Odzież robocza. 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć (jako pracownik i pracodawca)

Odzież robocza. 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć (jako pracownik i pracodawca)

Budownictwo, transport i logistyka, ale także gastronomia, czy przemysł chemiczny – odzież robocza to rozwiązanie obecne praktycznie w każdej branży. Odpowiednio dobrana zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i kapryśną aurą. Dodatkowo, w konkretnych przypadkach, to obowiązkowy element wyposażenie pracownika. Jednak jak się okazuje, odzież robocza spełnia jeszcze kilka innych funkcji.

1. Odzież robocza to obowiązek wynikający z Kodeksu pracy

Zgodnie z ustawą Kodeks pracy, w konkretnych sytuacjach zapewnienie pracownikom odzieży roboczej stanowi obowiązek pracodawcy. Jakie to sytuacje? Obowiązujące regulacje mówią o dwóch:

  • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wymienione kryteria są nieostre, jednak nietrudno wywnioskować, że prace mogące powodować zabrudzenia ubrań własnych, czy roboty wykonywane na zewnątrz, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, to wystarczająca przesłanka, aby wyposażyć pracownika w odzież roboczą.

2. Odzież robocza powinna być komfortowa w użytkowaniu, trwała i skutecznie chroniąca

Jeśli pracownicy wykonują swoją pracę w niskich temperaturach otoczenia, przy silnym wietrze lub nawet podczas opadów atmosferycznych, jedynie dobrze dobrana odzież robocza zapewni im ochronę i komfort wykonywania zadań. Dlatego sięgając po konkretne rozwiązania warto wziąć pod uwagę funkcjonalność ubrań, to, czy zapewniają swobodę ruchów, czy dostatecznie zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi, a nawet kontuzjami. Komfort termiczny, ochrona przed wiatrem, wygoda – takie właściwości powinny wyróżniać odzież roboczą. Dla przykładu, odzież dostępna na https://safestyle.pl/pl/c/Bluzy-robocze-i-ochronne-caloroczne/90 kompleksowo spełnia swoją rolę. Dodatkowo, jak się okazuje, jej uniwersalny design sprawia, że jest często użytkowana przez pracowników poza miejscem pracy.

3. Odzież robocza i ochronna to nie to samo

Odzież i obuwie robocze stosowane są ze względów sanitarnych, technologicznych, w celu ochrony przez warunkami atmosferycznymi oraz przed zabrudzeniem. Z kolei odzież ochronna służy ochronie zdrowia i życia pracownika, powinna być atestowana i sklasyfikowana zgodnie z zakresem ochrony, jaką gwarantuje.

4. Tego typu odzież unifikuje pracowników

To niezaprzeczalny fakt. Pracownicy ubrani w tego samego typu odzież roboczą w ustalonym kolorze łatwiej identyfikowani są, jako załoga konkretnej firmy. Odzież robocza sprawia, że pracownicy mocniej czują się związani z firmą, niejednokrotnie utożsamiają się z nią. A wygodne bluzy robocze… noszą także po pracy.

5. Dobrej jakości odzież robocza to pozytywny wizerunek firmy

Wyposażając pracowników w dobrej jakości odzież roboczą, firma buduje wizerunek pracodawcy troszczącego się o swoją załogę. Dodatkowo, jakość odzieży wskazywać będzie na zaangażowanie firmy w niezawodne, wysokiej klasy rozwiązania. Jak się okazuje, wysokojakościowa odzież o uniwersalnym designie jest zdecydowanie chętniej noszona przez pracowników, także poza miejscem pracy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij