Płytka elewacyjna — jakie są jej zastosowania?

Planujesz budowę lub wykończenie domu? Elementy elewacyjne nie tylko chronią ściany zewnętrzne, ale są także ich dekoracją. Chcąc zadbać o estetyczny wygląd otoczenia budynku, jednym z polecanych rozwiązań jest płytka elewacyjna. Jakie są jej atuty i możliwości zastosowania? O tym w dalszej części artykułu.
Nowoczesna płytka elewacyjna jest materiałem o licznych zaletach i zastosowaniach. Przede wszystkim to rozwiązanie trwałe, funkcjonalne i praktyczne, a dzięki estetycznemu wykończeniu nadaje aranżacji zewnętrznej części budynku unikalnego charakteru i elegancji. Co więcej, w ostatnich latach rośnie popularność tego typu płytek, co świadczy o zwracaniu uwagi na jakość wizualną wykończenia domów i ich stylistykę.

Płytka elewacyjna gwarantem funkcjonalności i estetyki wykończenia elewacji?

Zazwyczaj płytki elewacyjne są wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym w celu pokrycia fasady. Najczęściej materiał ten pokrywa warstwę ociepleniową domu do wysokości około dwóch metrów. Rzadko inwestorzy stosują płytki fasadowe na całej wysokości.

Niniejszy materiał wykończeniowy bez trudu trwale utrzyma się na wszystkich ścianach zewnętrznych. Co więcej, coraz częściej wykorzystuje się go przy wykańczaniu fundamentów ogrodzeniowych. Płytki te także pełnią funkcję dekoracyjną, podkreślając styl aranżacji domu. Dzięki temu przestrzeń wokół posesji zyskuje estetyczny wygląd.

Zalety płytki elewacyjnej, czyli korzyści wynikające z jej zastosowania

Płytka elewacyjna wyróżnia się wysokim poziomem odporności na uszkodzenia mechaniczne. Materiał ten ze względu na swoje rozmiary idealnie sprawdzi się jako alternatywa dla tynku. Łatwo ulega on zniszczeniom, a sama płytka jest lżejsza i cieńsza od obmurówki — standardowa grubość waha się od 8 do 20 mm. Tym samym jest to idealne rozwiązanie do remontu starych domów.

Oprócz tego, płytki łatwo utrzymać w czystości. Zabrudzenia nie wnikają w głąb jej struktury, dzięki czemu bez trudu można je usunąć. Tego typu elewacja sprawdzi się w miejscach narażonych na zachlapanie, nawet w niewielkiej odległości od nieutwardzonego podłoża.

Co więcej, płytki elewacyjne absorbują wodę w minimalnym stopniu, dzięki czemu tworzą barierę, a wilgoć nie wnika do wnętrza ścian, co skutecznie eliminuje ryzyko powstania grzyba.

Warto wspomnieć, że materiał ten jest odporny na działanie promieniowania słonecznego i skrajnych temperatur. W ten sposób elewacja nie odkształca się i utrzymuje w miejscu nawet przez wiele lat.

Jakie wyróżnia się rodzaje płytek elewacyjnych?

Płytki klinkierowe to połączenie żywotności i efektownego wyglądu. Stosuje się je do elewacji, ale też do wykończenia tarasów i ogrodzeń. Kamień naturalny wyróżnia się właściwościami dekoracyjnymi i trwałością na lata. Alternatywą jest tutaj płytka betonowa, która jest tańszą imitacją kamienia. Częstym wyborem są także płytki silikatowe oraz gres.

Nowością na polskim rynku są płytki z elastycznej żywicy. Stosuje się je na nierównej powierzchni lub na łukach.

Jak widać, płytka elewacyjna przeznaczona jest do stosowania na zewnątrz budynków. To idealne rozwiązanie na ściany zewnętrzne i ogrodzenia, zarówno w przypadku nowopowstałych budynków, jak i tych przeznaczonych do remontu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij