Chcąc stworzyć wymarzoną kuchnię dostosowaną do własnych potrzeb, trzeba wybrać nie tylko odpowiednie materiały na szafki czy blaty, ale również projekt zakładający układ w jakim będą one ustawione i zamontowane. Wbrew pozorom możliwości jest całkiem sporo, a my podpowiemy jaki wybrać, aby zapewnić sobie maksimum komfortu i jednocześnie wykorzystać całą przestrzeń.
Po pierwsze: układ jednorzędowy do małej kwadratowej kuchni otwartej na jadalnię
Nie zawsze możliwe jest stworzenie klasycznego trójkąta roboczego w kuchni. Jeśli kuchnia jest przy tym mała to najlepszym wyborem będzie zabudowa jednorzędowa. Najlepiej sprawdzi się wysoka zabudowa, w ramach której piekarnik znajdzie się zabudowany nieco wyżej, a zmywarka także będzie w zabudowie. Oczywiście tu niezbędne będzie zastosowanie sprzętów o nieco mniejszej szerokości, jednak tak naprawdę można znaleźć nawet płyty indukcyjne na dwa palniki, zatem nie powinno z tym być większego problemu. Warto pamiętać o odpowiednich pomiarach, zanim zamówi się meble kuchenne na wymiar. Błonie – to w tym niewielkim mieście swoje usługi oferuje firma Jago, gwarantująca kompleksową obsługę od projektu, przez wykonawstwo aż po montaż. Z usług przedsiębiorstwa znanego z innowacyjnych rozwiązań mogą skorzystać także mieszkańcy innych miast w województwie mazowieckim.
Po drugie: układ w literę L do aneksu kuchennego
Drugą ciekawą propozycją jest układ w literę L. W tym przypadku mamy do czynienia z zabudową jedynie dwóch ścian. Takie rozwiązanie może sprawdzić się w aneksie kuchennym, czy niewielkiej i wąskiej kuchni, gdzie zabudowa z dwóch stron znacznie ograniczyłaby przestrzeń roboczą. W takim układzie mogą być wykonane zarówno meble klasyczne, z widocznymi na frontach ryflowaniami, szybami i szprosami, jak również nowoczesne z płytą laminowaną z geometrycznym wzorem. Tutaj także warto postawić na jak najwyższą zabudowę, aby zmieścić wszystkie niezbędne kuchenne akcesoria.
Po trzecie: układ w literę U do dużej kuchni w której pracować będzie wiele osób
Bardzo ciekawym pomysłem, jeśli dysponuje się dużą kuchnią jest zabudowa w literę U. W tym przypadku szafki są ustawione przy trzech ścianach i tworzą układ w którym bardzo łatwo jest wyznaczyć klasyczny trójkąt roboczy. Warto przypomnieć o odległościach jakie powinny być zachowane pomiędzy poszczególnymi sprzętami RTV. Lodówka powinna znajdować się w odległości 120 do 210 cm od zlewozmywaka, z kolei pomiędzy lodówką a kuchenką powinien być pozostawiony odstęp 120 -270 cm. Z kolei pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką odległość powinna wynosić 90 lub 120-210 cm. Trójkąt roboczy może zakładać umieszczenie lodówki najbliżej wejścia, a dalej w tym samym ciągu zlewozmywaka, z kolei pod kątem prostym do niego może znajdować się kuchenka. W przypadku układu w literę U bardzo dobrze sprawdzają się proste szafki z wyfrezowanymi uchwytami, dodatkowo foliowane. Taki design odbijający światło sprawia, że kuchnia prezentuje się niezwykle efektownie. Warto podkreślić, że sam układ sprzyja pracom kuchennym i to nie jednej, a nawet kilku osób jednocześnie. Jeśli jesteś na etapie projektowania domu i lubisz gotować z rodziną czy przyjaciółmi, koniecznie zadbaj o odpowiednią powierzchnię, by można było w niej zastosować ów układ.
Po czwarte: efektowne połączenie pomieszczeń, czyli układ w literę G z półwyspem lub barkiem
Naszą ostatnią propozycją jest układ w literę G. Jest stosunkowo rzadko spotykany i charakterystyczny dla nowoczesnych mieszkań w apartamentowcach. Bowiem oprócz zabudowy trzech ścian, mamy tu do czynienia z dodatkową zabudową w postaci półwyspu czy też barku, który łączy kuchnię z salonem czy też jadalnią. Do takiego półwyspu można dołączyć hokery i zyskuje się miejsce do spożywania posiłków. Barek jest także ciekawym rozwiązaniem, można zastosować w nim półkę na wina, a także klasyczne półki na kieliszki czy szklanki do mocniejszych trunków. Takie kuchnie świetnie prezentują się w eklektycznym stylu. Połączenie płyty szklanej z naturalnym rysunkiem drewna prezentuję się bardzo dobrze i stanowi połączenie klasyki z nowoczesnością.
Oczywiście poza wspomnianymi układami można zdecydować się także na dwurzędowy, jeśli kuchnia jest odpowiednio szeroka w takiej sytuacji w kącie można zmieścić np. niewielki stolik i krzesła.