Jakie projekty domów z poddaszem są najlepsze dla rodziny

Jakie projekty domów z poddaszem są najlepsze dla rodziny?

Jednopiętrowe domy z poddaszem cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego – zapewniają bardziej komfortową przestrzeń życiową niż mieszkanie w bloku, a pod względem wydatków wcale nie są dużo droższe. Biorąc jednak pod uwagę, że dom to inwestycja na lata, warto wybrać taki projekt, który okaże się strzałem w dziesiątkę. Na co zwrócić uwagę?

Wygodny podział na strefy

W domach z poddaszem parter to najczęściej strefa dzienna, czyli salon połączony z kuchnią i jadalnią, drugie piętro to sypialnie dla domowników. To wygodne rozwiązanie, ale kiedy dzieci są jeszcze bardzo małe, praktyczniejszym rozwiązaniem może być dziecięca sypialnia na parterze – maluchy nie będą miały problemu z pokonywaniem schodów, a rodzicom przebywającym w strefie dziennej łatwiej przypilnować pociech będących ścianę obok, a nie piętro wyżej.

To rozwiązanie o tyle wygodne, że gdy maluch dorośnie, sypialnię z parteru da się zamienić na gabinet albo pokój gościnny, a pokój dziecięcy przenieść na poddasze. Dobry projekt domu jednorodzinnego daje zresztą jeszcze więcej możliwości – przestrzeń zaaranżowana jest tak, że w zależności od aktualnych potrzeb można wstawić nowe ścianki działowe albo zburzyć te już istniejące, czy też zamienić strefę do zabawy na dodatkowe miejsce do relaksu albo pracy.

Dzieci dopiero są w planach? U wielu projektantów, np. na projektyzwizja.pl, można znaleźć projekty domów, które początkowo służą jako budynki parterowe, z możliwością późniejszej adaptacji poddasza – projekt uwzględnia miejsce na schody, a ścianka kolankowa jest na tyle wysoka, by dało się stworzyć wygodną przestrzeń mieszkalną.

 

Odpowiednie nasłonecznienie

Sypialnia rodziców zajęta jest głównie wieczorem i w nocy, w przeciwieństwie do pokojów dziecięcych, dlatego kluczowe jest tu rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata. W swoich pokojach dzieci nie tylko śpią, ale też bawią się i uczą, niezbędny jest więc dostęp do światła słonecznego – najlepiej, gdy okna tych pokoi wychodzą na południe, ewentualnie na zachód.

Również w strefie dziennej ma to duże znaczenie – kuchnię warto umieścić na ścianie wschodniej, a salon na południowo-zachodniej.

 

Musi być wygodnie

Nie można też zapominać o pomieszczeniach gospodarczych. Ze względu na często robione zakupy dobrze jest mieć garaż w bryle domu, tak by szybko i bezproblemowo wnosić torby do środka. Miejsce do prania, prasowania i tym podobnych czynności można urządzić w piwnicy, ale przy większej liczbie domowników warto taki pokój umieścić w strefie dziennej, dzięki czemu uniknie się częstego biegania po schodach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij