Odpowiedni montaż i mocowanie rynien
Nowoczesny system rynnowy pozwala na odpowiednie odprowadzenie wody z dowolnego dachu. Oczywiście rynny są dzisiaj produkowane z najlepszej jakości materiałów, na co w pełni pozwala nam współczesny asortyment rozwiązań, po które możemy sięgnąć w dowolnej chwili. Tylko od nas zależy, na jakie rozwiązania się zdecydujemy oraz czy sami wykonamy montaż takiej rynny.
Pamiętajmy, że w praktyce sprawa z rynnami wygląda inaczej, ponieważ prawidłowy montaż wymaga od nas zachowania kilku podstawowych wymogów, bez których znajomości których nie nie można nic zrobić. Jeśli chcemy być dokładni, to potrzebujemy idealnie wymierzone rynny i rury spustowe, bez tej czynności nie powinniśmy w ogóle zaczynać pracy. W podstawowych czynnościach trzeba być bardzo dokładnym i zwracać szczególną uwagę na nawietrzną stronę dachu dwuspadowego, ponieważ w trakcie czynności całość nie może zostać uszkodzona. W praktyce dobrze jest zlokalizować taką rynnę, aby była ona zgodna z fikcyjnym przedłużeniem połaci dachowej.
Wymiary mają znaczenie
Jeśli rynna ma wystawać, to muszą być zachowane jej gabaryty oraz pojemność. Wszystkie takie drobne elementy muszą być zachowane dlatego zaleca się, aby szerokość była połową szerokości rynny. Dzięki takiemu przemyślanemu działaniu woda powstała w wyniku opadu atmosferycznego jest od razu przejmowana przez rynny. Jeśli rynna jest wykonana z tradycyjnego materiału PCV, to musi być zrobiona z kilku elementów, aby krótsze odcinki pozwalały na kurczenie, jak i wydłużanie się poszczególnych elementów.
Dlatego bardzo dużą uwagę przy zakupie należy zwrócić na faktyczną rozszerzalność termiczną danego materiału. Niektóre rynny mają więcej niż 20 metrów, dlatego taka klasyfikacja jest bardzo ważna, ponieważ tylko odpowiednio dopasowana rynna spełni swoje zadanie. Zanim jednak zamontujemy rynnę, należy umocować haki rynnowe. W przypadku montażu haków do pokrycia dachu należy zastosować specjalne rozwiązania z zaczepem, ponieważ w taki sposób o wiele łatwiej jest zamontować rynnę na dachówce lub innym podobnym pokryciu. Takie rozwiązania są bardzo trwałe i w przypadku pokryć dachu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania rynny.
Haki i inne elementy mocujące
W odpowiednim montażu ważny jest również określony rozstaw takich haków, wiele zależy od tego, jaki rodzaj mocowania wybieramy, ponieważ w każdym wypadku istnieją inne odległości mocowania poszczególnych elementów. Nie każda rynna posiada też określoną długość, jaka jest nam potrzebna. W takich sytuacjach pozostaje nam jedynie przygotowanie materiału i jego odpowiednie skrócenie, co wymaganej długości.
Jest to nic innego jak kolejny etap pracy. W rynnach trzeba jeszcze wykonać otwory w dnie, które są potrzebne dla montażu rury spustowej. Jeśli rynna jest wykonana z metalu, to takie otwory jesteśmy w stanie wykonać jedynie za pomocą piłki do metalu, żadne inne urządzenie nie wchodzi w grę. W niektórych wypadkach właściciele stosują wyloty otwarte, ale wtedy w montażu wymaga się klamry mocującej, za pomocą której zamocowana jest taka rynna.
Stałe połączenia
Rynny muszą posiadać odpowiednie połączenie, dlatego metalowy materiał jest odpowiednio łączony na zakład a dopiero później lutowany.
W każdym innym przypadku niezbędne jest zastosowanie łączników, ale w przypadku łączników, całość musi być uszczelniona za pomocą kleju dekarskiego na długości poszczególnej uszczelki gumowej, dopiero potem mocuje się tylni, a następnie przedni zaczep takiego łącznika. Jeśli uszczelniacza jest za dużo, to nadmiar musimy usunąć, aby wszystko było wykonane we właściwy sposób.