Wyroby elastomerowe – gdzie się sprawdzą?
Elastomery stosuje się w wielu gałęziach przemysłu. To materiały, których właściwości zapewniają naprawdę wiele możliwości. Jakich? To sprawdzimy już za moment. Dowiedzmy się, dlaczego elastomery wykorzystuje się w tak wielu procesach.
W dzisiejszych czasach niemal do wszystkiego wykorzystuje się materiały sztuczne. Czy to do produkcji, czy też do użytku codziennego. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, gdyż tworzywa takie bardzo łatwo uzyskać. Jednym z rodzajów takich materiałów są elastomery. To nic innego jak tworzywa polimerowe. Ich pochodzenie może być zarówno sztuczne, jak i naturalne. Elastomery wyróżniają się jednak na tle innych tworzyw swymi unikalnymi właściwościami. Są one bowiem zdolne do odkształcania się oraz powrotu do dawnej formy. I to wszystko bez naruszania ciągłości strukturalnej. Nawet przy ich mocnym rozciągnięciu pozostają sprężyste. W związku z tym też tworzywa polimerowe stosuje się powszechnie w wielu czynnościach.
Elastomery — najpopularniejsze wyroby
Obecnie w przemyśle stosuje się różne rodzaje elastomerów. Jednym z najczęściej występujących jest na przykład kauczuk. Z tego materiału wykonuje się na przykład sznur silikonowy, który ma bardzo szerokie zastosowanie i wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami. Przede wszystkim jest on ponadprzeciętnie wytrzymały. Sznur silikonowy z powodzeniem wykorzystać można nawet w najmniej sprzyjających warunkach.
Jest wiele rodzajów wyrobów elastomerowych. Sznury różnią się między sobą właściwościami, zastosowaniem, a także strukturą. Wśród nich znajdziemy bowiem także takie o porowatym lub spienionym wnętrzu. Sznur z mikrogumy występuje także w wielu opcjach kolorystycznych.
Z innego typu kauczuku, a dokładnie z odmiany SBR wykonuje się natomiast płyty SBR. Podobnie jak sznur silikonowy, są one bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, a także na niskie temperatury. Co więcej, wykazują zdolność do absorpcji dźwięku. W związku z tym też powszechnie wykorzystuje się je do wygłuszania hałasu.
Materiały elastomerowe — właściwości i zastosowanie
Najważniejszą właściwością materiałów elastomerowych jest oczywiście ich elastyczność. Dla przykładu, sznur z mikrogumy może dowolnie zmieniać kształt i rozmiar pod wpływem nacisku, czy też rozciągania. Po zaprzestaniu tych działań wraca on do swego pierwotnego rozmiaru i kształtu.
Elastomery znajdują swe zastosowanie w naprawdę wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Korzysta się z nich bowiem nawet w branży spożywczej, czy włókienniczej. Z tworzyw tych bardzo często produkuje się też uszczelki.