Rolety zewnętrzne, w zależności od rodzaju, mogą skutecznie zasłaniać wnętrza mieszkań i domów, blokować przedostawanie się promieni słonecznych i gorącego powietrza do środka, a także chronić przed włamaniem, kradzieżą. Trzeba tylko wiedzieć, jak je wybrać i… czy ich montaż zawsze jest możliwy.
Rodzaje rolet zewnętrznych
Rolety zewnętrzne to m.in. rolety podtynkowe i elewacyjne (Lagusto.pl), które należą do najczęściej wybieranych. Czym się charakteryzują? Rolety natynkowe, nazywane również elewacyjnymi, posiadają obudowę aluminiową, którą można zamontować na każdym etapie budowy domu, zarówno ingerując w światło okna, jak i nie. Ten rodzaje rolet ceniony jest ze względu na wytrzymałość, funkcjonalność oraz uniwersalność.
Podobną konstrukcję posiadają rolety podtynkowe, różnica polega na tym, że kasetę montuje się w specjalnej wnęce. Ze względu na to, że wcześniej konieczne jest jej przygotowanie, na rolety podtynkowe trzeba decydować się już na etapie projektu, jeszcze przed rozpoczęciem prac. Plusem jest to, że całość lepiej się prezentuje, a skrzynki rolet nie są widoczne.
Obudowę z ceramiki lub poliuretanu posiadają rolety nadprożowe. Tak jak podtynkowe, wymagają wcześniejszego zaprojektowania, gdyż umieszcza się je w nadporżu okna. Ich największą zaletą jest to, że zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną.
Ostatnim typem są rolety naokienne (spotkać możesz się także z nazwami nakładane oraz nadstawne). Posiadają skrzynkę z PCV, którą montuje się we wnęce razem z oknem, dzięki czemu mogą się na nie zdecydować zarówno posiadacze mieszkań w nowym, jak i starym budownictwie – w drugim wypadku wystarczy tylko kilka modyfikacji. Co ciekawe, na ten rodzaj rolet zewnętrznych możesz się zdecydować w trakcie budowy domu, jeśli w projekcie nie uwzględniono wersji nadprożowej lub natynkowej, ukrywając jednocześnie skrzynkę pod elewacją.
Czym się kierować, wybierając rolety zewnętrzne?
Choć w przypadku rolet zewnętrznych najważniejszy jest sposób ich montażu, musisz zwrócić uwagę także na kilka innych aspektów. Pierwszym z nich jest rodzaj sterowania – może być ręczny, najczęściej z mechanizmem korbowym lub elektryczny. Ręczny jest tańszy, natomiast elektryczny umożliwia podłączenie rolet do instalacji alarmowej czy do inteligentnego systemu sterowania budynkiem.
Jeśli zależy ci na tym, aby zapewnić dobrą izolacyjność cieplną okien (np. w domu pasywnym, energooszczędnym), ważne jest, aby wybrać rolety zewnętrzne z ciepłym płaszczem. Są one droższe, ale oszczędzisz zimą na ogrzewaniu. Natomiast rolety antywłamaniowe wyposażone są we wzmocniony aluminiowy płaszcz, a także w bolce antywyważeniowe i blokadę utrudniającą podniesienie płaszcza do góry.
Jednak każda taka dodatkowa funkcjonalność, zwiększa koszt zakupu rolet. Zastanów się więc wcześniej, na czym ci najbardziej zależy i od tego uzależnij swój wybór.
Czy zawsze można zamontować rolety zewnętrzne?
Musisz wiedzieć, że nie zawsze montaż rolet będzie możliwy lub może to być utrudnione. Jeśli budynek objęty jest opieką konserwatorską (dotyczy to przede wszystkim kamienic), trzeba uzyskać zgodę konserwatora.
Problem mogą mieć także osoby mieszkające w budynkach nadzorowanych przez wspólnoty bądź spółdzielnie. W takich wypadkach należy dowiedzieć się, czy na montaż rolet zewnętrznych wymagane jest posiadanie zgody. Może ona nie zostać wydana m.in. wtedy, gdy budynki są wyposażone w otwartą komorę spalania – dyktowane jest to względami bezpieczeństwa.