Podczas budowy stosowane są różne rozwiązania, niektóre z nich są nieco skomplikowane, nowatorskie, jeszcze inne są wręcz niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo podczas prac. W niektórych przypadkach stosowane są ścianki szczelne, które ograniczają przemieszczanie się gruntu. Kiedy warto je umieścić? Jakie są zalety wykorzystywania grodzic?
Ścianka szczelna – co to jest?
Ścianka szczelna, zwana też grodzicą, to konstrukcja oporowa, która składa się z elementów zagłębianych w grunt. Te wykonywane są z różnych materiałów. Ścianki szczelne mogą być stalowe, takie stosuje firma Keller, ponadto wykorzystuje się też drewno, żelbeton lub PCV. Konstrukcje te mogą być tymczasowe lub stałe, w dodatku istnieje możliwość zamontowania ich niemal we wszystkich gruntach. W Polsce często stosuje się grodzice Larsena. Ich profile stalowe mają grubość od 3 do 16 mm. Najczęściej wykorzystywane są do umacniania i uszczelniania nabrzeży oraz do budowania koferdamów.
Jak wygląda montowanie ścianek szczelnych?
Ścianki ustawiane są wzdłuż wykopu. Jej elementy muszą być szczelnie ustawione, żeby się zazębiały. Czasami konieczne jest zamontowanie dodatkowych kotew. Ścianki mogą być wprowadzane w grunt na dwa sposoby. Pierwszy wykorzystuje do tego wibratory hydrauliczne, drugi młoty o dużej energii udaru. Na wstępie wykonywane jest zagłębienie ścianki. Później powstaje wykop, montowana jest konstrukcja, zasypywana jest pachwina.
Gdzie stosuje się ścianki szczelinowe?
Ścianki szczelinowe najczęściej wykorzystywane są w celu zabezpieczenia uskoku terenu. Ponadto sprawdzają się w obudowach wykopów przy tworzeniu fundamentów, piwnic, parkingów, pompowni. Ścianki szczelinowe znajdują też zastosowanie przy budowie falochronów i przegród. Oprócz tego grodzice chronią przed napływem wód otwartych, gruntowych czy powierzchniowych.
Zalety ścianek szczelinowych
Stosowanie ścianek szczelinowych ma wiele zalet dla osób, które zajmują się pracami budowlanymi. Łatwy jest sam ich montaż oraz demontaż, jeśli zdecydujemy się na konstrukcję tymczasową. W dodatku zachowany jest czysty plac budowy, a sam proces instalacji nie generuje wielkiego hałasu. Na korzyść jest również duża możliwość ich zastosowania. Ścianki szczelinowe umieścić można niemal w każdym gruncie. W dodatku stosowanie takich rozwiązań to gwarancja wysokiej szczelności. Na plus jest również estetyczność zamontowanych grodzic. Niektórzy wspominają jeszcze o tym, że takie ścianki łatwo kształtować w planie, a ponadto nie jest to wyjątkowo kosztowne rozwiązanie.
Zaletą ścianek szczelinowych jest ich dostępność w wielu rozmiarach i wagach. To pozwala na lepsze dostosowanie do potrzeb danych prac budowlanych, gruntów itp. Co ciekawe, grodzice zabezpieczają teren niemal od razu, nie dochodzi już do osuwania się ziemi. Mało tego, decydując się na montaż stałych ścianek stalowych można mieć pewność, że będą mogły one być długo eksploatowane.