Do niedawna tak naprawdę mało kto doceniał urok “staroci”. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku zaczęły jednak zyskiwać na wartości i obecnie należą do jednych z najbardziej pożądanych przedmiotów.

STYL Z DUSZĄ

Kiedy zajrzymy na strych u dziadków może się okazać, iż znajdziemy tam prawdziwe perełki, które po odnowieniu zyskają nowe życie. Stylizacje vintage są nieograniczone, wszystko tak naprawdę zależy od naszej wyobraźni. Można łączyć je z minimalizmem, bądź nawet ze stylem postindustrialnym.

Sam styl vintage należy do ciężkich, dlatego wręcz pożądane jest łączenie go, np. z eklektyzmem, czyli swobodnym łączeniem elementów charakterystycznych dla różnych stylów. Ważne, by zachować pewien dystans. Nie podchodźmy do tematu dosłownie i nie kopiujmy epoki, ale bawmy się jej poszczególnymi elementami.

Kiedy wprowadzamy do wnętrza styl vintage, pomyślmy o przekornym umieszczeniu na ścianie geometrycznej tapety. Kolorystyka natomiast powinna charakteryzować się jasną, pastelową tonacją, bądź odcieniami zgniłej zieleni, żółci. Tym sposobem pomieszczenia aranżowane w stylu vintage wydają się lekkie, radosne i nie mają nic wspólnego z przeładowaniem.

W stylu vintage olbrzymią rolę odgrywają tkaniny. Cechuje je wzorzystość, zarówno ta geometryczna, jak i pop-artowa. Znajdziemy ją na poduszkach, zasłonach, na abażurach, a nawet tapicerce mebli. Warto także stworzyć samodzielnie inną charakterystyczną dla tego stylu tkaninę, a mianowicie patchworkową, poprzez pozszywanie skrawków materiału.

Kolejnym wartym wykorzystania materiałem jest filc. Ostatnie lata okazały się jego wielkim powrotem. I to nie tylko w modzie, ale również stał się on dekoracyjnym elementem salonów, poprzez tworzenie z niego obić mebli czy abażurów.

Jeżeli chodzi o podłogi, w tym stylu przeważają te drewniane, ułożone głównie z szerokich desek, a przykrywają je kolorowe dywany.

DODATKI DO WNĘTRZA

Wbrew pozorom styl vintage cechuje dowolność. Wykorzystać można w nim praktycznie wszystko: od pamiątek rodzinnych, po bibeloty wygrzebane na pchlim targu. Świetnie sprawdzą się wyeksponowane wzorzyste filiżanki, zegarki, lampki, figurki. Możemy zagospodarować niemal wszystko, a i tak będzie to dobrze wyglądało.

Istotnym elementem salonu jest między innymi biblioteczka z dużą ilością starych książek. Warto jednak pamiętać, by nie zatracić się w dekorowaniu i przełamać ten starodawny styl nutą nowoczesnych gadżetów, dzięki czemu wystrój zyska świeżość.

Często w poradach od dekoratorów możemy natknąć się na te sugerujące wybranie jednego konkretnego motywu przewodniego, który będzie charakteryzował dekoracje, dzięki czemu nie zapanuje wśród nich chaos. Dodatkowo warto przeplatać style i jeśli posiadamy w sypialni proste łóżko, dokupmy to niego eleganckie komódki.

Wnętrze w stylu vintage to przede wszystkim swoboda i beztroska. Mieszkajmy style, wzory i barwy.

DIY – ZRÓB TO SAM

Omawiany starodawny styl to przede wszystkim olbrzymie pole dla naszej kreatywności i wyobraźni. Możemy sami tworzyć meble lub dekoracje, przywracać nowe życie tym starym i zniszczonym. Tkwi w nich wielki potencjał, jeśli tylko damy im szansę. Możemy wtedy mieć pewność, że nikt drugiego egzemplarza nie będzie posiadał.

Budowa i aranżacje nowo powstałego domu czy mieszkania, często spędza nam sen z powiem. Niepotrzebnie! Podejdźmy do tego z głową, kreatywnie i bawmy się. Mieszajmy style, szukajmy tego, który okaże się dla nas najlepszy, a trzeba przyznać, że mamy w czym wybierać. Okazja taka może się już nie powtórzyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ