Na co zwrócić uwagę wybierając sekator ogrodowy

Na co zwrócić uwagę wybierając sekator ogrodowy?

Żaden zapalony pasjonat ogrodnictwa, nie może obejść się bez sekatora. To narzędzie, które jest niezbędne do przycinania krzewów oraz skracania pędów drzew. Tego rodzaju pracy w ogrodzie nie brakuje, dlatego należy wybrać sprzęt, który będzie wygodny w użytkowaniu i posłuży przez lata. Czym się kierować, decydując się na zakup sekatora ogrodowego? Jakie rodzaje tego narzędzia są dostępne na rynku?

Podział sekatorów ze względu na przeznaczenie

Model ręcznego sekatora ogrodowego należy dopasować do rodzaju wykonywanej pracy. To narzędzia, które ze względu na przeznaczenie, można podzielić na trzy główne kategorie:

  • sekatory jednoręczne

To model wykorzystywany do najprostszych prac ogrodowych. Przydaje się do przycinania kwiatów oraz młodych pędów i gałązek, których średnica nie przekracza 30 mm.

  • sekatory dwuręczne

Za pomocą sekatorów ogrodowych dwuręcznych można przyciąć grubsze i większe gałęzie, których średnica wynosi do 50 mm.

  • sekatory tyczkowe

To rodzaj ręcznych sekatorów ogrodowych, który umożliwia przycinanie trudno dostępnych gałęzi, znajdujących się ponad głowami, na wysokości blisko 6 m nad ziemią.

Decydując się na zakup sekatora ogrodowego warto pamiętać, że jest to narzędzie, które nie nadaje się do cięcia grubych gałęzi i konarów. W przypadku tego rodzaju prac, należy zaopatrzyć się w piłę ogrodową.

Podział sekatorów ze względu na konstrukcję

Ręczne sekatory ogrodowe można podzielić nie tylko ze względu na ich przeznaczenie, ale też na rodzaj konstrukcji mechanizmu tnącego, jaki został użyty w danym modelu. W tym przypadku wyróżnimy dwa typy sekatorów:

  • nożycowe

Mechanizm działania sekatorów nożycowych przypomina pracę nożyc. Posiadają dwa ostrza: wypukłe, cienkie i ostre, które odpowiada za cięcie rośliny oraz wklęsłe, które przytrzymuje gałąź. Sekatory nożycowe wykorzystywane są do cięcia młodych, cienkich pędów oraz przycinania kwiatów.

  • kowadełkowe

Sekatory kowadełkowe posiadają jedno ostrze. Wykonywane przy ich użyciu cięcie jest mniej precyzyjne niż w przypadku sekatorów nożycowych. Ten rodzaj narzędzi używany jest do cięcia starszych gałęzi.

W sklepach można znaleźć całą masę sekatorów ogrodowych, które różnią się przeznaczeniem i konstrukcją wykonania. Szeroki wybór tego rodzaju narzędzi dostępny jest chociażby na tej stronie: https://www.sklepogrodniczy.pl/narzedzia-ogrodnicze/sekatory/. Jeszcze przed dokonaniem zakupu warto się zastanowić, do czego tak naprawdę omawiany sprzęt ma służyć. Dzięki temu, dużo łatwiej będzie wybrać optymalny model.

„Artykuł sponsorowany”

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij