Jeśli ktokolwiek twierdzi, że moda dopada nas w każdym aspekcie życia, to ma z pewnością rację. Podążamy bowiem za nią nie tylko w kwestii ubioru czy nowych technologii, ale także… przestrzeni, w której mieszkamy. W przypadku domów, najnowszy krzyk mody to budynki minimalistyczne, o prostej i surowej bryle. O taki dom trzeba jednak odpowiednio zadbać, m.in. zakładając odpowiedni system orynnowania. Przekonajmy się więc, jaki sposób odprowadzania wody będzie w nowoczesnym budownictwie najlepszy.
Wilgoci mówimy nie
Kwestia doboru orynnowania może wydawać się mało priorytetowa podczas budowania domu. Jeśli zgłębić jednak temat, okazuje się, że jest wręcz przeciwnie – system rynnowy pełni w budynku ważną funkcję odprowadzania wody z dachu. Pomyślmy tylko – jeśli rozwiązanie to nie działałoby prawidłowo, narazilibyśmy elewację na nadmierny kontakt z wilgocią; a stąd już przecież tylko prosta droga do poważniejszych uszkodzeń. Stawiając więc nowoczesny, piękny budynek, musimy zadbać, by służył nam on przez lata. Koniecznie zastanówmy się więc, jakiego typu rynny najlepiej nadają się do naszego minimalistycznego domu.
Kwadrat górą!
Co jest dziś szczególnie modne, jeśli chodzi o styl minimalistyczny? Z pewnością są to geometryczne, wyraziste kształty. Tylko jak powiązać to z rynną…? Możecie się zdziwić, ale to możliwe! Jeszcze nie tak dawno temu, firma Galeco, znana jako producent dobrych systemów odprowadzania wody, wprowadziła do swojej oferty specjalne, nietypowe rynny. Od zwykłych rynien o półokrągłym profilu różnią się one tym, że ich przekrój ma kształt kwadratowy. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdza się w nowoczesnych domach o surowej bryle, podkreślając ich wyjątkowy styl. Jeśli chodzi o aspekty praktyczne, rynny kwadratowe sprawdzają się tu równie dobrze, co standardowe.
Estetycznie i bezpiecznie
Jakie są inne propozycje nowoczesnego orynnowania? Ostatni krzyk mody to rynny do dachów bezokapowych. Na tle innych wyróżniają się one tym, że… są całkowicie niewidoczne, gdy spojrzymy na bryłę budynku. Montuje się je jeszcze przed wykonaniem ocieplenia i elewacji. Dzięki temu zabiegowi, rynna wraz z rurą spustową zostają zamaskowane, a my możemy cieszyć się prostym, modernistycznym stylem w najlepszym wydaniu. Takie rozwiązanie jest wręcz idealne dla tych, którzy nie boją się pójść naprawdę daleko w minimalnej aranżacji, zakładając zupełnie płaski dach. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, warto nie tylko zadbać o właściwy system orynnowania, ale także odpowiedni sposób odwodnienia dachu płaskiego. Poniżej omówimy trzy podstawowe metody odprowadzania wody z tej nietypowej konstrukcji.
Grawitacja i ciśnienie
Pierwszy sposób polega na tym, że podczas odwadniania możemy polegać na naturalnej sile grawitacji. Grawitacyjny system odprowadzania wody z dachu płaskiego to najbardziej znana, tradycyjna wręcz metoda. Odwodnienie odbywa się tutaj za pomocą wpustów dachowych oraz spadziście ułożonej instalacji rurowej. Pochylenie dna rury służy do transportu wody. Wydajność całego systemu zależy właśnie od stopnia tego pochylenia oraz konstrukcji wspomnianych wpustów. Kolejną metodą odprowadzenia wody z dachu płaskiego jest odwodnienie podciśnieniowe. W dużym skrócie, wykorzystywane są tutaj fizyczne właściwości ciśnienia wodnego. Taki układ zadziała wtedy, gdy rury są całkowicie napełnione wodą. Zaletą tego systemu jest m.in. ograniczona ilość przewodów opadowych czy samoczyszczenie się rur za sprawą przepływu wody pod wysokim ciśnieniem.
W sytuacji awaryjnej
Ostatnim sposobem jest odwodnienie awaryjne. O tej metodzie wyraźnie mówią przepisy – w reakcji na wzmożone opady w ostatnich latach, wydano nowe regulacje prawne, mające chronić ludzi, budynki oraz dobra materialne. Instalację do odprowadzania wody deszczowej definiują one jako całość (od wpustu dachowego, poprzez rurociąg, aż po kanał publiczny). Z odwodnienia awaryjnego (wprowadzenie którego jest obowiązkowe), woda spływa bezpośrednio na działkę. Ma służyć to zapewnieniu bezpieczeństwa w przypadku ekstremalnych opadów, jeśli standardowe systemy okazują się niewystarczające.
Znając dostępne sposoby odwodnienia dachów płaskich oraz wybór systemów rynnowych, które sprawdzą się w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych konstrukcji, można łatwiej zaplanować ostateczny wygląd budynku. Pamiętajmy tylko, że zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo – koniecznie wybierajmy więc systemy od znanych i sprawdzonych producentów, które będą służyć nam przez lata.