Wyroby elastomerowe - gdzie się sprawdzą

Wyroby elastomerowe – gdzie się sprawdzą?

Elastomery stosuje się w wielu gałęziach przemysłu. To materiały, których właściwości zapewniają naprawdę wiele możliwości. Jakich? To sprawdzimy już za moment. Dowiedzmy się, dlaczego elastomery wykorzystuje się w tak wielu procesach. 

W dzisiejszych czasach niemal do wszystkiego wykorzystuje się materiały sztuczne. Czy to do produkcji, czy też do użytku codziennego. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, gdyż tworzywa takie bardzo łatwo uzyskać. Jednym z rodzajów takich materiałów są elastomery. To nic innego jak tworzywa polimerowe. Ich pochodzenie może być zarówno sztuczne, jak i naturalne. Elastomery wyróżniają się jednak na tle innych tworzyw swymi unikalnymi właściwościami. Są one bowiem zdolne do odkształcania się oraz powrotu do dawnej formy. I to wszystko bez naruszania ciągłości strukturalnej. Nawet przy ich mocnym rozciągnięciu pozostają sprężyste. W związku z tym też tworzywa polimerowe stosuje się powszechnie w wielu czynnościach.

Elastomery — najpopularniejsze wyroby

Obecnie w przemyśle stosuje się różne rodzaje elastomerów. Jednym z najczęściej występujących jest na przykład kauczuk. Z tego materiału wykonuje się na przykład sznur silikonowy, który ma bardzo szerokie zastosowanie i wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami. Przede wszystkim jest on ponadprzeciętnie wytrzymały. Sznur silikonowy z powodzeniem wykorzystać można nawet w najmniej sprzyjających warunkach.

Jest wiele rodzajów wyrobów elastomerowych. Sznury różnią się między sobą właściwościami, zastosowaniem, a także strukturą. Wśród nich znajdziemy bowiem także takie o porowatym lub spienionym wnętrzu. Sznur z mikrogumy występuje także w wielu opcjach kolorystycznych.

Z innego typu kauczuku, a dokładnie z odmiany SBR wykonuje się natomiast płyty SBR. Podobnie jak sznur silikonowy, są one bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, a także na niskie temperatury. Co więcej, wykazują zdolność do absorpcji dźwięku. W związku z tym też powszechnie wykorzystuje się je do wygłuszania hałasu.

Materiały elastomerowe — właściwości i zastosowanie

Najważniejszą właściwością materiałów elastomerowych jest oczywiście ich elastyczność. Dla przykładu, sznur z mikrogumy może dowolnie zmieniać kształt i rozmiar pod wpływem nacisku, czy też rozciągania. Po zaprzestaniu tych działań wraca on do swego pierwotnego rozmiaru i kształtu.

Elastomery znajdują swe zastosowanie w naprawdę wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Korzysta się z nich bowiem nawet w branży spożywczej, czy włókienniczej. Z tworzyw tych bardzo często produkuje się też uszczelki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij