rolety-zewnetrzne-w-budynku-mieszkalnym

Wybieramy rolety zewnętrzne – 5 najważniejszych pytań

Rolety zewnętrze dawniej kojarzyły się tylko z luksusowymi willami i witrynami sklepowymi. Dzisiaj pozwolić sobie na nie może już niemalże każdy. Montuje się je nie tylko w budynkach usługowych i domkach jednorodzinnych, ale również w blokach mieszkalnych. Odpowiadamy na najważniejsze pytania o rolety zewnętrzne.

1. Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie rolety wybrać – czy lepsze są wewnętrzne, czy zewnętrzne. I dlaczego? Przede wszystkim podstawową zaletą rolet montowanych na zewnątrz okien jest to, że tworzą pancerz ochronny. Przed czym? Z pewnością przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, promieniami słonecznymi i hałasem. Warto wiedzieć, że rolety chronią dom/mieszkanie/lokal przed utratą ciepła i gradem. Co istotne, to jeden ze sposobów na osłonę przeciwwłamaniową. Wbrew powszechnie panującym opiniom, rolety zewnętrzne nie są bardzo drogie, z przykładowymi cenami zapoznać się można na www.homebook.pl/produkty/rolety-zewnetrzne.

Z kolei rolety wewnętrzne uchodzą za tańsze, ale mają znacznie mniejszą funkcjonalność. Większość da poczucie prywatności, część nawet dobrze osłoni przed promieniami słońca, ale nie ma co łudzić się, że powstrzyma uwalnianie się ciepła przez okna, czy nagrzewanie wnętrz. Nie mówiąc o tym, że nie ochronią domu przed włamaniem.

2. Jak działają rolety antywłamaniowe?

Rolety zewnętrzne składają się z połączonych ze sobą lameli. Tak powstały pancerz porusza się w prowadnicach osadzonych po bokach okien. Lamele wykonane mogą być z aluminium lub polichlorku winylu. Roleta po zwinięciu znajdować może się w natynkowej lub podtynkowej kasecie w górnej krawędzi okna. Bardzo często, w celu zmniejszenia ryzyka włamania, rolety mają wzmocnione maskownice prowadnic. Dzięki temu znacznie trudniejsze jest otwarcie lub zdemontowanie ich od zewnątrz. Dodatkowo w roletach umieszczane są rygle i zamki. Opuszczanie i podnoszenie rolet odbywa się manualnie lub automatycznie.

3. Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?

Wyróżnić można kilka rodzajów rolet, w zależności od tego, jakie kryteria weźmie się pod uwagę. Najważniejszym jest system montażu. Dostępne są rolety zewnętrzne podtynkowe, natynkowe, naokienne i nadprożowe. Jakie jeszcze rodzaje można wyróżnić? Istotny jest sposób sterowania. Rolety mogą mieć napęd ręczny i elektryczny. W pierwszym to do nas należy zwijanie i rozwijanie osłon przy pomocy specjalnych taśm umieszczonych wewnątrz domu. Może to być dość uciążliwe. Lepiej więc postawić na napęd automatyczny. Wybrać można rolety sterowane przyciskami umieszczonymi na ścianach lub pilotem.

4. Jaki kolor rolet wybrać?

Kolejnym problemem do rozważenia podczas szukania rolet do domu jest to, w jakim będą kolorze. Muszą współgrać z kolorem elewacji i stolarki w budynku zarówno jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Wiele osób stawia na rolety w kolorze ram okien, jeśli są one oklejone drewnopodobną okleiną, wykonano je z naturalnego drewna, są czarne, szare. Problem pojawia się, gdy ramy okien są białe. Z czasem bowiem żółkną. Nie mówiąc o tym, że białe rolety trudno utrzymać w czystości. Lepiej poszukać więc wtedy koloru pasującego do elewacji.

5. Jak zamontować rolety antywłamaniowe?

Oczywiście montaż rolet zewnętrznych musi być wykonany prawidłowo, aby mogły one spełniać swoje funkcje. Mimo, że zajęcie to nie jest skomplikowane, warto wiedzieć, że dla całego efektu znaczenie ma wiele aspektów. Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej jest zlecić montaż rolet fachowcom. Warto pomyśleć o tych, których poleca firma, której rolety kupujemy. Spec zna się na nich i pójdzie mu szybko i sprawnie, bez przykrych niespodzianek.

W niniejszym tekście postaraliśmy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania o rolety zewnętrzne. Liczymy, że przekonaliśmy o tym, że jest to rozwiązanie potrzebne i rozwialiśmy podstawowe wątpliwości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij