Podstawowe regulacje związane z budową maszyn – jak rozwijać technologie?

Budowa i eksploatacja maszyn objęta jest różnymi regulacjami i przepisami, które zobowiązują przedsiębiorców do podjęcia stosownych działań. Przede wszystkim mają na celu zapewnienia bezpieczeństwa i zgodności z zasadami BHP.

Artykuł powstał we współpracy ze śląskim biurem konstrukcyjnym GD Constructions

Jako, że w nowoczesnych zakładach produkcyjnych stawia się na zaawansowane rozwiązania technologiczne, znajomość odpowiednich przepisów jest niezbędnym elementem prowadzenia firmy. Warto zatem poznać podstawowe regulacje związane z budową maszyn, by móc zwiększać efektywność działań.

Projektowanie 3D maszyn i urządzeń – najważniejsze przepisy

Wymogi i przepisy dotyczące maszyn zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo pracownikom, którzy je obsługują. Wszystkie te kwestie należy uwzględnić na etapie projektowania i budowania.

Maszyny, które mogą być wykorzystywane zgodnie z przepisami nie mogą wystawiać pracownika na zagrożenie urazami, porażenie prądem, narażać go na kontakt z toksycznymi i niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami oraz szkodliwym promieniowaniem, czy eksponować na zbyt duży hałas i drgania.

Nie przestrzeganie tych przepisów może mieć bardzo poważne konsekwencje dla pracodawcy. Szczegółowe przepisy są określone w poszczególnych ustawach, w tym w kodeksie pracy. Nie stosowanie do tych regulacji może skutkować zamknięciem zakładu i ukaraniem.

Wiele zagrożeń można łatwo przewidzieć i wystarczy przy tym zachować zdrowy rozsądek. Jednakże część niebezpieczeństw trudno przewidzieć i dlatego warto poprosić w tej sprawie o pomoc specjalistów. Wszystkie przepisy będą spełniały maszyny zaprojektowane przez odpowiednie biuro projektowe, jak choćby to: http://gdconstructions.pl/oferta/projektowanie-i-modelowanie-3d-maszyn-i-urzadzen/.

Urządzeń takich będzie można używać przez długi czas. Zastosowanie się do nich jest podstawowym zadaniem takiego biura i łamanie tych przepisów dyskwalifikuje taki projekt.

Regulacje dotyczące starych i nowych maszyn

W przepisach zostało określone także to, jak powinny działać zarówno starsze, jak i nowe maszyny. Rokiem, który w przepisach wyznacza podział pomiędzy „nowymi” i „starymi” maszynami jest 2006 rok. Po tej dacie nowe maszyny powinny posiadać odpowiednie oznaczenia zgodności. Maszyny stworzone przed tym rokiem powinny posiadać odpowiednie certyfikaty upoważniające do eksploatacji.

SPRAWDŹ:  Jak wybrać odpowiednią firmę do ocieplenia poddasza granulatem celulozy?

Maszyny, które szczególnie narażają na niebezpieczeństwo muszą mieć zamontowane odpowiednie osłony. Przepisy te są wprowadzone w szczególności po to, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Ten element może również być wprowadzony poprzez projektowanie 3D. Maszyn nie trzeba zatem modyfikować samodzielnie.

Jak rozwijać technologie?

Niestety częsta jest praktyka, w której ignoruje się zasady BHP, co doprowadza do poważnych wypadków. Takie działanie jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale również naraża firmę na straty. Grzywna może wynieść nawet i 100 tysięcy złotych, przy czym należy pamiętać o konieczności wycofania wadliwie zaprojektowanej maszyny, co również naraża przedsiębiorstwo na duże straty.

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie odpowiedniej maszyny i rozwijanie technologii. Nowoczesne maszyny uwzględniają wszystkie elementy procesu produkcji – zarówno bezpieczeństwo pracowników, jak i wydajność, która pozwoli maksymalizować zyski. Maszyny często pozwalają na zwiększenie automatyzacji, co również wpływa na wzrost bezpieczeństwa pracowników.

Jest to jedna z kluczowych cech, która charakteryzuje nowoczesne projektowanie maszyn. Śląsk, obszar w którym istnieje wysoka liczba zakładów przemysłowych, wykorzystujących wiele maszyn w ostatnim czasie dokonał w tym zakresie ogromnego postępu. Nadal nie udaje się wyeliminować zagrożeń, ale zmiany podążają w bardzo dobrym kierunku.

Podstawowe regulacje w zakresie budowania maszyn wprowadziła także Unia Europejska. Kraje członkowskie są zobowiązane do przestrzegania odpowiednich dyrektyw.

Spełnianie norm unijnych pomaga nie tylko uniknąć sankcji, ale również pozwala na swobodną współpracę z zagranicznymi podmiotami. Maszyny zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu pracowników nie są dobrym sposobem na rozwijanie nowoczesnego, europejskiego przedsiębiorstwa.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *