego mieszkańców. Dzięki odpowiednim urządzeniom stanie się on bezpieczny oraz przygotowany na ewentualne awarie mogące zagrażać zdrowiu i życiu użytkowników.
Czujniki skutecznie sprawdzają, czy w domu nie pojawiło się zagrożenie w formie np. ulatniającego się gazu. Detektory automatycznie informują właściciela o ewentualnej awarii, w formie wizualnej (mrugającej diody) lub/i dźwiękowej. Czujniki są względnie tanie, można je kupić m. in. na ivolta.pl.
Postacie czujników
Rynek jest przepełniony różnymi innowacjami, w tym postaciami czujników. Można więc nabyć urządzenie badające gaz ziemny (metan), propan-butan (LPG), tlenek węgla (czad) oraz dym papierosowy i gazy usypiające. Sprzęt może działać samodzielnie lub być podłączony do już działającego systemu alarmowego. Wszystko zależy od modelu czujników.
Jakie są rodzaje czujek?
Najczęściej wybierany jest właśnie czujnik gazu. Wynika to z jego powszechnego wykorzystania w kuchni i/lub w łazience. Jego zadaniem jest wykrycie w powietrzu za dużej ilości propanu, metanu lub butanu. Zazwyczaj umieszczany jest blisko kuchenki gazowej w odległości 30 cm od podłoża.
Inną równie często wybieraną jest czujka dymu. Znajduje się na korytarzach, w biurach, na klatkach schodowych czy w budynkach publicznych. Coraz częściej jest też montowana w inteligentnych domach.
Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie w budynku czujki tlenku węgla. Wykorzystywana jest w miejscach, gdzie znajdują się:
- gazowe podgrzewacze wody,
- kominki,
- kotły (paliwo ciekłe lub stałe, gaz),
- piecyki gazowe.
Często mieszkańcy decydują się także na zamontowanie czujki wody. Najczęściej stosowana jest w piwnicach, łazienkach oraz pralniach. W razie pozostawienia odkręconej wody urządzenie natychmiast się uruchomi. Woda wówczas musi osiągnąć poziom, w którym umiejscowione są elektrody sondy sprzętu.
Nie można zapomnieć również o czujkach antywłamaniowych. Jest to proste i łatwe w obsłudze zabezpieczenie przed złodziejami. Najczęściej czujek jest kilka i są rozmieszczane w okolicach drzwi oraz okien. Zaawansowane rozwiązania mają połączony automatycznie alarm z firmą ochroniarską bądź policją.
Ostatnim modelem są oświetlenia zmierzchowe. Ich zadaniem jest oświetlanie nocą budynku znajdującego się na uboczu bądź w gęstwinie kwiatów, drzew oraz krzewów. Najczęściej są tak skonfigurowane, że będą świeciły od zmroku do świtu.