Niezbędne sprzęty do ogrodu – jak domownicy powinni dbać o swoją murawę?

Niezbędne sprzęty do ogrodu – jak domownicy powinni dbać o swoją murawę?

Każdy z nas marzy o gęstym i zielonym trawniku, po którym latem wszyscy domownicy będą stąpać czerpiąc z tego wyłącznie przyjemność. Do osiągnięcia takiego rezultatu potrzeba jednak czasu i masy włożonego wysiłku. Niezbędny okaże się również sprzęt, którego dobór warto rozsądnie przemyśleć. Źle dobrane narzędzia mogą bardziej zaszkodzić aniżeli pomóc w wykonywaniu rutynowych czynności pielęgnacyjnych murawy. W poniższym wpisie wymienimy więc wszystkie niezbędne urządzenia ogrodowe, a także zdradzimy kilka zasad dotyczących poprawności ich zakupu względem charakterystyki ogrodu. Zapraszamy!

Kosiarka – najważniejszy sprzęt w ogrodzie

Nie ma chyba garażu, w którym nie znajdowałaby się kosiarka. To urządzenie, które każdy z nas kupuje zazwyczaj w momencie wprowadzania się do nowej posiadłości. Służy ona oczywiście do podcinania trawy, a zdarza się wykorzystywać ją nawet kilkanaście razy w ciągu roku. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że źle dobraną kosiarką można jedynie zagwarantować sobie znacznie więcej pracy podczas koszenia.

Dobór odpowiedniego rodzaju jest bowiem zależny od charakterystyki terenu, jego wielkości oraz stopnia zagęszczenia porastającymi krzewami. Dla dużych ogrodów zaleca się zakup kosiarki spalinowej, która nie posiada żadnych ograniczeń odnośnie zasięgu, a wznowienie koszenia po wyłączeniu odbywa się po ponownym wlaniu mieszanki paliwowej do baku. Na gęsto porośnięte ogrody zaleca się wybór kosiarek dysponujących mniejszym obszarem roboczym, a co za tym idzie – skromniejszymi wymiarami.

Małe obszary to doskonała opcja wypróbowania kosiarek z napędem elektrycznym bądź akumulatorowym. Posiadają one ciche silniki o zerowej emisji spalin, co doskonale przełoży się na relaks w trakcie koszenia.

kosiarka

Kosy i podkaszarki – dlaczego warto je mieć?

Nie da się ukryć, że kosy bądź podkaszarki spalinowe to jedne z ważniejszych urządzeń dotyczących samej murawy. Dzięki nim jesteśmy w stanie wyzbyć się zalegających źdźbeł z trudno dostępnych obszarów. Mowa mianowicie o małym odcinku w okolicach płotu bądź lukach pomiędzy rosnącymi drzewkami. W dużym skrócie – sprzęty te dostaną się wszędzie tam, gdzie zwykła kosiarka nie będzie w stanie.

Wybór pomiędzy kosą, a podkaszarką powinien być zależny od rzeczywistego przeznaczenia. Kosa posiada funkcję zmiany ostrza na metalowe, dzięki czemu można kosić nią dodatkowo wysokie trawy na dużych polach. Podkaszarka wyposażona jest natomiast w ostrze tnące w postaci żyłki, co sprawdzi się wyłącznie w pracach stricte ogrodowych.

Aeratory i wertykulatory

Pielęgnacja trawnika to nie tylko koszenie. Warto dwa razy do roku wykonać także zabiegi napowietrzania i wertykulacji, które przyczynią się zarówno do odbudowy murawy po zimie, jak i do przygotowania jej do tego ciężkiego okresu jesienią. Takie zabiegi wykonuje się głównie aeratorem i wertykulatorem, z czego w większości urządzenia te sprzedawane są pod postacią jednego, posiadającego wymienne końcówki sprzętu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij