Na czym polega sterowanie oświetleniem ulicznym, jakie zalety?
Oświetlenie uliczne to jeden z najważniejszych elementów infrastruktury miejskiej, bezpośrednio wpływający na bezpieczeństwo. Jednocześnie, straty energetyczne z tym związane powodują, że miasta, gminy szukają rozwiązań, które będą równie wydajne, lecz przy tym ekologiczne i ekonomiczne. Czy możliwe jest sterowanie oświetleniem ulicznym w duchu Smart City?
Sterowanie światłem ulicznym – na czym polega?
W obszarze oświetlenia ulicznego z jednej strony mówi się o redukcji kosztów (ceny energii ciągle rosną), a z drugiej o zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Przy czym, ze względu na bezpieczeństwo oraz przepisy prawne, niemożliwe są takie praktyki jak np. wyłączanie lamp. Czy są rozwiązania stanowiące złoty środek? Tak, to systemy inteligentnego oświetlenia ulicznego.
Ich zadaniem jest dopasowanie natężenia oświetlenia do aktualnych potrzeb. Co to oznacza? Największą moc lampy generują w nocy, aczkolwiek, jeśli na ulicy nie ma intensywnego ruchu, intensywność oświetlenia może zostać automatycznie zmniejszona. Oprócz tego oświetlenie może być dostosowywane do warunków pogodowych.
Ponadto, mimo iż wszystkie latarnie w danym mieście mogą być podłączone do inteligentnego systemu sterowanie oświetleniem, nierzadko są połączone w punkty, sieci. Można nimi sterować w zależności od potrzeb, np. zwiększyć moc w przypadku latarni znajdujących się w pobliżu skrzyżowań, przejść dla pieszych, a zredukować, gdy zlokalizowane są w miejscu rzadko uczęszczanym.
Oprócz tego, że system automatycznie dobiera moc latarni do aktualnych potrzeb, zbiera również informacje o czasie pracy lamp, ich mocy, a także o ilości pobieranego prądu. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować zużycie energii, a także przeprowadzić audyt oświetlenia, którego wynikiem jest optymalizacja kosztów. A jak się zarządza siecią? Inteligentne systemy oświetleniowe działają bezprzewodowo, co sprawia, że sterowanie oświetleniem ulicznym odbywa się przede wszystkim zdalnie. Administrator sieci ma dostęp do wszystkich informacji.
Jak działa zdalne sterowanie światłem ulicznym?
Dokładny sposób działania tej technologii uzależniony jest od systemu, który zostanie wybrany, aczkolwiek ma on kilka wspólnych cech. Na lampach ulicznych montowane są sterowniki, które nie tylko monitorują aktualne warunki (są wyposażone m.in. w czujniki ruchu i czujniki pogody), ale też pozwalają na zdalne sterowanie natężeniem światła, czy też zaprogramowaniem pracy lamp dla konkretnych przedziałów czasowych. Jak wcześniej wspominaliśmy, latarnie działają w sieci bezprzewodowej, a wszelkich informacje o zużyciu energii, a także stanie opraw są przekazywane do serwera. Dzięki temu możliwe jest m.in. sprawdzenie, kiedy oprawy wymagają wymiany.
W sytuacji, gdy czujniki zamontowane w sterownikach wykażą niskie natężenie ruchu, moc lampy zostaje zmniejszona o kilka, kilkanaście procent (ze względów bezpieczeństwa nie podlegają one całkowitemu wyłączeniu). Jeśli jednak pierwsza oprawa zarejestruje ruch, automatycznie zwiększa moc, a wraz z nią kolejne – informacje o tym bezprzewodowo przekazywane są do kolejnych opraw z danej grupy, poszczególnej sieci.
Inteligentne oświetlenie uliczne – korzyści
Inteligentny system sterowania oświetleniem ulicznym to rozwiązanie, które wpisuje się w ideę Smart City, której główną założeniem jest zarządzanie miastem zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju. Generuje to sporo korzyści, nie tylko ze względu na zmniejszenie kosztów, ale również na ekologię.
Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zdalnego zarządzania oświetleniem ulicznym na podstawie konkretnych danych, zbieranych przez sterowniki. Redukcja natężenia mocy lamp prowadzi do zmniejszenia wydatków na energię, co z kolei sprawia, że zwrot inwestycji, która początkowo może wydawać się kosztowna, następuje szybko. Ponadto jest możliwość zliczana zużycia energii elektrycznej dla poszczególnych lamp, a także zdalna kontrola parametrów opraw.
I co jeszcze jest istotne, oświetlenie uliczne jest dostosowywane do realnych potrzeb mieszkańców.
Natomiast ze względu na uniwersalność tego systemu radzimy, aby wybierać technologie, które umożliwiają montaż sterowników na obudowach lamp różnych producentów.