Poddasze to miejsce, które ciężko poddać pełnej adaptacji. Na szczęście przy użyciu odpowiednich materiałów i narzędzi, jest to możliwe, ale potrzeba na to wiele solidnej i dokładnej pracy, tylko w taki sposób można osiągnąć zadowalający końcowy efekt. W wielu przypadkach poddasze wykańcza się przy pomocy systemów do suchej zabudowy.

Niestety, ale nie każdy wykonawca posiada odpowiednio duże doświadczenia i problemem może być też sam materiał, który nie jest dostosowany do tego typu prac. Tak naprawdę najlepiej stawiać na materiały, które są w stanie funkcjonować w jednym systemie. Jeśli osoby zajmujące się pracami renowacyjnymi poddasza nie zastosują się do tego typu zaleceń, to materiał może pękać na stykach płyt.

Zarysowania czy też widoczne pęknięcia w znaczący sposób osłabiają materiał i w pewnym momencie, może on ulec całkowitemu uszkodzeniu. W takich wypadkach, jeśli chcemy stosować tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe, musimy korzystać z usług kogoś, kto rzeczywiście się na tym zna. Jeśli jednak nie chcemy ryzykować, zawsze istnieje alternatywna, ponieważ do prac związanych z tynkowaniem poddasza, można wykorzystać siatkę, na którą równomiernie układa się tynk.

Jak to działa?

Nawet jeśli wykorzystujemy standardowe płyty gipsowo-kartonowe, to mimo wszystko można je wraz z więźbą otynkować, tylko do takich działań potrzebujemy siatki, która musi pełnić funkcję nośnika tynku. Siatka tego typu jest wykonana ze stali nierdzewnej i dodatkowo ocynkowana, dzięki czemu materiał zwiększa swoją wytrzymałość na uszkodzenia. Dzięki zastosowaniu perforowanego kartonu całość umożliwia doskonałą przyczepność tynku. Sama siatka spełnia właściwą funkcję techniczną i dzięki swojej sztywności doskonale przylega do określonego materiału. Tego typu siatki, mogą być także stosowane na zewnątrz, a także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Jak więc widzimy, jest to bardzo uniwersalny materiał, spisujący się w każdej sytuacji.

Siatka to konkretny materiał

Warto zauważyć, że tego typu siatki tynkarskie możemy znaleźć w każdym sklepie budowlanym. Są one głównie dostępne w prostokątnych arkuszach, ale na życzenie klienta mogą być one dowolnie przycinane, dzięki czemu nadają się one do podtrzymania połaci dachowych czy ścian kolankowych. W ten sposób dopasowanie materiału jest idealne w każdej sytuacji, niezależnie od kształtu naszego poddasza, nawet jeśli na powierzchni występują liczne załamania. Siatka daje nam przede wszystkim równe i w pełni stabilne podłoże, gdzie bez problemu pracownik jest w stanie nałożyć odpowiednią warstwę zaprawy tynkarskiej. Dbałość o szczegóły sprawia, że całość wykończenia jest odporna na zarysowania czy minimalne pęknięcia, ponieważ nie dochodzi do odkształcenia, gdyż więźba dachowa jest ustabilizowana i nie dochodzi do jej przesunięć.

Jak tynkować?

Jeśli chcemy wykonywać prace tynkarskie, to musimy siatkę zamontować na specjalnych rusztach z profili stalowych lub drewna. Oczywiście przed położeniem tynku należy ocieplić połacie dachu, za pomocą wełny mineralnej a dodatkowo całość zabezpieczyć od strony wnętrza folią paroizolacyjną. Po wykonaniu wszystkich czynności można już ułożyć zaprawę gipsową, czy też inny rodzaj zaprawy. W ten sposób tynkowanie poddasza jest bardzo proste, ale dodatkowo uzyskujemy możliwość równego wykonania całego podłoża. Materiał tego typu doskonałe przylega do podłoża, dzięki czemu praca jest wykonana starannie i zgodnie z zasadami. Takie rozwiązania sprawdzają się w praktyce, dlatego warto je stosować przy tego typu pracach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ