Osuszanie piwnic jako sposób na brak wilgoci w budynkach

Osuszanie piwnic jako sposób na brak wilgoci w budynkach

Każdy właściciel czy zarządca budynku wie doskonale, jak ciężkim do zwalczenia problemem jest wilgoć w murach. Jednocześnie mowa o problemie pojawiającym się stosunkowo często. Dzisiaj odpowiemy na pytanie o to, dlaczego trzeba usuwać wilgoć z murów, skąd się tam ona bierze i jak przeprowadzić osuszanie. Wskażemy również, czemu najlepszym rozwiązaniem jest zwykle osuszanie piwnic, nawet jeśli wilgoć występuje w wyższych partiach budynku.

Dlaczego trzeba osuszać mury?

Być może zastanawiasz się teraz nad zasadnością osuszania piwnic czy innych fragmentów budynku. Wyjaśnijmy zatem, jakie zagrożenie niesie za sobą wilgoć w budynku.

W tym miejscu warto wyjaśnić, czym właściwie jest wilgoć. Chodzi o cząsteczki wody. Jeśli mowa o wilgoci, zwykle jest ich niewiele, jednak wystarczająco dużo, by wyrządzić poważne szkody. Po pierwsze woda drąży mury, doprowadzając do ich stopniowej degradacji. Innymi słowy, zaleganie wilgoci w murach powoduje zniszczenia w budynku. Jednak wbrew pozorom wcale nie to jest najgorszym zagrożeniem ze strony wilgoci w obiekcie.

Otóż woda tworzy środowisko przyjazne rozwojowi grzybów i bakterii. Jeśli nie usuniemy wilgoci z murów, rozwiną się w nich szkodliwe drobnoustroje, stanowiące poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Choroby układu krwionośnego czy oddechowego to tylko niektóre z konsekwencji przebywania w pomieszczeniach znajdujących się w wilgotnych budynkach.

osuszanie

Osuszanie piwnic, czyli cofnięcie się do źródła

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, po zidentyfikowaniu w budynku wilgoci fachowcy często zalecają osuszanie piwnic. Czemu? Otóż wynika to z przyczyn pojawienia się wilgoci. Jednym z najczęstszych powodów zawilgocenia murów jest podciąganie kapilarne. Mowa o przenikaniu cząsteczek wody z gruntu w górę budynku. W takim przypadku pierwszą częścią budynku, która zostaje zawilgocona, jest właśnie piwnica. Niestety osuszanie murów w wyższych partiach zapewni tylko doraźny efekt. Wilgoć wciąż będzie powracała. Problem trzeba rozwiązać u źródła, czyli w miejscu, gdzie zaczynają się nieszczelności w murach. Otóż jeśli woda podchodzi w górę murów, muszą być w nim nieszczelności. Osuszanie piwnicy polega tak naprawdę na wykonaniu nowej izolacji murów. Wykonanie jej na poziomie piwnicy uniemożliwia podciąganie kapilarne już na tym poziomie, więc wilgoci nie będzie również w wyższych partiach budynku.

Jak przeprowadzać osuszanie?

Obecnie osuszanie piwnic oraz innych części budynku, w których wilgoć pojawiła się wskutek podciągania kapilarnego, wykonuje się metodą podcinania. Na czym to polega? Spieszymy z wyjaśnieniami. Otóż fachowcy w pierwszej kolejności wykonują bardzo precyzyjne, poziome cięcie w murze. Następnie wprowadzają w mury płytę izolacyjną. Później pozostaje im tylko wbicie klinów, które zabezpieczają przed osiadaniem budynku i gotowe. Tak wykonana izolacja zapewnia szczelność muru nawet przez 100 lat. Oznacza to, że mowa tutaj o rozwiązaniu problemu w zasadzie raz na zawsze. Pamiętaj przy tym, aby do wykonania zabiegu osuszania budynku zatrudnić wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców, którzy nie zawiodą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij