wymiennik ciepła

Jaki wymiennik ciepła wybrać? Poznajcie rodzaje i zastosowanie

Niezwykle istotne znaczenie ma element będący integralną częścią rekuperatora i odpowiadający za przekazywanie energii do powietrza nawiewanego. Mamy tu do czynienia z różnymi konstrukcjami, spośród których jedne są bardziej, a inne nieco mniej efektywne. Jak wybrać najlepszy rodzaj w zależności od zastosowania? Na co należy zwrócić uwagę? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi.

Istota działania odzysku ciepła w rekuperatorze

Owym elementem najistotniejszym w rekuperatorze jest wymiennik ciepła. To dzięki niemu ciepło z wywiewanego powietrza zużytego przekazywane jest do świeżego, nawiewanego, a także dostarczane do poszczególnych pomieszczeń kanałami wentylacyjnymi. Zastosowanie go w centrali wentylacyjnej pozwala ograniczyć straty ciepła, a tym samym koszty ogrzewania budynku.

Niektóre wymienniki ciepła wymagają użycia nagrzewnic wstępnych, co zwiększa koszty eksploatacyjne

Dużym problemem w przypadku rekuperatorów jest występowanie szronienia przy niewielkiej, ujemnej temperaturze, co niewątpliwie wpływa na efektywność systemu wentylacji. Dlatego z tym zjawiskiem trzeba walczyć stosując odpowiednie urządzenia. Są to nagrzewnice wstępne, dzięki którym w zimie do rekuperatora wpływa zawsze powietrze, które ma dodatnią temperaturę. Takie rozwiązanie konieczne jest w krzyżowym wymienniku ciepła. Jego zaletą jest brak części ruchomych i prosta konstrukcja. Niemniej jednak stopień odzysku ciepła raczej nie przekracza 60% i przez to jest to rozwiązanie najmniej efektywne, a do tego należy dodać również wyższe koszty eksploatacyjne.

Obrotowe wymienniki ciepła – czy zalety przewyższają wady?

Choć trzeba się zgodzić, że każda rekuperacja jest lepsza od wentylacji grawitacyjnej, bo jednak pozwala na mniejszy lub większy odzysk ciepła, to jednak poszczególne konstrukcje wymienników ciepła mają swoje mankamenty. Tak jest w przypadku modeli obrotowych. Ich zaletą jest odzysk ciepła sięgający nawet 80%, co jest całkiem dobrym wynikiem. Jednak dużo zależy tutaj od precyzji samej konstrukcji wymiennika ciepła. Ten rodzaj składa się z części ruchomych, co może zwiększać ryzyko awarii. Ponadto może dochodzić do mieszania się strumienia nawiewanego i wywiewanego, a więc również zapachów. Mimo wszystko taki wymiennik może zapewnić efektywną pracę, trzeba jednak pamiętać, o regularnych przeglądach, a także umieścić w takim miejscu, by hałas nie był uciążliwy.

Przeciwprądowy czy spiralno-przeciwprądowy – poznaj podobieństwa i różnice

wymiennik ciepła

Zarówno w przypadku wymiennika przeciwprądowego, jak i spiralno-przeciwprądowego nie występują części ruchome. To powoduje, że stumienie powietrza czystego i zużytego nie mieszają się, a zatem wentylacja może sprawnie działać w każdym pomieszczeniu, zarówno w kuchni, jadalni, sypialni jak i łazience. Obydwie konstrukcje charakteryzuje odzysk ciepła na wysokim poziomie, choć w przypadku drugiego rodzaju urządzenia jest on wyższy i niejednokrotnie przekracza 90%, podczas gdy maksymalna efektywność przeciwprądowego to powyżej 80%. W przypadku przeciwprądowego wymiennika ciepła może wystąpić szronienie, podobnie jak w wymienniku krzyżowym. Poza zastosowaniem nagrzewnicy można także spowolnić pracę wentylatora, co także ograniczy ten efekt, niemniej jednak wpłynie na sprawność systemu. Takiego problemu nie ma w wymiennikach spiralno-przeciwprądowych. Ich dużą zaletą jest możliwość montażu zarówno w pozycji stojącej, leżącej, jak i podwieszanej. Wybierając rekuperator z wymiennikiem polskiej produkcji możesz system rekuperacji dobrać idealnie do swoich potrzeb i nie musisz korzystać z rozwiązań uniwersalnych, które, mimo nazwy, nie w każdym miejscu się sprawdzają.

Zatem, jaki wymiennik ciepła warto wybrać? Do dużej kotłowni, ale również tej mniejszej odpowiedni będzie spiralno-przeciwprądowy. Jeśli taka inwestycja przekracza Twój budżet, to być może lepszym rozwiązaniem będzie model przeciwprądowy, który także może być efektywny. Musisz tylko wziąć pod uwagę możliwość szronienia i fakt, że zabezpieczenie przed nim generuje dodatkowe koszty. Może to oznaczać, że mimo wszystko droższe rozwiązanie okaże się tańsze w eksploatacji.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij