Koszt regularnego przeglądu pomp ciepła

Pompa ciepła powietrzna to urządzenie, które umożliwia pobranie ciepła z powietrza atmosferycznego, a następnie podgrzewanie za jego pomocą wody w instalacji grzewczej i zbiorniku CWU. Popularność tego rodzaju ogrzewania rośnie w ostatnim czasie w bardzo dynamicznym tempie. Decyduje o tym między innymi kryzys energetyczny, tj. rosnące ceny surowców używanych do ogrzewania domów.

Rosnąca popularność pomp ciepła

Pompa ciepła powietrzna to urządzenie, które umożliwia pobranie ciepła z powietrza atmosferycznego, a następnie podgrzewanie za jego pomocą wody w instalacji grzewczej i zbiorniku CWU. Popularność tego rodzaju ogrzewania rośnie w ostatnim czasie w bardzo dynamicznym tempie. Decyduje o tym między innymi kryzys energetyczny, tj. rosnące ceny surowców używanych do ogrzewania domów.

Decyzja zainstalowaniu pompy ciepła może przyczynić się do wygenerowania sporych oszczędności w kosztach eksploatacji domu. Efektywność pracy pomp ciepła jest szczególnie dobra w nowych domach, wybudowanych wg najnowszych standardów energetycznych. Należy też pamiętać, że sprawność energetyczna urządzeń jest tym wyższa, im niższa zadana temperatura podgrzewania wody w obiegu hydraulicznym. Z tego powodu pompy ciepła współpracują najlepiej z ogrzewaniem podłogowym, które działa efektywnie już przy temperaturze wody na poziomie ok. 30 stopni Celsjusza.

Główne rodzaje urządzeń i koszt montażu

Koszt montażu pompy ciepła zależy w głównej mierze od:

  • rodzaju kolektora dolnego, z którego urządzenie pobiera energię cieplną – należy pamiętać, że pompa ciepła gruntowa korzysta z wymiennika, którego instalacja jest droga i wymaga przekopywania sporej powierzchni działki lub drążenia bardzo głębokich odwiertów na potrzeby sond pionowych. Bardziej ekonomicznym rodzajem urządzeń są te, które korzystają z powietrza. Ich zasada działania jest w zasadzie podobna, do funkcjonowania dobrze znanej większości użytkowników klimatyzacji.
  • producenta urządzenia – nie od dzisiaj wiadomo, że urządzenia oferowane przez producentów pochodzących z krajów dalekiego wschodu są tańsze od tych produkowanych w fabrykach w Europie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że niższa cena skutkuje jednak niższą jakością podzespołów i krótszym okresem bezawaryjności urządzenia.
  • poziomu skomplikowania instalacji – biorąc pod uwagę to kryterium, w najlepszej sytuacji są osoby, które przygotowują się do montażu pompy ciepła jeszcze na etapie budowy domu. Można wtedy zaplanować wszelkich niuanse instalacyjne, od doprowadzenia do miejsca montażu instalacji elektrycznej o odpowiednim przekroju kabli po zabezpieczenia miejsca montażu urządzenia na elewacji. Brak zaplanowania niektórych szczegółów nie prowadzi do uniemożliwienia montażu, ale komplikuje pracę instalatora i przyczynia się do wzrostu kosztów inwestycji.

Przeglądy pomp ciepła typu split

Pompa ciepła split to urządzenie, którego budowa przewiduje podzielenie układu chłodniczego pomiędzy jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną (tzw. hydrobox) zestawu. Oba elementy są ze sobą połączone za pomocą rur układu chłodzącego. Układ ten jest rzecz jasna wypełniony czynnikiem chłodniczym (najczęściej R32 lub R410A). Wykonanie układu wymaga posiadania uprawnień F-gazowych, poprzez co jest to czynność, która musi zostać wykonana przez doświadczonego instalatora. Nawet jeżeli jesteś “złotą rączką”, to nie powinieneś próbować takiej realizacji samodzielnie. Niepoprawne wykonanie połączeń rur przyczyni się do powstawania nieszczelności. Należy pamiętać, że większość sprzedawców pomp wymaga przedstawienia uprawnień F-gazowych już na etapie zakupu urządzenia.

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że urządzenie będzie wymagało przeprowadzania regularnych serwisów. Ich zakres jest w zasadzie podobny do serwisu zwykłej klimatyzacji. Jego kluczowymi elementami są:

  • przeprowadzenie próby szczelności – proces wymaga czasowego odpompowania czynnika chłodniczego do dedykowanego zbiornika. Test jest przeprowadzany na zasadzie próby próżniowej. Urządzenie, którym dysponuje serwisant sprawdzi, czy po wytworzeniu próżni w układzie chłodniczym dostaje się do niego w danym czasie powietrze z zewnątrz.
  • uzupełnienie czynnika chłodniczego – pomimo szczególności układu, pewna część czynnika chłodniczego ulega czasowemu zużyciu. Urządzenie zaczyna wtedy pracować mniej efektywnie, bo zmniejszona objętość czynnika nie pozwala na przeniesienie takiej ilości energii cieplnej, jaką przewidział producent. Uzupełnienie czynnika jest zatem niezbędnym etapie procesu serwisowania pompy.

Koszt regularnego serwisu pompy ciepła split mieści się najczęściej w przedziale od 200 do 600 zł, w zależności od regionu Polski, rodzaju firmy instalacyjnej i odległości, którą musi pokonać serwisant, aby dojechać do Twojego miejsca zamieszkania.

Przeglądy pomp ciepła monoblok

Pompa ciepła monoblok jest urządzeniem, które składa się w zasadzie tylko z jednostki zewnętrznej. W ramach agregatu znajduje się już wbudowany fabrycznie układ chłodniczy. Dzięki temu zyskujesz pewność, że wszelkie połączenia są szczelne, a koszt montażu pompy jest niższy. Jeżeli masz smykałkę do prac budowlanych, a zasada działania pompy ciepła nie jest dla Ciebie zagadką, to montaż takiego typu urządzenia możesz przeprowadzić samodzielnie. Dzięki temu wygenerujesz dodatkowe oszczędności, a inwestycja zwróci się szybciej.

Podobnie do innych typów pomp ciepła, również ten wymaga przeprowadzania regularnych przeglądów. Zakres czynności serwisowych jest w pewnym zakresie analogiczny do poprzednio omawianego typu urządzeń. Serwisant powinien zweryfikować szczelność układu i uzupełnić ewentualne niedobory czynnika. W przypadku monobloków, dodatkowo przeprowadzana jest inspekcja pompy obiegowej wody krążącej między agregatem a wewnętrzną instalacją hydrauliczną. Podczas inspekcji należy wymienić filtr, który odpowiada za zatrzymywanie zanieczyszczeń mogących wpływać negatywnie, jako efektywność obiegu.

W zależności od regionu Polski, koszt regularnego przeglądu pompy ciepła monoblok może wynieść od 250 do 800 zł. Niektórzy instalatorzy oferują usługi serwisowe w pakiecie z usługą instalacyjną. Warto zwrócić na to uwagę podczas negocjowania ceny wykonania usługi.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij