Powietrzne pompy ciepła – fakty i mity
Rozważasz instalację powietrznej pompy ciepła, ale czytając opinie użytkowników masz wątpliwości, czy to dobry wybór? Wokół tego rodzaju ogrzewania narosło kilka mitów, na przykład dotyczących jego działania w naszej strefie klimatycznej czy też samych kosztów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie leży prawda oraz jakie są rzeczywiste wady i zalety pomp ciepła.
Pompy ciepła nie mogą działać w niskich temperaturach – MIT
Jedną z najczęściej powielanych opinii o pompach ciepła jest twierdzenie, że nie mogą one działać w niskich temperaturach lub że ich działanie jest wówczas niewydajne. To jednak mit. Skąd się wzięło to przekonanie? Pierwsze pompy ciepła powietrzne, jakie znalazły się na naszym rynku rzeczywiście cechowały się spadkiem wydajności przy bardzo niskich temperaturach. Obecnie jednak taki problem nie występuje.
Większość nowoczesnych modeli pomp ciepła wykorzystuje technologię pozwalającą na pozyskanie energii cieplnej z powietrza nawet w bardzo niskich temperaturach. Niektóre powietrzne pompy cieplne są w stanie produkować ciepło nawet w temperaturze -20 stopni Celsjusza, choć rzeczywiście ich wydajność będzie wówczas nieco niższa. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich latach w naszym kraju nie występowały aż tak niskie temperatury, a jeśli już się pojawiały to tylko lokalnie i krótkoterminowo.
Pompy ciepła są drogie – MIT / FAKT
Ceny powietrznych pomp ciepła i koszty ich instalacji mogą być zróżnicowane w zależności od kilku czynników, takich jak rozmiar pompy ciepła, jej wydajność, koszt energii elektrycznej, lokalizacja instalacji oraz koszt robocizny. Ogólnie rzecz biorąc, koszt instalacji powietrznej pompy ciepła może być wyższy niż koszt instalacji tradycyjnego systemu grzewczego, takiego jak kotły gazowe czy olejowe. Pompy ciepła powietrzne są jednak tańsze niż te gruntowe.
Jednakże, koszt inwestycji w powietrzną pompę ciepła może zwrócić się w dłuższej perspektywie, ponieważ takie systemy grzewcze są znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne kotły. Oznacza to, że zużywają one mniej energii elektrycznej, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię. Dodatkowo, okresowo pojawiają się dofinansowania ze strony Państwa na instalację powietrznych pomp ciepła, które mogą pomóc nam obniżyć koszty.
Powietrzne pompy ciepła są głośne – MIT
Powietrzne pompy ciepła są zwykle nieco głośniejsze niż tradycyjne systemy COWiG (ciepłownictwa, ogrzewnictwa, wentylacji i gazownictwa) z powodu działania wentylatorów i kompresora, które są wykorzystywane do pobierania ciepła z powietrza zewnętrznego i przekazywania go do budynku. Jednakże, opinie o powietrznych pompach ciepła, że są one głośne także dotyczą starszych modeli urządzeń. Obecnie dostępne na rynku modele powietrznych pomp ciepła są znacznie cichsze, dzięki postępom w technologii i izolacji akustycznej.
Ważne jest, aby wybrać pompę ciepła z odpowiednim poziomem hałasu, aby nie przeszkadzała mieszkańcom wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Istnieją modele, które są specjalnie zaprojektowane z myślą o minimalizacji hałasu i wyposażone w dodatkowe izolacje akustyczne oraz nowoczesne technologie, takie jak wentylatory o zmiennej prędkości i izolacja antywibracyjna. Przed zakupem powietrznej pompy ciepła należy skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który pomoże wybrać odpowiednią pompę ciepła dla Twojego budynku i jego potrzeb.
Podsumowanie
Powietrzne pompy ciepła mają swoje wady i zalety, jednak większość negatywnych opinii o działaniu tych urządzeń dotyczy starszych modeli. Nowoczesne pompy ciepła są bardziej wydajne w niższych temperaturach i cichsze w pracy. Rzeczywiście, koszty inwestycji są wyższe niż w przypadku piecy gazowych czy elektrycznych, jednak generalnie powietrzne pompy ciepła są tańsze niż gruntowe, a w przyszłości, podczas użytkowania, pozwolą nam na duże oszczędności na rachunkach, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące ceny gazu czy węgla. Dodatkowe korzyści ekonomiczne odnieść możemy używając pompy w lecie w trybie chłodzenia – wówczas nie musimy już płacić za oddzielny system klimatyzacji. Wybierając rodzaj ogrzewania warto pamiętać, że powietrzne pompy ciepła to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne – pomogą zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy i naszą przyszłość na tej planecie.