Okna trzyszybowe – ciepło i oszczędność na lata

Okna trzyszybowe – ciepło i oszczędność na lata

Wraz z nadejściem jesieni coraz więcej osób zaczyna myśleć o termomodernizacji domu, by móc cieszyć się komfortem termicznym jeszcze przed nadejściem najcięższych mrozów. I choć ceny materiałów oraz prac nie napawają optymizmem, potencjalne oszczędności w postaci niższych rachunków eksploatacyjnych wynagradzają każdą wydaną złotówkę. Okna trzyszybowe, które jakiś czas temu były nowością, dziś są już standardem i wyprzedają się „na pniu”. Inwestycja w okna 3-szybowe pozwala bowiem nie tylko zmniejszyć koszty ogrzewania, ale też wyraźnie poprawić jakość życia domowników.

Wymiana stolarki otworowej na tę o niskim współczynniku przenikania ciepła jest ważnym krokiem w stronę lepszego zarządzania domowym budżetem – niższych wydatków i większych możliwości. Wybór coraz częściej pada na wysokiej jakości okna trzyszybowe, które doskonale sprawdzają się w domach energooszczędnych oraz pasywnych.

Okna trzyszybowe – dlaczego warto w nie zainwestować?

Zasada „im więcej, tym lepiej” wyśmienicie sprawdza się w kontekście okien, a dokładnie w odniesieniu do liczby szyb. Rozwiązania z rozbudowanymi pakietami przeszkleń cechują się znacznie wyższą izolacyjnością cieplną niż dwuszybowe. Obecność dodatkowej tafli i międzyszybowego wypełnienia gazem szlachetnym umożliwia dużo większe ograniczenie strat ciepła. Okna trzyszybowe są korzystne pod względem zarządzania energią nie tylko zimą, ale też latem. W sezonie jesienno-zimowym zapobiegają nadmiernej utracie temperatury, natomiast latem chronią budynek przed nagrzewaniem się i tym samym zmniejszają koszty działania klimatyzacji.

Błędem byłoby też pominięcie kwestii akustyki budynków, w których zamontowano okna 3-szybowe. Ciepły, trzyszybowy pakiet zapewnia większą dźwiękoszczelność i doskonale sprawdza się nie tylko w centrum miasta, ale też przy ruchliwej trasie, a nawet na wsi, gdzie problemem mogą być odgłosy maszyn rolniczych.

Okna trzyszybowe – dlaczego warto w nie zainwestować?

Okna 3-szybowe, oszczędność ciepła

Największą zaletą okien z trzema szybami jest ich efektywność energetyczna. W przypadku modeli dwuszybowych współczynnik Ug wynosi ok. 1,0 W/m2K, natomiast okna 3-szybowe mają Ug na poziomie 0,5 W/m2K, dzięki czemu są znacznie cieplejsze.

– Niższe współczynniki Ug oraz Uw pozwalają oszczędzać na ogrzewaniu zimą i na chłodzeniu budynku latem. Okna trzyszybowe OknoPlus cechują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,7 W/m2K, co z nawiązką wyprzedza aktualne wymagania Warunków Technicznych dotyczące stolarki elewacyjnej. Niższy współczynnik Uw pozwala zatrzymać więcej energii cieplnej w budynku bez względu na to, jak duże są przeszklenia – mówi Jarosław Szumiec, ekspert marki OknoPlus.

Nowoczesne okna, czyli jakie?

Jakość okien jest determinowana nie tylko konkretnie ustalonymi współczynnikami, ale też klasą detali takich jak okucia, profile, wzmocnienia i uszczelki. Od słabej jakości okien po upływie kilku czy kilkunastu lat trudno wymagać wytrzymałości i ochrony przed zimnem czy negatywnym wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Na jakość okien wpływa też grubość ich zbrojenia określana jako klasa profilu. Solidne okna powinny mieć wzmocnienie o grubości nie mniejszej 1,5 milimetra i usztywnienia profilu przytwierdzone minimum co 30 cm. Równie ważne są okucia, które staną na straży bezpieczeństwa dobytku i domowników. Przykładem produktu spełniającego wysokie standardy pod względem jakości są okna z kolekcji Reveal – wyjaśnia Jarosław Szumiec, ekspert marki OknoPlus.

Nowoczesne okna, czyli jakie?

W przypadku projektów o szczególnych wymaganiach termicznych można zastosować też niskoemisyjne okna trzyszybowe z warstwą z tlenków metali. Specjalna powłoka przepuszcza promienie słoneczne, a jednocześnie blokuje ich wydostawanie się z budynku, przez co zmniejsza straty ciepła. Za to udogodnienie trzeba dopłacić, ale w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalne, szczególnie w obiektach z dużymi przeszkleniami, które niestety nie tylko „pobierają” energię, ale też ją oddają.

Okna 3-szybowe – wymiana okien z dofinansowaniem

Zakup okien z rozbudowanym pakietem przeszkleń jest dużym wydatkiem w domowym budżecie i w wielu gospodarstwach domowych zwyczajnie nie można sobie na to pozwolić. Osoby dysponujące mniejszymi dochodami mogą jednak skorzystać z dofinansowania na wymianę okien w ramach programu Czyste Powietrze. Dotacja jest przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli budynków mieszkalnych, którzy nie przekraczają określonego przez ustawodawcę progu dochodowego.

Dzięki dofinansowaniu nie trzeba rezygnować z jakości okien i można wybrać te o wyższych parametrach termoizolacyjności, np. nowoczesne okna Morlite PVC. Proces wnioskowania o dotację jest bardzo prosty, a w razie jakichkolwiek wątpliwości czy trudności można skorzystać ze wsparcia doradców marki OknoPlus. Specjaliści fachowo dobiorą rozwiązania i pomogą w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij