Wskazówki wykonawcze dotyczące bezpiecznego malowania ścian wewnętrznych farbami lateksowymi

Wskazówki wykonawcze dotyczące bezpiecznego malowania ścian wewnętrznych farbami lateksowymi

Ekipy malarskie lub osoby samozatrudnione w tym zawodzie najczęściej realizują konkretny projekt wykonawczy lub indywidualne zlecenie klienta, gdzie głównym kryterium doboru farby jest jej trwałość i kolor. Jednak w pracy malarza ważnym wyznacznikiem powinny być również bezpieczne właściwości wykorzystywanych farb. Sprawdź, jakie ryzyko wiąże się z użyciem farb szkodliwych dla zdrowia i jak wybrać bezpieczne farby.

Pracownicy z branży budowlanej, również malarze, narażeni są na wiele niebezpieczeństw w miejscu pracy. Części z nich można skutecznie zapobiegać, a jednym ze sposobów, które mogą zdecydowanie polepszyć warunki pracy malarza, jest dobór farb niezawierających szkodliwych dla zdrowia substancji.

Obecnie znany jest już negatywny wpływ poszczególnych składników farb na ludzi i środowisko, dlatego też pojawiły się normy, które określają maksymalne i dopuszczalne ilości szkodliwych substancji w farbach. Malarz, a także każdy podejmujący się malowania ścian powinni zwrócić szczególną uwagę m.in. na zawartość lotnych związków organicznych (LZO) w farbie i rodzaj użytego rozcieńczalnika.

Ilość lotnych związków organicznych (LZO) w farbach

Pracy z użyciem farb do malowania ścian wewnętrznych towarzyszy emisja lotnych związków organicznych. Następuje ona w momencie wiązania powłoki malarskiej lub lakierniczej, w zależności od rodzaju zastosowanych produktów. LZO to substancje, które w łatwy sposób przechodzą w postać pary lub gazu i przedostają do powietrza, które następnie jest wdychane przez ludzi. Niestety mają one wpływ na stopniowe pogarszanie się zdrowia pracowników z branży malarskiej.

Lotne związki organiczne, które uwalniają się podczas aplikacji i schnięcia farb, a które malarz wdycha z powietrzem podczas wykonywanej pracy, przenikają przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Ich ilość w organizmie stopniowo wzrasta, im częściej malarz ma styczność z farbami podczas kolejnych zleceń, co stopniowo prowadzi do:

  • degradacji narządów wewnętrznych – w tym nerek i wątroby, które pełnią funkcję filtracyjną w organizmie człowieka;
  • uszkodzeń układu: pokarmowego, nerwowego oraz rozrodczego.

Wskazówki wykonawcze:

  1. Aby zapobiec problemom zdrowotnym wynikającym ze szkodliwego działania farb, malarz powinien zwracać szczególną uwagę na oznaczenia na produktach. Obecnie dostępne na rynku farby są poddawane coraz bardziej restrykcyjnym normom, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas użytkowania.
  2. Limit zawartości substancji prowadzących do emisji LZO w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej wynosi 30 g/litr matowej farby wewnętrznej do ścian i sufitów. Niestety wciąż brak regulacji co do dopuszczalnej zawartości średniolotnych związków organicznych, do których należą plastyfikatory (odparowują z powłoki znacznie wolniej niż lotne związki organiczne, więc na ich szkodliwe działanie bardziej narażony jest użytkownik niż malarz).
  3. Stosuj farby od zaufanych producentów, jak Caparol, którym nie jest obojętne zdrowie klientów używających ich produktów podczas pracy. Farby Caparol ze znaczkiem E.L.F. zawierają aż trzydziestokrotnie mniej substancji szkodliwych i lotnych niż wymagają normy Unii Europejskiej. Farby Caparol Samtex są bezpieczne dla zdrowia, dostępne w różnych rodzajach wykończenia i tworzą równomierną i trwałą powłokę już po nałożeniu dwóch warstw.

Farby a stosowane rozpuszczalniki

Malarz podczas pokrywania ścian i sufitów farbą może zdecydować się na dwa podstawowe rodzaje farb: na bazie rozpuszczalnika lub na bazie wody. Farby rozpuszczalnikowe przez wiele lat uważane były za najlepsze ze względu na ich trwałość. Nie przywiązywano jednak wagi do szkodliwych substancji w nich zawartych. 60% składu takiej farby stanowił rozpuszczalnik, który podczas wysychania powłoki malarskiej musiał odparować.

Częsty kontakt z farbami na bazie rozpuszczalnika ma negatywny wpływ na zdrowie malarza. Nie powinno się tego lekceważyć, ponieważ może to prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Farby tego typu:

  • wykazują działanie rakotwórcze;
  • podrażniają skórę, oczy i śluzówkę;
  • powodują bóle głowy, zawroty głowy i nudności;
  • wpływają negatywnie na układ nerwowy;
  • mogą powodować choroby układu krwionośnego, wątroby i nerek.

Wskazówki wykonawcze:

  1. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wykonywania prac malarskich, wybieraj farby na bazie wody. Farby lateksowe są wodorozcieńczalne, a zatem nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników, dzięki czemu są bezpieczne dla zdrowia i środowiska, a przy tym niezwykle wydajne poprzez łatwość ich rozprowadzania.
  2. Wybieraj farby lateksowe z oznaczeniem E.L.F., gwarantującym, że są one w pełni bezpieczne dla malarza oraz użytkowników pomieszczenia, gdyż nie zawierają w swoim składzie rozpuszczalników ani plastyfikatorów (dodatków używanych po poprawy parametrów technicznych produktu), dzięki czemu nie prowadzą do wydzielania się lotnych i średniolotnych związków organicznych.
  3.  Możesz zdecydować się na wysokiej jakości trwałe farby Caparol Samtex, które sprawdzą się w większości prac malarskich, w tym w szczególności w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia dzięki dużej odporności na zmywanie.  

 

Wszystkie wymienione powyżej właściwości farb mają ogromny wpływ na zdrowie malarza, który ma styczność z tego typu produktami niemal codziennie podczas wykonywania swojej pracy. Z tego powodu zawsze warto sprawdzać oznaczenia na farbach i kierować się w przede wszystkim swoim własnym bezpieczeństwem. Wybierz farby od profesjonalnych producentów, jak Caparol, które charakteryzują się znikomą emisją szkodliwych substancji. W rodzinie farb Caparol Samtex znaleźć można farby od głęboko-matowych antyrefleksyjnych, po niewybłyszczające się podczas szorowania farby z półpołyskiem czy połyskiem satynowym. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij