Jak przygotować dom do zmiany wentylacji na rekuperację?

O zaletach rekuperacji można by pisać wiele, natomiast wybierana jest ona najczęściej ze względu na świeżość i czystość powietrza, stałą jego cyrkulację i daleko idącą oszczędność w wydatkach ponoszonych na ogrzewanie. Jest to metoda wentylacji diametralnie różna od wentylacji tradycyjnej – grawitacyjnej. Całkiem inaczej przedstawiają się walory domów, w których zastosowano tę nowoczesną technologię, m.in. za sprawą obniżonej zawartości zanieczyszczeń, wilgoci i dwutlenku węgla w powietrzu.

Jest ono także stale wykorzystywane do wymiany energii poprzez wymienniki ciepła. Dzięki filtracji powietrza, która jest nieodzownym elementem każdego systemu rekuperacji, ogranicza się obecność bakterii, nikotyny, roztoczy, pyłków czy toksyn w środowisku, w którym dana rodzina spędza większość czasu.

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją pozwala również na znaczną oszczędność ciepła. Nowoczesne, szczelne domy budowane są w taki sposób, by traciły możliwie jak najmniej energii cieplnej. Konstrukcje energooszczędne potrzebują minimalnych jej ilości, co wyraźnie odzwierciedla się poprzez treść otrzymywanych rachunków.

Jak przygotować dom, by odzysk ciepła był skuteczny?

Zastosowanie tego typu nowoczesnych technologii wymaga starannego przygotowania wszystkich elementów instalacji. W przypadku rekuperacji i oczekiwanych ze względu na nią oszczędności w opłatach, należy bezwzględnie zadbać o odpowiednią izolację poszczególnych kanałów wentylacyjnych.

Jest to niezbędne, by nie tracić ciepła „po drodze”. Montaż nawet najlepszej klasy urządzenia będzie wiązał się ze stratą pieniędzy, jeżeli nie zadba się o pozostałe fragmenty instalacji. Będą to zarówno wspomniane kanały wentylacyjne, jak i możliwie najbardziej szczelne okna, pozbawione nawiewników.

Drzwi pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami powinny być odpowiednio podcięte, by umożliwić swobodny przepływ powietrza. Przed rozpoczęciem robót należy bezwzględnie określić wraz z wykonawcą minimalną wydajność instalacji, którą ten będzie w stanie zagwarantować. Takie oszacowanie powinno być oparte o szczegółowe obliczenia, dające się w wymierny sposób zweryfikować w późniejszym czasie.

Aranżacja mieszkania ma znaczenie

Ważne jest również to, by odpowiednio zaaranżować pomieszczenie w domu, gdzie będzie się znajdował rekuperator – powinno ono być odpowiednio zaizolowane, tak by panowała w nim temperatura wyższa niż 0 stopni Celsjusza. By cała instalacja działała sprawnie, należy też precyzyjnie określić liczbę i położenie punktów nawiewnych i wywiewnych.

O skuteczności całej instalacji decyduje również to, czy korzysta się z usług fachowca. Jego kompetencje można rozpoznać m.in. po tym, czy po zakończonej pracy zadba on o regulację instalacji, poinformuje o konieczności wymiany filtrów oraz serwisu instalacji i samego urządzenia. Jeśli chodzi o Podlasie, to śmiało można skorzystać z usług choćby firmy Bartosz.

Jakie korzyści daje rekuperator?

Przy optymalnym działaniu całego systemu, możemy być pewni, że w budynku będzie stale obecne świeże powietrze, nawet pomimo zamkniętych okien. Oszczędności na ogrzewaniu mogą natomiast wynieść nawet do 50 %! Systemy rekuperacji szczególnie chwalą sobie rodziny, w których znajdują się osoby cierpiące z powodu alergii i częstych chorób układu oddechowego.

Powietrze wolne od zanieczyszczeń czyni środowisko życia znacznie atrakcyjniejszym i bardziej komfortowym. Dodatkową zaletą jest możliwość ograniczenia hałasów docierających z zewnątrz, ponieważ w takim domu nie ma konieczności otwierania okien celem wywietrzenia pomieszczeń. Jest to znaczna oszczędność, jeżeli buduje się dom od zera. Szczelniejsze okna, pozbawione nawiewników są znacznie tańsze od pozostałych modeli.

Można również zrezygnować z kominów wentylacyjnych, co także pozostawia spore środki do przeznaczenia na technologie zapewniające odzysk ciepła. Warto zwrócić też uwagę na odpowiednie gospodarowanie dostępną energią słoneczną. Ostatecznie, można to po prostu zlecić firmie takiej jak ta: http://www.bartoszwentylacja.com.pl/oferta/rekuperacja.

Domy, które m.in. ze względu na układ okien mocno nagrzewają się latem, można zaopatrzyć w specjalne rolety lub żaluzje, które pozwolą podczas najgorętszych okresów w roku „odciąć się” od zbyt wysokich temperatur. Pozwoli to również wspomóc efekty działania rekuperatora. Zysk będzie można za to podnieść zimą, kiedy słońce dodatkowo nagrzeje pomieszczenie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij