Odpływ liniowy – jak wybrać odpowiedni?

Prysznicowe brodziki powoli odchodzą w zapomnienie, ponieważ coraz więcej osób marzy o łazience pozbawionej wszelkich progów. Alternatywą dla brodzika jest więc odpływ liniowy, który jest przede wszystkim łatwiejszy w utrzymaniu czystości, gdyż jego dużą zaletą jest brak wielu zakamarków, na których mogą osadzać się bakterie. Jest on także bardzo praktycznym rozwiązaniem, a brak progu niweluje ryzyko potknięcia.

Podłogowy czy ścienny odpływ liniowy – który wybrać?

Kabiny prysznicowe typu walk-in są coraz bardziej pożądane, trudno się temu dziwić, ponieważ w połączeniu z odpływem liniowym tworzą bardzo higieniczny duet. Budowa takiego odpływu jest prosta – na zewnątrz widać jedynie estetyczną kratkę, która często nazywana jest maskownicą. Rynienka, którą spływa woda, ukryta jest pod podłogą, co sprawia, że jest niewidoczna dla oka. 

Odpływ liniowy ścienny nie wymaga ingerencji w strukturę podłogi, a jedynie wykonania delikatnego spadku, który umożliwia spływanie nadmiaru wody do odpływu. To rozwiązanie pozwala na ułożenie płytek podłogowych równo przy ścianie. 

Odpływ liniowy podłogowy jest zdecydowanie chętniej wybierany. Montuje się go w posadzce, najczęściej wzdłuż ściany. W tym przypadku konieczne jest wykonanie spadku oraz docięcie płytek w miejscu, w którym instalowane jest odwodnienie. Który odpływ wybrać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, a najlepiej jest zasięgnąć porady fachowca. Nie w każdych warunkach instalacja wybranego rodzaju odpływu liniowego jest możliwa. 

Odpływ liniowy – czym sugerować się przy wyborze?

Odpływ liniowy jest bez wątpienia synonimem funkcjonalności i bezpieczeństwa – brak progów redukuje ryzyko potknięcia się. Przy jego wyborze warto sugerować się:

  • rodzajem – wyróżnia się odpływ liniowy ścienny, przyścienny i klasyczny podłogowy,
  • wyglądem – można postawić na model, który optycznie zleje się z płytkami podłogowymi w strefie prysznicowej lub dekoracyjny,
  • kształtem – dostępne są odpływy liniowe proste, w kształcie litery L (narożne) lub łukowe, które idealnie pasują do zaokrąglonych kabin. 

Odpływ liniowy a proporcje

Proporcje nadają wnętrzom harmonii oraz niezwykłego charakteru i nie należy o nich zapominać podczas wyboru odpływu liniowego do swojej łazienki marzeń. Aby je zachować, warto wybrać produkt, który jest krótszy o 10 cm od ściany, przy której ma być zainstalowany. Ważniejszym parametrem jest jednak przepustowość – minimalny poziom to 24 l/min. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij