Rusztowanie przejezdne i elewacyjne – co i kiedy warto wybrać?

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych rodzajów rusztowań, które są niezastąpione podczas wykonywania prac budowlanych. Oczywiście dzięki nim można precyzyjniej wykonać zleconą pracę, ale również mają zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Kluczowe znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniego rodzaju. Dziś zajmiemy się rusztowaniami przejezdnymi i elewacyjnymi i zastanowimy się, co i kiedy warto wybrać.

Rusztowania przejezdne – co warto wiedzieć?

Nie zawsze rodzaj wykonywanej pracy umożliwia zastosowanie klasycznego typu rusztowań. W tym przypadku konieczne bywa zastosowanie rusztowania przejezdnego. Ale czym ono tak naprawdę jest? Otóż jest to konstrukcja wieżowa, która posiada obrotowe kółka, dzięki czemu jest mobilna. Dla zwiększenia bezpieczeństwa stosuje się tutaj poręcze. Kolejną zaletą użycia tych rusztowań jest bardzo łatwy montaż i demontaż. Również jego transport nie powinien stanowić problemu, a to dlatego, że po złożeniu zajmuje ono niewiele miejsca. Profesjonalne rusztowania mobilne posiadają również specjalne podpory, które zapewniają stabilizację, a jednocześnie obciążają ramę jezdną. Zatem należy tutaj zastanowić się nad ich zastosowaniem, które jest bardzo szerokie.

Zastosowanie rusztowań przejezdnych

Przede wszystkim rusztowania przejezdne mogą być wykorzystywane zarówno w pracach wewnątrz budynków ,jak i na zewnątrz. Warunkiem jest jednak zapewnienie płaskiej i równej powierzchni. Wykorzystuje się je do pracy w magazynach,a także pracach elewacyjnych i montażowych. Dzięki niewielkim rozmiarom i wysokości stosuje się je w pracach na budynkach jednorodzinnych, np. podczas tynkowania. Zastosowanie kółek pozwala na szybkie przemieszczenie rusztowania i możliwość kontynuowania pracy w innym miejscu, co pozwala zaoszczędzić czas, gdyż nie ma konieczności ponownego składania i rozkładania rusztowania. Warto także docenić również fakt, że takie rusztowania można wykorzystać podczas bardziej precyzyjnych prac, np. malowania tynku w trudno dostępnych miejscach.

Rusztowania elewacyjne – co trzeba o nich wiedzieć?

Rusztowania elewacyjne jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są do prac elewacyjnych. Ich zaletą jest łatwy montaż, niska cena, a przy tym bardzo duża wytrzymałość. Tego typu rusztowania można wykorzystać w pracach na małych, jak i dużych wysokościach. Można je budować nawet do wysokości 40 metrów. Warto tutaj zwrócić uwagę, że dla większej stabilności posiadają one specjalne kotwiczenia, które zapewniają bezpieczeństwo. Takie rusztowania bez problemu pomieszczą wielu pracowników. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie. Ich budowa zależy od rodzaju rusztowania.

Rodzaje rusztowań elewacyjnych a ich zastosowaniem

Występuje wiele rodzajów rusztowań elewacyjnych, które mają bardzo różne zastosowanie. Otóż modułowe składają się ze specjalnych modułów, co pozwala na ich wykorzystanie przy wszelkiego rodzaju remontach, a także budowie czy konserwacji budynków. Drugim rodzajem rusztowań elewacyjnych są stojakowe. Takie rusztowania sprawdzają się także to pracy wewnątrz budynków. Utrzymują także spore ciężary. Można także zdecydować się na rusztowania specjalne, które są połączeniem konstrukcji innych rusztowań. Dzięki temu mają zastosowanie nawet w bardzo trudnych warunkach. Połączenie różnych elementów sprawia, że są używane przy pracach elewacyjnych na budynkach o niestandardowym i nietuzinkowym kształcie. Sprawdzi się także w miejscach trudno dostępnych.

Porównanie – rusztowanie elewacyjne kontra przejezdne

Obydwa rodzaje rusztowań, zarówno elewacyjne, jak i przejezdne, mają wiele zalet i mogą sprawdzić się w przypadku nawet prac precyzyjnych. Na pewno do zalet rusztowania przejezdnego należy jego mobilność, a także niewielki rozmiar. Dzięki temu transport rusztowania na inną budowę jest łatwiejszy. Jednak niewielki rozmiar może być także wadą w przypadku prac na większej wysokości, gdzie zdecydowanie lepiej sprawdzą się rusztowania elewacyjne, które dodatkowo wytrzymują większe obciążenie, co znacząco może przyspieszyć wykonywaną pracę.

Wykorzystywanie profesjonalnych rusztowań w pracach budowlanych znacząco przyspiesza ich czas, ale również zapewnia dokładność wykonania. Dlatego warto kupować lub wynajmować zarówno rusztowania przejezdne, jak i elewacyjne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij