Jak poradzić sobie z inwazją mszyc

Jak poradzić sobie z inwazją mszyc?

Mszyce to choć małe owady, potrafią poważnie zaszkodzić przydomowej zieleni. Mają tendencję do bardzo szybkiego rozmnażania, dlatego walkę z nimi należy rozpocząć jak najszybciej. W momencie, kiedy wszystkie domowe sposoby zawiodą, warto skorzystać z profesjonalnych metod ich usuwania. Czym zatem charakteryzują się mszyce i jak sobie z nimi poradzić?

Mszyce – charakterystyka

Mszyce spotkać można najczęściej w całych koloniach, które sięgają kilkudziesięciu, a nawet kilkuset osobników. Działając w tak licznych grupach, stanowią poważne zagrożenie dla każdej rośliny, którą zajmą. Jeden osobnik tego gatunku to mały owad wielkości od 2 do 5 mm, jednak rocznie mszyca potrafi wydać kilkanaście nowych pokoleń, liczących po kilkadziesiąt owadów, co może okazać się trudne do wywabienia, jeśli w porę nie zauważymy problemu. Dorosły osobnik charakteryzuje się okrągłym, wydłużonym kształtem, z ostro zakończonym odwłokiem. Żerujące mszyce spotkać można w kilku kolorach, najczęściej czarne, zielone, pomarańczowe i żółte.

Atakowane rośliny

Swoje żerowanie mszyce zaczynają już w drugiej połowie maja. Zająć mogą tak naprawdę każdą roślinę, zarówno drzewa, krzewy, pnącza i byliny, jak również warzywa, owoce i rośliny doniczkowe. W zależności od miejsca bytowania rozróżnia się gatunki jednodomowe i dwudomowe, gdzie w tym drugim przypadku, mszyce mogą w każdej chwili przenieść się z jednego rodzaju rośliny na drugi. Najchętniej zajmują pędy, pęki kwiatów oraz spodnie części liści. Zaatakowana roślina jest osłabiona, zaczyna więdnąć, a jej liście stają się poskręcane. Mszyce wyciągają soki z roślin, oblepiając je kleistą wydzieliną zwaną spadzią. Na jej powierzchni pojawiają się czarne kropki, czyli grzyby sadzakowe, w znacznym stopniu szpecące roślinę. W zależności od koloru i wielkości wyróżnia kilka najczęściej spotykanych rodzajów mszyc:

  • mszyca buraczana – o czarnym kolorze, atakująca najczęściej buraki;
  • mszyca kapuścianka – w kremowym kolorze, spotykana na warzywach kapustnych;
  • mszyca jabłoniowa – zielone osobniki atakujące głównie jabłonie i grusze;
  • mszyca różano-szczeciowa – mszyce koloru czerwonego bądź zielonego zajmujące najchętniej krzewy róż i nie tylko;
  • mszyca pelargoniowa – atakująca szklarniowe rośliny.

To tylko kilka rodzajów szkodliwych owadów, jakimi są mszyce. Na szczęście obecnie dostępne preparaty na rynku radzą sobie z ich każdym gatunkiem. Zanim zaczniemy walkę warto w pierwszej kolejności wybrać sprawdzony i naturalny środek na mszyce.

Jak zwalczyć mszyce?

W walce z mszycami najważniejsza jest natychmiastowa reakcja, ponieważ ich szybkie rozmnażanie powoduje stały wzrost kolonii, która pokaźnych rozmiarów, może być znacznie trudniejsza do usunięcia. Domowe sposoby polecające przygotowanie octowych mieszanek bądź roztworów z mydła zazwyczaj zawodzą, dlatego od razu warto postawić na pewne rozwiązania. Na rynku obecnie dostępna jest cała gama środków chemicznych stosowanych do oprysku zainfekowanych roślin. Aplikację najlepiej przeprowadzać w wieczornych godzinach z dala od dzieci i domowych zwierząt. Rośliny doniczkowe również należy wynieść na zewnątrz i zastosować ochronę rąk oraz górnych dróg oddechowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij