Zbrojenie fundamentów, jak je odpowiednio wykonać

Zbrojenie fundamentów, jak je odpowiednio wykonać?

Ławy fundamentowe, jako kluczowy element konstrukcyjny dla każdego budynku, muszą być wykonane w odpowiedni sposób, aby zapewnić wymaganą trwałość i wytrzymałość oraz efektywnie przenosić na grunt obciążenia pochodzące z budynku. Oznacza to przede wszystkim, że konieczne jest prawidłowe i zgodne z obowiązującymi zasadami sztuki budowlanej przygotowanie zbrojenia fundamentów przy użyciu właściwie dobranych materiałów. Dzięki temu fundament będzie skutecznie spełniał swoją podstawową funkcję, zapewniając bezpieczeństwo użytkownikom danego budynku.

O to, w jaki sposób prawidłowo wykonać zbrojenie fundamentów, zapytaliśmy ekspertów z polskiej firmy JFK Group, produkującej zbrojenia budowlane różnego typu dla klientów na terenie całego kraju.

Zbrojenie fundamentów – prace przygotowawcze

Pierwszym etapem prac związanych z wykonaniem zbrojenia fundamentów jest odpowiednie przygotowanie podłoża zgodnie z wytyczonym obrysem budynku. Warto mieć na uwadze, że chociaż fundamenty mogą zostać wylane bezpośrednio w gruncie o odpowiedniej spoistości, to zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na zastosowanie szalunku z desek. Pozwala on nie tylko zabezpieczyć fundament przed zanieczyszczeniami w postaci osypującej się ziemi, ale również ułatwia odpowiednie umieszczenie zbrojenia.

Koniecznie należy się upewnić, że do zbrojenia głównego została zastosowana stal odpowiedniej klasy. W przypadku fundamentów będzie to klasa AIII lub AIIIN – tej drugiej zwykle używa się w przypadku budynków o wysokich wymaganiach konstrukcyjnych. Strzemiona powinny być wykonane ze stali klasy AI, natomiast do wykonania połączeń między strzemionami a prętami zbrojeniowymi najlepiej użyć drutu wiązałkowego.

Jak wykonać zbrojenie fundamentów?

Podstawowym elementem prawidłowo wykonanego zbrojenia fundamentów są belki zbrojeniowe, wykonane z prętów stalowych dobranych zgodnie ze specyfikacją znajdującą się w projekcie budynku. Najczęściej pręty zbrojenia głównego mają średnicę 12, 14 lub 16 mm i powinny być umieszczone w taki sposób, aby odległość między nimi wynosiła od 40 do 50 centymetrów zależnie od zastosowanego materiału. Dla prętów żebrowanych wymagany odstęp to 40 cm, dla gładkiej stali zbrojeniowej odległość wynosi 50 cm.

Przygotowane belki umieszcza się w uprzednio wykonanych w gruncie i zabezpieczonych szalunkami wykopach. Należy przy tym pamiętać, aby głębokość fundamentów była dobrana w taki sposób, aby uwzględniać głębokość przemarzania gruntu – jest ona inna w różnych częściach Polski i należy ten fakt koniecznie uwzględnić wykonując wykop pod fundament.

Zbrojenie fundamentów, jak je odpowiednio wykonać

Umieszczone w szalunkach belki zbrojeniowe należy usytuować tak, aby zapewnić co najmniej 50 mm otuliny betonowej z każdej strony zbrojenia, dzięki czemu poszczególne elementy siatki zbrojeniowej nie będą ulegać korozji, a sama ława fundamentowa będzie mieć odpowiednią wytrzymałość.

W każdym miejscu, gdzie belki zbrojeniowe łączą się ze sobą oraz w każdym z narożników budynku należy następnie wykonać łączenia pomiędzy nimi, aby zapewnić ciągłość zbrojenia ław fundamentowych. Prace te wykonuje się za pomocą odpowiednio dopasowanych prętów stalowych zagiętych pod kątem 90 stopni. Dla standardowo stosowanych prętów o średnicy 12 mm długość wygięcia wynosi nie mniej niż 15 cm z każdej strony.

Zbrojenie fundamentów – o czym jeszcze należy pamiętać?

Przygotowując siatkę zbrojeniową do fundamentów bezwzględnie należy zadbać o to, aby stal przeznaczona do jej wykonania była pozbawiona zanieczyszczeń. Obecność złuszczających się płatów rdzy, tłustych pozostałości po smarach czy olejach albo przylegającego do prętów błota jest niedopuszczalna, ponieważ redukuje lub nawet uniemożliwia przyczepienie się mieszanki betonowej do brudnych prętów zbrojenia, a to w konsekwencji zmniejsza wytrzymałość całego fundamentu.

Bardzo ważne jest także dokładne sprawdzanie jakości i sposobu wykonania poszczególnych etapów prac przygotowawczych. Dotyczy to przede wszystkim połączeń w obrębie belek zbrojeniowych, stanu szalunku oraz prawidłowości ułożenia zbrojenia przed zalaniem go betonem. Co bardzo ważne, przygotowane zbrojenie musi zostać skontrolowane po zakończeniu przygotowań do zalania mieszanką cementową, a wykonaną kontrolę jakości należy odnotować w dzienniku budowy.

W razie pytań lub wątpliwości związanych z prawidłowym przygotowaniem zbrojenia fundamentów specjaliści JFK Group zachęcają do kontaktu z nimi przez stronę internetową firmy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij