Wybór dopasowanych do naszego domu rynien dachowych nie jest prostym zadaniem. Oferty producentów są szerokie i mogą wprawić w zakłopotanie nawet doświadczonego dekarza. Podczas podejmowania decyzji warto więc skupić się na kilku najważniejszych aspektach i postawić na rynny, które będą solidne i wytrzymałe, a ich estetyka uzupełni bryłę budynku.
Dopasuj rynny do domu
Rynna wydajna to rynna dopasowana do konstrukcji budynku i połaci dachowej. Aby określić, który system będzie najefektywniej odprowadzał wodę opadową należy obliczyć EPD, czyli Efektywną Powierzchnię Dachu. Prostszym sposobem jest jednak skorzystanie z kalkulatorów, które dostępne są zwykle na stronach internetowych producentów rynien dachowych. Współczynnik EPD pozwoli oszacować ilość potrzebnych rynien, ułatwi ich rozlokowanie oraz przybliży koszt zakupu. Dzięki obliczeniom będziemy w stanie określić także, jaka powinna być średnica rynien i rur spustowych, by system efektywnie odprowadzał wodę. Montaż rynny o odpowiedniej średnicy zapobiegnie również przeciekaniu i powstawaniu zacieków czy zawilgoceń na ścianach budynku.
Rynna półokrągła czy rynna kwadratowa?
Nie bez znaczenia pozostaje również sam kształt rynny. – Wciąż najpopularniejsze są rynny o przekroju półokrągłym, chociaż coraz częściej inwestorzy decydują się na rynny dachowe w kształcie kwadratu. Nie dość, że rynna taka jest w stanie odprowadzić w tym samym czasie większą ilość wody, niż jej tradycyjny odpowiednik, to jeszcze prezentuje się ona niezwykle atrakcyjnie na budynkach nowoczesnych. Rynny półokrągłe natomiast to bardziej uniwersalne rozwiązanie – radzi Anna Góral, ekspert firmy Galeco, producenta systemów rynnowych.
Rynna a jej materiał
Rynny ocynkowane, stalowe i PVC należą do najczęściej wybieranych przez współczesnych inwestorów. Rynna ocynkowana, choć oparta na założeniach stalowej, jest od niej bardziej ekonomiczna. – Rynna stalowa jest niezwykle wytrzymała na działanie czynników atmosferycznych. Rynna wykonana z nieplastyfikowanego polichlorku winylu natomiast, cechuje się odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Rynna ocynkowana jest z kolei niezwykle wytrzymała, posiada także cechy podobne do rynien stalowych, choć jest od nich nieco tańsza. Pomocy przy wyborze odpowiedniej rynny powinien udzielić nam nasz zaufany dekarz. Weźmie on pod uwagę zarówno eksploatację całego systemu, jak i zasobność portfela inwestora – radzi ekspert Galeco.