Na co zwrócić uwagę podczas projektowania instalacji pneumatycznych
Na instalację pneumatyczną składa się wiele urządzeń wraz z armaturą, które odpowiadają za zapewnienie sprężonego powietrza do sieci oraz jego odebranie. Poprawnie zaprojektowana oraz zbudowana instalacja sprężonego powietrza to warunek właściwie działającego układu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, sieć będzie wydajna oraz szczelna.
Dobór instalacji do zastosowania
Zaprojektowanie sprawnego układu pneumatycznego wiąże się z koniecznością dopasowania wielu elementów spełniających założenia całej instalacji. Każdy układ powinien być odpowiednio zwymiarowany. Projekty instalacji sprężonego powietrza są wykonywane na podstawie dokumentacji, która opisuje rodzaj potrzebnego układu, wykorzystywane medium oraz miejsca poboru czynnika. W zależności od aplikacji, instalacje pneumatyczne wykonywane są z materiałów takich jak aluminium bądź stal, m.in. nierdzewna. Sieci mogą się różnić pod względem medium z jakim pracują. Może nim być sprężone powietrze, gazy techniczne lub próżnia. Za poprawną pracę sieci odpowiada także czystość czynnika. W celu właściwego oczyszczenia sprężonego powietrza, do obiegu włącza się bloki przygotowania powietrza lub separatory. W innym przypadku do instalacji może dostać się np. woda, która powoduje korozję elementów.
Parametry, które bierze się pod uwagę podczas projektowania systemu pneumatycznego, to panujące w nim ciśnienie oraz wymagana przez dane zastosowanie wydajność układu. Niezbędna do poprawnej pracy objętość sprężonego powietrza zależy od liczby wszystkich punktów poboru czynnika. Pod uwagę bierze się także równoczesność ich działania, ewentualne spadki ciśnienia np. na kolankach oraz zapas medium. Ponadto, należy również określić, gdzie znajduje się najdalszy punkt, w którym czerpane jest powietrze oraz rozkład wszystkich miejsc poboru i kompresorów w zakładzie.
Istotne cechy nowej instalacji
Układy sprężonego powietrza zgodne z najnowszymi technologiami, charakteryzują się prostym montażem, do którego jedynymi dodatkowymi narzędziami są obcinak i zdzierak do wyrównywania krawędzi. Ważnym elementem układów są elementy złączne. Są one wykonywane m.in. z aluminium dla lepszej ochrony przed promieniami UV. Wykorzystuje się także krótkie części umożliwiające łatwiejszy demontaż sieci. Wśród dodatkowych rozwiązań znajdują się trójniki, które mają za zadanie oddzielać powstały w instalacji kondensat od czynnika trafiającego do końcowych urządzeń i powodujących możliwe przestoje.
Podstawowe błędy w instalacjach pneumatycznych
Projektując układ pneumatyczny określa się aktualne zapotrzebowanie oraz przewidywane punkty poboru czynnika. Jednak często zdarza się, że do takiej instalacji będą podłączane nowe urządzenia lub takie, które potrzebują zwiększonej ilości medium, co skutkuje koniecznością rozbudowy układu. Rozwinięcie sieci nie zawsze jest proste, np. ze względu na ograniczoną powierzchnię pomieszczeń, dlatego ważnym jest, by nie pomijać takiej możliwości na etapie projektowania.
Do często występujących błędów należy niepoprawny podział sieci na sekcje, co utrudnia dostęp do zaworów lub umieszczenie odejść w nieodpowiednich miejscach powodujących pojawienie się kondensatu w odbiornikach. Często nie uwzględnia się rozszerzalności termicznej przewodów, która może spowodować uszkodzenie całego układu. Błędem jest także brak tłumienia w instalacji, będący przyczyną rozszczelnień oraz nie posiadanie własnego zbiornika powietrza (zbiornik ciśnieniowy na zgromadzone powietrze). Wszystkie obecne w układzie trójniki czy kolanka powodują dodatkowe opory, które również należy brać pod uwagę w czasie tworzenia projektu, aby uniknąć niepotrzebnych spadków ciśnienia.
Sieci sprężonego powietrza są obecne w wielu gałęziach przemysłu. Ich prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie wpływa na późniejszą pracę i występujące awarie. Podczas tworzenia nowej sieci pneumatycznej warto zwrócić uwagę czy nie popełniono jednego z podstawowych błędów oraz czy wzięto pod uwagę możliwy rozwój zakładu.