Poręczny sprzęt ogrodniczy
Stosując odpowiedni sprzęt podczas spędzania wolnego czas na pielęgnowaniu swojego ogródka, można oszczędzić sobie wiele niepotrzebnego trudu, a także zmniejszyć ryzyko kontuzji. Sprawdzone produkty certyfikowanych dostawców pozwolą bardziej cieszyć się swoim hobby oraz uzyskać lepsze efekty tej, jakże przyjemnej, pracy.
Wiele sklepów działających stacjonarnie posiada również możliwość zakupów online, dzięki czemu przed podjęciem decyzji można dokładnie zastanowić się nad wybieranymi artykułami. Dzięki temu można lepiej zaopatrzyć się w: łopaty, kosiarki, piły ogrodnicze, czy – jakże istotne – rękawice i nakolanniki.
Jakie narzędzia ogrodnicze są niezbędne?
Każdy ogrodnik – hobbysta powinien zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria ochronne. Należą do nich rękawice, zapewniające odpowiedni poziom higieny oraz chroniące przed drobnymi urazami. Pozwalają one także zachować właściwą kondycję skóry dłoni. Inny z docenianych sprzętów to nakolanniki – długotrwała praca przy rabatkach z kwiatami może odbić się niekorzystnie na kondycji, jeżeli nie zadba się wcześniej o odpowiednią ochronę kolan. Dobrze zaopatrzone centrum ogrodnicze posiada w swojej ofercie bogaty zakres tego typu produktów, zapewniający odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas pracy. Posiadając właściwe akcesoria ochronne, warto rozejrzeć się za poręcznymi narzędziami, które pozwolą troszczyć się o swoją roślinność z zachowaniem komfortu.
Sprzęty do pielęgnacji trawnika
Zdrowa, estetyczna i gęsta murawa to oczko w głowie wielu pasjonatów. Dbanie o jej kondycję jest łatwiejsze, jeżeli posiada się w swoim garażu takie narzędzia, jak aeratory i wertykulatory ręczne. Wertykulator wyposażony jest w pionowe noże, które pomagają rozluźnić i napowietrzyć glebę, przecinając jej powierzchnię. Regularne i umiejętne korzystanie z nich pozwala na dotarcie wody do korzeni, dzięki czemu trawa rośnie gęściej i bujniej. Sprzęt ten wspiera również walkę z mchami i jednorocznymi chwastami, które nie są głęboko zakorzenione. Całość tych zabiegów skupiona jest wokół niszczenia filcu, czyli zbitej warstwy kłączy i pędów. To właśnie filc powoduje, że powietrze i woda docierają do gleby w słabszym stopniu. Aerator spełnia podobną rolę, co wertykulator, jednak jego użycie powinno być związane również z delikatnym piaskowaniem. Szeroki wybór modeli obu sprzętów oferuje każdy poważny sklep ogrodniczy. Wertykulację zaleca się przeprowadzać wiosną, kiedy gleba jest zeschnięta, natomiast odpowiedni czas na aerację to późne lato i jesień. Wertykulacja powinna być wykonywana w jednej linii, natomiast aeracja „na krzyż” (w dwóch prostopadłych kierunkach). Najprostsze sprzęty w tej kategorii kosztują nie więcej niż kilkadziesiąt złotych, a satysfakcja z posiadania pięknego i zadbanego trawnika utrzymuje się od początku do końca sezonu.
Jak wybierać najlepsze dla siebie łopaty i szpadle?
W zależności od formy, jaką przyjmują poszczególne części ogrodu, należy wybrać odpowiedni kształt sztychu. Szpadel prosty pomaga załadować więcej ziemi, natomiast szpiczasty łatwiej przebija zbitą strukturę gleby. Najlepiej posiadać oba te rodzaje i dobierać w zależności od aktualnych potrzeb. Nie bez znaczenia pozostaje też solidność sztychu oraz odpowiedni trzonek, a także sposób ich połączenia. Najtrwalsze są szpadle nitowane, potrafią wytrzymać wiele sezonów. W sprzedaży dostępne są również narzędzia z wymiennym trzonkiem, który montuje się do takiej końcówki, która aktualnie jest potrzebna.
Na co zwrócić uwagę, kupując sekatory?
W każdym ogrodzie znajdują się drzewa, mocne krzewy, a także mniejsze rośliny, wymagające do odpowiedniej pielęgnacji określonego rodzaju sekatora. Przeglądając dostępne produkty, należy zwrócić uwagę na ich zasięg. Najkrótsze z nich doskonale sprawdzą się do obcinania jedną ręką, drugą przytrzymując pęd. Długie są przydatne do obcinania grubszych gałęzi, trzyma się je oburącz, często są wyposażone w przekładnię, która reguluje siłę cięcia. W sprzedaży dostępne są również sprzęty z wysięgnikiem, które pozwalają na cięcie wysoko położonych gałęzi, bez konieczności wchodzenia na drabinę. Ważne, aby sekator był lekki, co wpływa na komfort pracy, zwłaszcza w dużym ogrodzie.