Jakie projekty domów z poddaszem są najlepsze dla rodziny?
Jednopiętrowe domy z poddaszem cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego – zapewniają bardziej komfortową przestrzeń życiową niż mieszkanie w bloku, a pod względem wydatków wcale nie są dużo droższe. Biorąc jednak pod uwagę, że dom to inwestycja na lata, warto wybrać taki projekt, który okaże się strzałem w dziesiątkę. Na co zwrócić uwagę?
Wygodny podział na strefy
W domach z poddaszem parter to najczęściej strefa dzienna, czyli salon połączony z kuchnią i jadalnią, drugie piętro to sypialnie dla domowników. To wygodne rozwiązanie, ale kiedy dzieci są jeszcze bardzo małe, praktyczniejszym rozwiązaniem może być dziecięca sypialnia na parterze – maluchy nie będą miały problemu z pokonywaniem schodów, a rodzicom przebywającym w strefie dziennej łatwiej przypilnować pociech będących ścianę obok, a nie piętro wyżej.
To rozwiązanie o tyle wygodne, że gdy maluch dorośnie, sypialnię z parteru da się zamienić na gabinet albo pokój gościnny, a pokój dziecięcy przenieść na poddasze. Dobry projekt domu jednorodzinnego daje zresztą jeszcze więcej możliwości – przestrzeń zaaranżowana jest tak, że w zależności od aktualnych potrzeb można wstawić nowe ścianki działowe albo zburzyć te już istniejące, czy też zamienić strefę do zabawy na dodatkowe miejsce do relaksu albo pracy.
Dzieci dopiero są w planach? U wielu projektantów, np. na projektyzwizja.pl, można znaleźć projekty domów, które początkowo służą jako budynki parterowe, z możliwością późniejszej adaptacji poddasza – projekt uwzględnia miejsce na schody, a ścianka kolankowa jest na tyle wysoka, by dało się stworzyć wygodną przestrzeń mieszkalną.
Odpowiednie nasłonecznienie
Sypialnia rodziców zajęta jest głównie wieczorem i w nocy, w przeciwieństwie do pokojów dziecięcych, dlatego kluczowe jest tu rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata. W swoich pokojach dzieci nie tylko śpią, ale też bawią się i uczą, niezbędny jest więc dostęp do światła słonecznego – najlepiej, gdy okna tych pokoi wychodzą na południe, ewentualnie na zachód.
Również w strefie dziennej ma to duże znaczenie – kuchnię warto umieścić na ścianie wschodniej, a salon na południowo-zachodniej.
Musi być wygodnie
Nie można też zapominać o pomieszczeniach gospodarczych. Ze względu na często robione zakupy dobrze jest mieć garaż w bryle domu, tak by szybko i bezproblemowo wnosić torby do środka. Miejsce do prania, prasowania i tym podobnych czynności można urządzić w piwnicy, ale przy większej liczbie domowników warto taki pokój umieścić w strefie dziennej, dzięki czemu uniknie się częstego biegania po schodach.