Konserwacja i przegląd dachu i wykończenie ścian

Wiosenny przegląd dachu i wykończenie ścian

Dach jest jednym z najważniejszych części budynku, w tym domku jednorodzinnego. To powinno nas jeszcze bardziej uświadomić, dlaczego należy dbać o jego pielęgnację, czyszczenie, a zarazem konserwację. Okazuje się, że każdy kolejny rok, różne pory roku, przyczyniają się do uszkodzenia dachu i jego zanieczyszczenia.

Przegląd dachu krok po kroku

Przegląd i konserwacja dachu krok po kroku

Najczęściej jest on pokrywany papą. Jeśli więc decydujemy się na jego przejrzenie, a należy to czynić minimum 4 razy w roku. Właśnie wtedy przyjrzyjmy się mu i oceńmy czy nie pojawiły się pewne uszkodzenia. Należy tak uczynić również wtedy, gdy nasz dach jest pokryty innym materiałem, na przykład blachodachówką. Przecież blacha po pewnym czasie może rdzewieć, posiadać deformacje czy nawet dziury. Czasami połączenia między arkuszami nie zachowują szczelności i należy to szybko naprawić.

Nie chcemy doprowadzić do tego, aby dach był nieszczelny, ponieważ to mogłoby doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń całego budynku, w tym także ścian. Sprawdzamy jeszcze dokładnie wszystkie wkręcone wkręty dekarskie. Dobrze, gdy mają one podkładkę i dokładnie jest przykręcony do blachy. W przeciwnym razie decydujemy się na dokręcenie bądź wymianę, jeśli nie przylega dobrze.

Dachówki ceramiczne wymagają kontroli także pod innym względem, ponieważ są często narażone na działanie niskich i wysokich temperatur. Przez to czasami mogą popękać i musimy je wymienić. Innym razem doszło do poluzowania się takich blachodachówek, a nie chcemy, aby takie wolno przestrzenie doprowadziły do przeniknięcia wody.

Elementy nośne pokrycia dachowego

Przegląd i konserwacja dachu - Elementy nośne pokrycia dachowego

Okazuje się, że również te części dachu zostają uszkodzone. Dzieje się tak, gdy na dach oddziaływał silny wiatr. Czasami do przecieków dochodzi jeszcze w miejscach mocowania dachu i pokrycia dachowego, czyli tam, gdzie pojawiają się śruby, gwoździe i farmery.

Komin to kolejna część, której powinniśmy się przyjrzeć. Zdarzają się w nim pewne uszkodzenia, pęknięcia, które powinniśmy jak najszybciej wyeliminować. W ten sposób żadna woda nie będzie przedostawać się do połaci dachu, a nawet dalej.

Sprawdzamy rynny po okresie zimowym

Całe orynnowanie chcemy sprawdzić, ponieważ ono ma istotny wpływ na bezpieczeństwo budynku. Czyszczenie, konserwacja to działania, które należy poczynić po każdej zimie. I dodatkowo przed rozpoczęciem się zimy upewniamy się, że wszystko działa poprawnie. W takich momentach staramy się sprawdzać wszystkie części rynny, haki, montaż rur.

Na początek wybieramy zanieczyszczenia z rynny, na przykład liście, ptasie pierze, igliwie, niewielkie gałęzie. Następnie korzystamy z miękkiej szczotki i rękawice, aby wyciągnąć dodatkowe zanieczyszczenia. Tutaj nie chcemy doprowadzić do zarysowania się powierzchni rynny. Zależy nam przecież na tym, aby przetrwała ona kolejne sezony. Rynny spłukujemy później myjką ciśnieniową bądź za pomocą węża ogrodowego.

Jak wykańczamy ściany wewnątrz domu?

Wykończenie ścian w domu - jaki tynk?

Posiadamy już zadbany dom od strony zewnętrznej. Ale chcemy się nim zająć również od wewnątrz. W tym celu dokładnie oceniamy, jak przygotować ściany. Ocenia się, że do dyspozycji mamy różne materiały budowlane. Dzięki nim jesteśmy w stanie dokładnie zdecydować, jaki tynk okaże się najlepszy. Poznajmy ich rodzaje, a zarazem możliwości.

  • Tynk cementowo-wapienny – dzięki niej uzyskujemy wysoką wytrzymałość i oszczędność czasu. Nałożenie takiego tylko odbywa się szybko, więc wykończenie ścian w całym domu nie okazuje się tak czasochłonne. Sprawdza się również w pomieszczeniach wilgotnych, jak łazienkach czy kuchnia. Najlepiej stosuje się do miejsc, które mogą być narażone na działanie uszkodzeń mechanicznych.
  • Tynk mokry – okazuje się najtrwalszym i wysoko estetycznym materiałem do wykończenia ścian. Często stosowany przez firmy budowlane. Natomiast nakładanie takiego tynku wymaga profesjonalnego podejścia i bogatego doświadczenia w budownictwie.
  • Tynk suchy – podobny do tynku gipsowego, który oddaje i pochłania wilgoć w odpowiednich momentach. Płyty gipsowo-kartonowe zachowują większą wytrzymałość od tynku gipsowego.

Podsumowanie: Zauważyliśmy, że dbałość o dach w domu i innych budynkach jest czymś bardzo ważnym, o czym właściciele takich nieruchomości nie powinni nigdy zapominać. Robienie dodatkowych przeglądów nie jest czymś najłatwiejszym, natomiast warto tutaj postawić na swoją odpowiedzialność związaną z bezpieczeństwem tego budynku. Jeśli nie czujemy się na siłach, to zawsze możemy wynająć firmę, która zajmie się wyczyszczeniem dachu, jak i jego zakonserwowaniem. Podobnie w przypadku wykańczania ścian wewnątrz domu.

Michał Domański

Michał Domański

Od ponad dekady związany z branżą budowlaną, zdobywając doświadczenie zarówno na placach budowy, jak i w biurach projektowych. Pasjonat nowoczesnych technologii w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. W wolnym czasie prowadzi bloga poświęconego innowacjom w architekturze.

Artykuły: 277

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *