Styl vintage – daj meblom drugie życie

Do niedawna tak naprawdę mało kto doceniał urok „staroci”. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku zaczęły jednak zyskiwać na wartości i obecnie należą do jednych z najbardziej pożądanych przedmiotów.

STYL Z DUSZĄ

Kiedy zajrzymy na strych u dziadków może się okazać, iż znajdziemy tam prawdziwe perełki, które po odnowieniu zyskają nowe życie. Stylizacje vintage są nieograniczone, wszystko tak naprawdę zależy od naszej wyobraźni. Można łączyć je z minimalizmem, bądź nawet ze stylem postindustrialnym.

Sam styl vintage należy do ciężkich, dlatego wręcz pożądane jest łączenie go, np. z eklektyzmem, czyli swobodnym łączeniem elementów charakterystycznych dla różnych stylów. Ważne, by zachować pewien dystans. Nie podchodźmy do tematu dosłownie i nie kopiujmy epoki, ale bawmy się jej poszczególnymi elementami.

Kiedy wprowadzamy do wnętrza styl vintage, pomyślmy o przekornym umieszczeniu na ścianie geometrycznej tapety. Kolorystyka natomiast powinna charakteryzować się jasną, pastelową tonacją, bądź odcieniami zgniłej zieleni, żółci. Tym sposobem pomieszczenia aranżowane w stylu vintage wydają się lekkie, radosne i nie mają nic wspólnego z przeładowaniem.

W stylu vintage olbrzymią rolę odgrywają tkaniny. Cechuje je wzorzystość, zarówno ta geometryczna, jak i pop-artowa. Znajdziemy ją na poduszkach, zasłonach, na abażurach, a nawet tapicerce mebli. Warto także stworzyć samodzielnie inną charakterystyczną dla tego stylu tkaninę, a mianowicie patchworkową, poprzez pozszywanie skrawków materiału.

Kolejnym wartym wykorzystania materiałem jest filc. Ostatnie lata okazały się jego wielkim powrotem. I to nie tylko w modzie, ale również stał się on dekoracyjnym elementem salonów, poprzez tworzenie z niego obić mebli czy abażurów.

Jeżeli chodzi o podłogi, w tym stylu przeważają te drewniane, ułożone głównie z szerokich desek, a przykrywają je kolorowe dywany.

DODATKI DO WNĘTRZA

Wbrew pozorom styl vintage cechuje dowolność. Wykorzystać można w nim praktycznie wszystko: od pamiątek rodzinnych, po bibeloty wygrzebane na pchlim targu. Świetnie sprawdzą się wyeksponowane wzorzyste filiżanki, zegarki, lampki, figurki. Możemy zagospodarować niemal wszystko, a i tak będzie to dobrze wyglądało.

Istotnym elementem salonu jest między innymi biblioteczka z dużą ilością starych książek. Warto jednak pamiętać, by nie zatracić się w dekorowaniu i przełamać ten starodawny styl nutą nowoczesnych gadżetów, dzięki czemu wystrój zyska świeżość.

Często w poradach od dekoratorów możemy natknąć się na te sugerujące wybranie jednego konkretnego motywu przewodniego, który będzie charakteryzował dekoracje, dzięki czemu nie zapanuje wśród nich chaos. Dodatkowo warto przeplatać style i jeśli posiadamy w sypialni proste łóżko, dokupmy to niego eleganckie komódki.

Wnętrze w stylu vintage to przede wszystkim swoboda i beztroska. Mieszkajmy style, wzory i barwy.

DIY – ZRÓB TO SAM

Omawiany starodawny styl to przede wszystkim olbrzymie pole dla naszej kreatywności i wyobraźni. Możemy sami tworzyć meble lub dekoracje, przywracać nowe życie tym starym i zniszczonym. Tkwi w nich wielki potencjał, jeśli tylko damy im szansę. Możemy wtedy mieć pewność, że nikt drugiego egzemplarza nie będzie posiadał.

Budowa i aranżacje nowo powstałego domu czy mieszkania, często spędza nam sen z powiem. Niepotrzebnie! Podejdźmy do tego z głową, kreatywnie i bawmy się. Mieszajmy style, szukajmy tego, który okaże się dla nas najlepszy, a trzeba przyznać, że mamy w czym wybierać. Okazja taka może się już nie powtórzyć.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij