Ocieplenie przy zróżnicowanych ścianach zewnętrznych
Czasem błędy konstrukcyjne w budowie zdarzają się nie przy projekcie samych ścian, ale i ogólnym ociepleniu. Źle ocieplone murłaty, to bardzo często i bardzo niebezpieczny błąd, ponieważ tego typu zjawiska mogą przytrafić się nawet na bardzo profesjonalnej budowie.
Nawet najlepsi mają z tym problemem dużo kłopoty, a jest to poważna sprawa, ponieważ poprzez źle wykonane ocieplenie zaczyna uchodzić powietrze z pomieszczenia. Ściany automatycznie nie nagrzewają się, są zimne, a co za tym idzie, tworzy się kłopotliwy mostek cieplny, przez co całe ogrzewanie zostaje automatycznie wydalone na zewnątrz. W wielu przypadkach nie da rady mieszkać w takich miejscach, a takie błędy zdarzają się bardzo często, gdy adaptujemy poddasze lub piwnicę, do celów użytkowych.
Ściany są różne
Tak naprawdę ocieplenie murłatów, nie jest prostym zadaniem, ponieważ w przypadku każdej ściany nasze postępowanie wygląda inaczej. Jest to bardzo charakterystyczna rzecz, dlatego też w przypadku ścian jednowarstwowych, murłaty zawsze umieszcza się powyżej płaszczyzny, a dodatkowo stosuje się dość cienką, ale skuteczną ściankę z betonu komórkowego w postaci bloczków. Ogólnie grubość ta wynosi od 8 do 10 centymetrów z reguły, nie stosuje się grubszych ścian. Cała przestrzeń między murłatą a ścianą, może być bez problemu wypełniona wełną mineralną, która doskonale sprawdza się w ogólnym ociepleniu ściany.
Po zakończeniu odpowiednich prac murarskich ściana tego typu powinna być solidnie przygotowana. W przypadku ścian dwuwarstwowych stosuje się materiał, który ma za zadanie wypełnić całą zewnętrzną płaszczyznę murłaty, a dopiero potem skupiać się na samej ścianie. Prawidłowo materiał izolacyjny nie powinien być sztukowany, tylko wypełniać w całości dane miejsce, ponieważ w ten sposób jakość ocieplenia jest o wiele wyższa. W przypadku bardziej nietypowych ścian na przykład trójwarstwowych, które nie są zbyt często spotykane, całość musi być wypełniona co do jednego milimetra materiałem izolacyjnym. Nie wolno nam zostawić nawet fragmentu wolnego miejsca, izolacja musi występować wszędzie, tylko wtedy będzie w pełni skutecznie oddziaływać na ścianę i ocieplać ją, wraz z całym budynkiem mieszkalnym. Pamiętajmy, że przy tworzeniu ogólnej izolacji, pod żadnym pozorem nie wolno zatykać szczeliny wentylacyjnej, ponieważ jest to bardzo poważny w skutkach błąd.
Błędy się zdarzają
Osoby zajmujące się tego typu pracami związanymi z wykończeniem danego mieszkania, popełniają dość często prosty błąd. Nie skupiają się oni na ociepleniu murłat, mając bardzo złe informacje o drewnie, ponieważ każdy uważa, że sam materiał ma w sobie wystarczająco dużo izolacji termicznej.
Niestety wcale tak nie jest, zwłaszcza że zawsze okazuje się, że nawet grube drewno nie daje nam odpowiedniej izolacji i właśnie dlatego musimy tak mocno zadbać o jakość izolacji murłaty, aby odpowiednio docieplone miejsca nie tworzyły mostków termicznych.
Znajomość nowych rozwiązań
To bardzo właściwe podejście do pracy, ponieważ ściany zewnętrzne w zależności od swojej grubości, są w stanie zapewnić nam zupełnie inny rodzaj ciepła. W każdym razie bez odpowiedniej izolacji, na pewno nie osiągniemy naszego celu.
Warto więc dobrze wykonać swoją pracę, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie stworzyć odpowiednie zabezpieczenie, gdzie izolacja ściany będzie odgrywała zasadniczą rolę w takim budynku. Przy tak nowoczesnych rozwiązaniach, ocieplanie ścian bez względu na ich grubość, jest coraz bardziej efektywne i trzeba przyznać, że to wszystko się sprawdza.