Poznaj poszczególne części hydroforu i skomponuj najlepszy zestaw
Dostęp do czystej wody wydaje się czymś oczywistym, podobnie jak fakt, że płynie ona pod solidnym ciśnienie. Jednak niestety nie każdy może cieszyć się intensywnym strumieniem wody, dlatego też w takim przypadku niezbędne jest zastosowanie właściwego zestawu hydroforowego. Poznajcie poszczególne części hydroforu i skomponujcie najlepszy zestaw.
Co warto wiedzieć o zestawie hydroforowym?
Zestaw hydroforowy jest złożony ze zautomatyzowanych urządzeń, a to oznacza, że nie wymagają one obsługi i działają efektywnie, zapewniając dostawę wody pod ciśnieniem. Oznacza to także, że woda dociera do wszystkich punktów równomiernie. W przypadku wyboru całego zestawu trzeba wziąć pod uwagę wielkość, gdyż nie w każdym miejscu można zastosować większe modele. Warto zwrócić uwagę na jego szerokie spektrum zastosowania. Sprawdzi się w domach jednorodzinnych, ale też ma zastosowanie w przypadku systemów przeciwpożarowych. Nawet jeżeli jesteście podłączeni do sieci wodociągowej, to może się okazać, że woda nie płynie pod dużym ciśnieniem i również w Waszym przypadku hydrofory do wody dobrze się sprawdzą.
Z czego składa się zestaw hydroforowy?
Każdy zestaw składa się z pompy, kolektora ssawnego, tłoczonego, zaworów, przetwornika ciśnienia na tłoczeniu, czujnika oraz zbiornika. Złożony jest on z jednej bądź też kilku połączonych pomp. Niektórzy decydują się na montaż dodatkowej pompy rezerwowej np. na wypadek awarii. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdza się w budynkach użytku publicznego. Dostępne są modele z pompami samozasysającymi, normalnie ssącymi, a także wyposażone w pompy głębinowe czy pompy poziome i pionowe. Przy zastosowaniu konstrukcji z podkładkami antywibracyjnymi drgania nie są przenoszone na podłoże.
Hydrofory do wody – rodzaje i ciśnienie
Zbiornik hydroforowy służy do magazynowania wody, a przy tym ma za zadanie utrzymać jej ciśnienie. Niewątpliwie jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia instalacji. Jeżeli szukacie dobrego zbiornika, to nie powinniście kierować się ceną, lecz jakością. Biorąc pod uwagę budowę wyróżniamy zbiorniki przeponowe i ocynkowane. W tych pierwszych woda znajduje się w elastycznym worku, który umieszczony jest w metalowym zbiorniku. Tutaj szczególnie zwróćcie uwagę na ciśnienie. Otóż zgromadzone ciśnienie znajduje się pomiędzy ścianą zbiornika a przeponą. Należy pamiętać o regularnej kontroli ciśnienia powietrza w zbiorniku. Dzięki temu nie dojdzie do kontaktu wody ze ścianami, co zapobiega korodowaniu oraz zabezpiecza przeponę przed uszkodzeniem. Dostępne są także zbiorniki ocynkowane, które są droższe. Natomiast ryzyko korozji zasadniczo nie występuje. W ich przypadku woda wypełnia część zbiornika, a za ciśnienie odpowiada poduszka powietrzna, która znajduje się w górnej części. Oczywiście wybór całego zestawu może nastręczać wielu problemów. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę Wasze zapotrzebowanie na wodę i tutaj zasada jest jedna, im więcej domowników, tym zapotrzebowanie na wodę jest wyższe. Jeżeli wybierzecie zbyt mały zbiornik i słabej jakości pompę, to niestety może się okazać, że ciśnienie wody nie będzie optymalne i nadal nie będziecie mogli korzystać w tym samym czasie np. z dwóch łazienek, gdyż z obu źródeł np. kranów czy spłuczek toaletowych woda będzie płynąć pod zbyt niskim ciśnieniem.
Dobór odpowiedniego zestawu hydroforowego ze względu na zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, jak również odpowiednie ciśnienie robocze jest niezbędne. Dzięki temu można zapewnić komfort wszystkim użytkownikom domowej instalacji hydraulicznej, a także liczyć na niewielką awaryjność całego systemu.