Rusztowania pomocne w budowie

Bezpieczeństwo jest bardzo ważnym elementem, zwłaszcza w pracach na wysokości. Niestety osoba wchodząca na wysoki budynek czy też inny obiekt w celach wykonania zlecenia, zawsze naraża swoje zdrowie i życie. Trzeba mieć na uwadze fakt, że na budowach różnego rodzaju wypadki zdarzają się, dlatego miejsce budowy powinno być zabezpieczone we właściwy sposób. Ryzyko co prawda zawsze istnieje, nawet jeśli inwestor skrupulatnie przestrzegał wszystkich norm bezpieczeństwa. Zagrożenie jest po prostu z góry wpisane w zawód osoby pracującej na wysokości. W takiej pracy należy zachować cały czas czujność, jak i koncentrację.

Nie można nawet na chwile się zagapić czy zamyślić, ponieważ w ten sposób możemy sprowadzić zagrożenie na siebie, lub innych ludzi uczestniczących w pracach remontowych lub budowlanych. Na szczęście bardzo często bezpieczeństwo jest w odpowiedni sposób normalizowane przez przepisy, których inwestor musi przestrzegać pod groźbą wysokiej kary. Jeśli więc osoby mają pracować na dużych wysokościach, powinny posiadać odpowiednie rusztowanie. To z pewnością zwiększa ogólną gwarancję bezpieczeństwa i ułatwia poruszanie, co pomaga również przyspieszyć wszystkie prace związane z budową.

Jak to wygląda z normami?

Przede wszystkim panuje takie przekonanie, że sprzedawanie rusztowań bez oznaczenia B jest w Polsce niedozwolone. Tak naprawdę nie jest to prawda, ponieważ ogólna certyfikacja nie należy od obowiązku producenta i każdy może sam zadecydować, czy decyduje się na oznaczenie. To ważne ponieważ niektóre osoby, po prostu boją się zakupić rusztowania bez oznaczeń, ale nie jest to w żaden sposób złamanie prawa. Rusztowanie i tak zawsze jest sprawdzane pod wieloma względami, zanim faktycznie zostanie przydzielone do użytku.Dlatego konstrukcje posiadające liczne błędy i niedoróbki zwyczajnie nie przejdą testów i automatycznie są wykluczone z dalszego użytkowania. Pomimo braku konieczności i tak większość producentów rusztowań oznacza swoje konstrukcje. Dla klienta jest to jednak bardzo ważna rzecz, ponieważ w ten sposób wie, że ma do czynienia z produktem wysokiej jakości.

Jak wygląda certyfikacja?

Ogólnie rzecz biorąc w Polsce organem odpowiedzialnym za certyfikację rusztowań jest IMBiGS i jest to jedna tego typu instytucja, która wydaje certyfikat jakości, na maksimum 5 lat. Oczywiście na długość takiego certyfikatu przypada ocena całego wyrobu i jego dostosowania pod względy bezpieczeństwa. Główną wartością jest ogólna wytrzymałość całej konstrukcji jak i podestów. Rusztowanie musi być oddane zgodnie ze zgodnością widniejącą na dokumentach technicznych, jak i posiadać szereg zabezpieczeń w tym urządzenia piorunochronne.Wydaje się, że oznaczenia rusztowań, mają o wiele większe znaczenie dla klientów z zagranicy. Wiele firm prowadzi interesy w Polsce, dlatego taki atest rusztowań, okazuje się potrzebną rzeczą. Oczywiście niezależnie od wszystkiego należy pamiętać, że sprzedaż rusztowań przez firmy zagraniczne, wymaga posiada certyfikatu w naszym kraju.

Normy są bardzo ważne

W wielu przypadkach dobrze dostosowane normy bezpieczeństwa, są w stanie uchronić pracowników przed wieloma niebezpieczeństwami. Praca na wysokości zawsze wiąże się z podwójnym ryzykiem, dlatego tym bardziej wiele rozwiązań, musi być zachowanych. Wszystkie rusztowania muszą być również odpowiednio zamontowane i tego typu prace powinny być wykonywane, przez ludzi, którzy posiadają doświadczenie w tego typu zajęciach.To również istotna kwestia, ponieważ ostatecznie przepisy BHP muszą być zachowane z całą bezwzględnością. Dotyczy to nie tylko zwykłych robót budowlanych ale i rozbiórkowych, gdzie również trzeba zachować bezpieczeństwo.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij